Connect with Us

All posts tagged "mogherini"

Kosova & Rajoni 09:09 - 30 Tetor, 2019

DW: Mogherini dhe politika e saj e (pa)suksesshme në Ballkan

Shefja e diplomacisë evropiane, Federika Mogherini para largimit e vlerëson të “suksesshme” politikën e zgjerimit të BE. Por njëkohësisht paralajmëron, se gjendja në Ballkanin Perëndimor është...

Politikë 23:13 - 29 Tetor, 2019

Takimi i lamtumirës së Mogherinit/ Rama anulon papritur vizitën

Përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikë të Jashtme, Federica Mogherini, ka mbledhur në një takim lamtumire në Bruksel, krerët e vendeve të Ballkanit perëndimor. Në...

Politikë 10:40 - 21 Tetor, 2019

Dështimi i negociatave/ Mogherini: Gabim historik

Përfaqësuesja e Lartë e Punëve të Jashtme dhe Sigurisë dhe BE-së Federica Mogherini e ka quajtur gabim historik vendimin për mosçeljen e negociatave të Shqipërisë dhe...

Politikë 13:07 - 2 Shtator, 2019

“Do të pendohemi”/ Mogherini mesazh të fortë për integrimin e Ballkanit

Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Europian, Federica Mogherini ka folur në konferencën e ambasadorëve të BE, lidhur me integrimin e Ballkanit Perëndimor. Mogherini thotë se futja...

Aktualitet 16:40 - 29 Maj, 2019

Vasili ndërkombtarëve/ Një drejtësi e abortuar i “meriton” lëvdatat

Ish kreu i Grupit Parlamentar t LSI-së Petrit Vasili ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale lidhur mbi rekomandimet e KE për Shqipërinë. Vasili shkruan...

Aktualitet 09:09 - 9 Maj, 2019

Spaho sulmon ashpër ish-kryeministrin italian/ Duhet t’ju kërkosh falje shqiptarëve

Një ditë më parë në media u publikua një lajm, sipas të cilit Ish-Kryeministri i Italisë, Mateo Renzi deklaron se ndikimi i Federika Mogerinit në politikën...

Aktualitet 19:39 - 8 Maj, 2019

Vasili: Mogherini i bëri qokën e fundit Edi Ramës

Ish-kreu i grupit parlamentar të Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale lidhur mbi deklaratat e Frederica Mogherinit gjatë...

Aktualitet 08:50 - 18 Prill, 2019

Negociatat me BE/ Mogherini jep lajmin e mirë për shqiptarët

Përfaqësuesja e Lartë e BE, Federica Mogherini, në fjalën e saj në seancën plenare të Komitetit të Parlamentit Evropian për Punët e Jashtme është shprehur optimiste...

Aktualitet 21:09 - 18 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Rama anulon takimin me udhëheqësit e Ballkanit Perëndimor?

Zyrtarja e Lartë e BE-së, Frederica Mogherini, ka ftuar në një tryezë bisedimi kryeministrin Edi Rama dhe udhëheqësit e tjerë të Ballkanit Perëndimor. Por lidhur me...

Aktualitet 21:47 - 3 Shtator, 2018

Marrëveshjet mes Kosovës dhe Serbisë/ Mogherini jep lajmin e mirë

Shefja e Politikës së Jashtme në Bashkimin Europian, Federica Mogherini, ka deklaruar se Kosova dhe Serbia mund të arrijnë një marrëveshje vitin e ardhshëm, për të...

Aktualitet 18:19 - 31 Gusht, 2018

Debati për kufijtë/ Reagon Mogherini

Shefja e politikës së Jashtmë në Bashkimin Europian, Federica Mogherini, ka reaguar për çështjen e kufijve mes Kosovës dhe Serbisë. Deklarata e saj erdhi pas një...

Aktualitet 19:10 - 7 Gusht, 2018

Korrigjimi i kufijve Kosovë-Serbi/ Shoqëria civile letër Mogherinit

Organizatat e shoqërisë civile në Kosovë dhe Serbi i kanë dërguar përfaqësueses së Lartë të BE-së për Punët e Jashtme dhe Politikat e Sigurisë, Federica Mogherini,...

