Connect with Us

All posts tagged "mjeku"

Shëndeti 17:53 - 22 Maj, 2020

“Koronavirusi po mundet, por nuk është asgjësuar”/ Mjeku i QSUT: Si t’i kthehemi normalitetit të plotë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, publikon video-mesazhin e mjekut reanimator, Krenar Lilaj, i cili thekson se koronavirusi po mundet, por duhet ende kujdes nga qytetarët. “Vetëm...

Shëndeti 22:36 - 13 Maj, 2020

Mjeku Alimehmeti kritika qeverisë/ “Kur ke kaq pak raste, pse po i mban bashkitë në zonat e kuqe”

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti, është shprehur kritik ndaj mbajtjes së masave izoluese nga ana e qeverisë. I ftuar në studion e “Open” Alimehmeti thotë se bashkitë...

Shëndeti 08:56 - 7 Maj, 2020

Virusi e ka humbur fuqinë/ Mjeku shpjegon tre variantet si do jetë ecuria e Covid-19

Mjeku shqiptar në Spanjë, Kita Sallabanda deklaron se masat e marra e kanë dhënë efektin, pasi koronavirusi e ka humbur fuqinë e tij të virulencës. Në...

Shëndeti 20:09 - 3 Maj, 2020

“Kruja po bëhet një Wuhan i vogël”/ Mjeku ngre alarmin

Mjeku radiolog i spitalit të Krujës, Adrian Mata në një intervistë për ABC news shprehet i shqetësuar lidhur me situatën e shpërthimit të pandemisë në këtë...

Shëndeti 16:32 - 28 Prill, 2020

“Mëshirojë o Zot për dritëshkurtësinë e mendimeve”/ Thirrja e mjekut: Kujdes për ato çka dëgjoni dhe lexoni

Mjeku i njohur Tritan Kalo ka bërë një reagim të fortë duke iu referuar kritikave dhe reagimeve të fundit kundër tij. Kalo shkruan se është deontologjikisht...

Shëndeti 23:18 - 20 Prill, 2020

Mjeku bën deklaratën e fortë/ “Fqinja ime ka hyrë në 6 shkurt në Shqipëri dhe vdiq nga Covid”

Mjeku i njohur Petrit Vargu, ka bërë një deklaratë të fortë sonte në emsionin “360gradë” ku tregoi rastin e një pacienteje që sipas tij, pas vdekjes...

Shëndeti 19:10 - 18 Prill, 2020

Mjeku bën deklaratën e fortë/ “Covid-19 ka hyrë që në shkurt, në spitale private ka patur dhe vdekje”

Mjeku Renato Osmenaj, në një lidhje me emisionin “Kjo javë” , tha se beson se Covid-19 ka hyrë në Shqipëri në fund të shkurtit. Madje sipas...

Shëndeti 17:49 - 17 Prill, 2020

Rikthimi i normalitetit/ Mjeku Harxhi: Duhet filluar me aktivitetet ekonomike, ato masive duan disa muaj

Mjeku Arjan Harxhi ka apeluar për një rikthim gradual në normalitet duke lehtësuar shkallë shkallë masat. Sipas tij,CNA.al të parat aktivitete që duhen hapur janë ato...

Kronika 14:12 - 16 Prill, 2020

Plas sherri në Berat/ Drejtori i policisë dhunon mjekun e Urgjencës dhe vëllain e tij

Drejtori i policisë së Beratit ka dhunuar sot mjekun e urgjencës Edison Skëndo. Mësohet se ngjarja ka ndodhur përpara Drejtorisë Vendore të Policisë Berat dhe në...

Shëndeti 14:22 - 15 Prill, 2020

Deputeti Alimadhi dhe mjeku Xhaxho rezultojnë negativ nga COVID-19/ Vijojnë të shtruar në spital

Deputeti Adriatik Alimadhi dhe mjeku Roland Xhaxho janë pjesë e listës së të shëruarve nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit. Alimadhi dhe mjeku Xhaxho kanë...

Shëndeti 10:28 - 14 Prill, 2020

“Koronavirusi njihet prej kohësh”/ Historia e mjekut shqiptar: Para 10 vitesh kemi shëruar një pacient me Covid

Mjeku shqiptar anestezist dhe reanimator në Francë Teni Kamberi, thotë se koronavirusi nuk është një virus i panjohur për mjeksinë. Në studion e Abc e Mëngjesit, ai...

