Connect with Us

All posts tagged "moska"

Blog 09:08 - 29 Tetor, 2019

Serbia do vazhdojë ta përdorë “kartën ruse” për ta shantazhuar BE-në

Nga Vuk Vuksanoviç “Carnegie Moscow Center” * “Slavic Shield 2019”, stërvitja e përbashkëta ushtarake midis ushtrisë serbe dhe asaj ruse, në datat 24-29 tetor, u shoqërua...

Blog 09:52 - 22 Tetor, 2019

Rishfaqet aleanca ruso-kineze, SHBA dhe aleatët e saj duhet të reagojnë  

Nga Stephen Blank “The Hill” * Ndërsa mediat po merren kryesisht me krizën siriane, dhe hetimin mbi impeachment-in presidencial në SHBA, po ndodhin ngjarje jo më...

Blog 09:56 - 31 Gusht, 2019

Ndërsa Pentagoni “flinte”, Putini ndërtoi një arsenal armësh hipersonike

Nga Dov S.Zakheim “The Hill” * Gjatë fjalimit të tij vjetor para Asamblesë Federale këtë vit, presidenti Vladimir Putin sulmoi Shtetet e Bashkuara për braktisjen e...

Blog 09:12 - 20 Gusht, 2019

17-20 gusht 1991: Si dështoi “Puçi i Hamamit” të ndalte shpërbërjen e Bashkimit Sovjetik

Tentativa e grushtit të shtetit të vitit 1991, e njohur ndryshe edhe si “Puçi i Hamamit” ose “Puçi i Gushtit”, ishte një përpjekje e anëtarëve të...

Blog 09:07 - 16 Gusht, 2019

Kur leninistët e teprojnë, Putin dhe Jinping në prag të rrëzimit nga elitat e Moskës dhe Pekinit

Nga Nina L.Khrushcheva ”Project Syndicate” Protestat e vazhdueshme rrugëve të Hong Kongut dhe Moskës, kanë frikësuar pa asnjë dyshim duetin e udhëheqësve autoritarë, presidentin kinez Xi...

Aktualitet 17:32 - 16 Korrik, 2019

Nga miss u shndërrua në gruan e një mbreti/ Bukuroshja ruse rrëfen për jetën luksoze

Ish miss Moska Oksana Voevodina është martuar me mbretin e Malajzisë, Sultan Muhammad V dhe ka publikuar disa foto me djalin e saj, teksa përshkruan romancën...

Aktualitet 22:10 - 4 Korrik, 2019

Sokol Balla “hakmerret” ndaj Ilir Metës

Presidenti Ilir Meta do të ishte sonte i ftuar në emisionin “Real Story”, nëse nuk do e kishte refuzuar ftesën e moderatorit Sokol Balla. Megjithatë, ky...

Aktualitet 18:40 - 23 Qershor, 2019

Deklarata e fortë e Altin Goxhaj/ Edi Rama po planifikon arratisjen nga Shqipëria

Avokati i njohur Altin Goxhaj ka paralajmëruar një arratisje të mundëshme të kryeministrit Edi Rama nga Shqipëria. I ftuar në studion e lajmeve në TV “Fax...

Aktualitet 14:59 - 6 Maj, 2019

Politika e pushtetit me pasaportat/ Si Moska synon të pengojë rënien e popullsisë

Me oferta “bujare” për natyralizimin e ukrainasve Moska synon të ҫimentojë pretendimet për pushtet në zonat e pushtuara dhe të pengojë rënien e popullsisë. Vladimir Putini...

ngjela deputetet e opozites deshmore
Aktualitet 09:06 - 29 Prill, 2019

Paralajmërimi i fortë i Ngjelës/ Procesi i Arbërisë së Re sapo ka nisur

Avokati i njohur Spartak Ngjela vijon të deklarojë se “Shqipëria e madhe” po krijohet, ndërsa thekson se ky proçes mbështetet nga SHBA dhe NATO. Në një...

ngjela deputetet e opozites deshmore
Aktualitet 13:59 - 5 Prill, 2019

Spartak Ngjela plas “bombën”/ Kush janë politikanët dhe mediat që paguhen nga Moska  

Avokati i njohur Spartak Ngjela vijon të hedhë kritika dhe akuza të forta në drejtim të klasës aktuale politike në Shqipëri. Në një postim të gjatë...

kreu i PD lulzim basha
Aktualitet 16:33 - 23 Shkurt, 2019

Gazetari “shuplakë” kreut të PD-së/ Ju flet Basha përmes Moskës

Gazetari, Denis Dyrnjaja, në një postim në rrjetet sociale ka komentuar intervistën e dhënë nga kryetari i PD-së Lulzim Basha për “Russia Today” Sipas tij, kjo...