Aktualitet 20:20 - 25 Qershor, 2018

Pas dialogut Thaçi-Vuçiç/ Flet Federica Mogherini

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, tha se raundi i fundit i bisedimeve midis presidentëve të Kosovës dhe Serbisë, Hashim Thaçi dhe...

Aktualitet 18:30 - 18 Prill, 2018

Çfarë ka Vlahutin me Lulzim Bashën/ Fotot

Si duket sulmet e njëpasnjëshme nga deputetët e Lulzim Bashës, ndaj ambasadores së Bashkimit Evropian në Tiranë, Romana Vlahutin, kanë bërë që kjo e fundit të...

paloka quan kellira alfred pezen dhe carlo bolinon
Kryesore 14:05 - 18 Prill, 2018

Paloka akuza Mogherinit/ Fshehja e problemit nuk e ndihmon Shqipërinë

Në një prononcim për mediat pas takimit me Mogherinin, nënkryetari i Partisë Demokratike Edi Paloka ka informuar sot për bisedën që përfaqësuesit e opozitës patën me...

Politikë 11:19 - 18 Prill, 2018

Rekomandimi i KE/ Përfundon takimi i Mogherinit me Metën

Përfaqësuesja e lartë e BE-së, Federica Mogherini paraditen e sotme ka zhvilluar një takim me presidentin Ilir Meta në ambientet e presidencës. Takimi ka zgjatur rreth 30...

Aktualitet 20:21 - 17 Prill, 2018

Rekomandimi i KE/ Mogherini darkon me kryeministrin Rama

Pas rekomandimit të Komisionit Europian, për hapjen e negociatave me Shqipërinë për integrimin në BE, shefja e politikës së Jashtme në BE, Federica Mogherini, ka mbërritur...

Aktualitet 15:54 - 17 Prill, 2018

Hahn paralajmëron Shqipërinë/ “Ka rezultate, por ende duhet shumë punë”

Pas konfirmimit të dhënë nga shefja e Politikës së Jashtme të BE, Federika Mogherini, për hapjen e negociatave të Shqipërisë me BE-në, këtë hap e ka...

Kryesore 09:56 - 17 Prill, 2018

Mogherini sot në Tiranë/ Zbardhet axhenda e takimeve

Shefja për politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini pritet të mbërrijë sot në Tiranë, ku do të zhvillojë disa takime, pas dorëzimit të progres raportit...

Kryesore 14:19 - 12 Prill, 2018

Shqipëria pret propozimin për çeljen e negociatave/ Zyrtarët e lartë të BE “zbarkojnë” në Tiranë

Shefja për politikë të Jashtme të BE-së, Federica Mogherini dhe eurokomisioneri për zgjerimin Johannes Hahn pritet të mbërrijnë në Tiranë më 17 prill, në të njëjtën...

Aktualitet 22:12 - 27 Mars, 2018

Shefja e BE-së, Mogherini në Beograd/ Mësoni çfarë bisedoi me presidentin Vuçiç

Shefja e politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Federica Mogherini, shkoi të martën pasdite në Beograd, për të takuar presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç. Në një...

Aktualitet 18:00 - 27 Mars, 2018

Arrestimi i Gjuriçit alarmon BE-në/ Mogherini vizitë urgjente në Beograd, anashkalon Prishtinën

Arrestimi ditën e djeshme i drejtorit të Zyrës së Kosovës pranë qeverisë serbe, Marko Gjuriç, në very të Mitrovicën dhe acarimi i krerëve të lartë të...

Aktualitet 20:26 - 21 Mars, 2018

Ratifikimi i marrëveshjes me Malin e Zi/ Mogherini: Kosova drejt Evropës pa viza…

Pas votimit në Kuvendin e Kosovës së marrëveshjes së Demarkacionit me Malin e Zi, ka reaguar edhe përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikën e...