Aktualitet 19:04 - 3 Janar, 2019

Zhdukja e 48-vjeçarit/ Spiun apo dasmor?

“Ndalesa e radhës, Moska…” Ky është mesazhi që Paul Whelan ka shkruar në llogarinë e tij në median sociale ruse VK. Për herë të fundit ai...

presidenti rus vladimir putin
Aktualitet 11:53 - 19 Gusht, 2018

Zbardhen të tjera detaje/ Kush është politikani shqiptar i lidhur me rusët

Të tjera detaje kanë dalë në dritë, në lidhje me lajmet e raportuara në media se një pushtetar i lartë në Shqipëri, ka lidhje me Moskën,...

Aktualitet 18:51 - 20 Mars, 2018

Moska e “këshillon” Maqedoninë të mos hyj në NATO, pasi…

Rusia ka paralajmëruar Maqedoninë për efektet negative nëse anëtarësohet në NATO. Këtë ambasadorit të Maqedonisë në Moskë, Goce Karajanov ia ka përcjellur zv/ministri për punë të...

Aktualitet 15:08 - 30 Shtator, 2017

Moska akuzon CNN-in për shkelje ligjore

Agjencia ruse për rregullimin e mediave, Roskomnadzor, ka akuzuar transmetuesin CNN për shkelje të afatit të licencës së transmetimit në Rusi. Në një deklaratë të lëshuar...

Aktualitet 11:43 - 2 Gusht, 2017

“Vizita e shekullit”/Pence në Podgoricë, mesazh adresuar Moskës

Podgorica zyrtare pret zëvëndëspresidentin e SHBA Mike Pence. Ashtu si pritej ai ka konfirmuar partneritet strategjik mes dy vendeve. Megjithatë duket qartë, se ardhja e ti...

Aktualitet 09:05 - 9 Prill, 2017

Sekretari i Jashtëm britanik anulon vizitën në Moskë

Ministri i Jashtëm i Britanisë, Boris Johnson, anuloi sot planet për vizitë në Moskë, disa orë para se të nisej nga Londra, në një kohë kur...

Aktualitet 23:45 - 21 Qershor, 2016

Rusia kritikon ashpër pranimin e Kosovës në Gjykatën e Përhershme të Arbitrazhit (Foto)

Moska ka kritikuar ashpër pranimin e Kosovës në Gjykatën e Përhershme të Arbitrazhit (PCA), duke përmendur natyrën dhe paracaktimin e votimit, tha sot ( e martë)...

Aktualitet 23:47 - 26 Maj, 2016

Rusia e SHBA diskutojnë planin e Moskës për sulme kundër ISIS në Siri

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov e homologu i tij amerikan, John Kerry diskutuan propozime për operacione të përbashkëta kundër militantëve. Nga bombat në Siri ndërkohë...

Aktualitet 22:20 - 20 Nentor, 2015

Sulmet terroriste/ Tirana dhe Moska, dy kryeqytetet më të rrezikuara?

Tirana dhe Moska janë dy kryeqytetet europiane më të rrezikuara nga sulmet terroriste të Shtetit Islamik, ISIS. Alarmi ekstrem, i marrë nga shërbimet e huaja inteligjente, është...

Bota 08:25 - 14 Gusht, 2015

LOJERA LUFTE / “Ja plani i NATO-s për luftë kundër Moskës”

Thin Tank-u European Leadership Network me qendër në Londër lëshon alarmin, por përfaqësuesit e NATO-s minimizojnë NATO po përgatitet për një konfrontim të mundshëm me Moskën....

Bota 15:10 - 31 Korrik, 2015

Moska kercenon Uashingtonin me sanksione asimetrike

Pas njoftimit të një dite më parë të administratës amerikane për sanksione të reja ndaj Rusisë, Kremlini ka reaguar këtë të premte duke deklaruar se nuk...