Shëndeti 22:18 - 9 Prill, 2020

Mjeku shqiptar flet me shifra/ “Në Shqipëri mund të jenë 2000 të infektuar”

Mjeku Ariet Gega në një lidhje me emisionin “360 gradë” u shpreh se duke nisur nga mortaliteti në Shqipëri mund të jenë deri në 2 mijë...

Politikë 20:32 - 9 Prill, 2020

“Shqipërinë e fali pandemia, po e merr në qafë paniku”/ Mjeku kërkon lehtësim masash për COVID 19

Profesori dhe mjeku Gëzim Xhepa i drejtohet e Komitetit Teknik të COVID 19 që t’i propozojnë kryeministrit masa të reja lehtësuese për lëvizjen në Shqipëri. Sipas...

Shëndeti 13:07 - 8 Prill, 2020

Koronavirusi/ Mjeku këshilla për gratë shtatzëna: Janë shpresa jonë, duhet të rrinë të qeta!

Zv.drejtori i maternitetit të ri “Koço Gliozhen”, Ilir Tasha qetësoi nënat shtatzënë duke thënë se ato janë më imune krahasuar me pjesën tjetër të popullsisë përballë...

Shëndeti 09:26 - 8 Prill, 2020

Mjeku shqiptar në Itali tregon medikamentet që përdoren kundër koronavirusit/ Përhapja e madhe, nga nënvlerësimi

Nard Tetaj, mjek anestezist në Romë ka deklaruar sot se për parandalimin kundër virusit kanë përdorur ilaçe që përdoren për artrite. Në një lidhje direkte me...

Shëndeti 09:04 - 7 Prill, 2020

Si po e përballon Gjermania COVID-19/ Mjeku: 90% e pacientëve po e kalojnë shumë lehtë

Mjeku shqiptar në Berlin, Fahri Beqaj thotë se numri i të prekurve nga COVID-19 në Gjermani është mbi 100 mijë persona. Gjithashtu ai theksoi se paralelisht...

ministrja e shendetesise, ogerta manastirliu nekonference
Shëndeti 22:46 - 31 Mars, 2020

Infektimi me Covid-19 i mjekut Kraja/ Vjen reagimi nga Ministria e Shëndetësisë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka reaguar në rrjetet sociale, lidhur me lajmin jo të mirë, ku mbrëmjen e sotme, listët së të infektuarve me Covid-19,...

Shëndeti 22:37 - 31 Mars, 2020

U rikthye nga pensioni për të ndihmuar kolegët/ Infektohet nga koronavirusi mjeku Dhimitër Kraja

Mjeku i njohur infeksionist Dhimitër Kraja, i cili u rikthye në Spitalin Infektiv, pas 48 vitesh punë për të ndihmuar kolegët në kurimin e pacientëve të...

Shëndeti 19:34 - 28 Mars, 2020

Thirrja e mjekut/ “Ju lutem vejani veshin këshillave tona”

Mjeku infeksionist,Tritan Kalo i ka bërë edhe njehrë thirrje qytetarëve për të qëndruar në shtëpi. Kjo lutje shkon edhe për ata që janë në vështirësi ekonomike,...

Lajme 20:17 - 26 Mars, 2020

Mjeku tregon pse vdekshmëria nga Covid-19 është më e ulët në Gjermani/ Kur pritet piku

Gjermania është një nga shtetet që ka numër të lartë të prekurish, por në krahasim me vendet e tjera vdekshmëria është më e ulët. Lidhur me...

Sociale 22:48 - 25 Mars, 2020

U infektua nga e moshuara që e gënjeu/ Mjeku i Durrësit tregon simptomat

Mjeku Infeksionist në spitalin e Durrësi, Beqir Gelaj u infektua me Covid-19, pasi i shërbeu një të moshuare të infektuar e cila gënjeu që kishte ardhur...

Sociale 12:03 - 19 Mars, 2020

“Nëse zbatohen masat, nuk do ta shohim pikun!”/ Sqarimi i mjekut: Çfarë ndodh me rritjen e temperaturave

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti, thotë se është shumë e rëndësishme që qytetarët të zbatojnë me përpikëri masat, për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Sipas mjekut, gjithçka...

Lajme 22:44 - 18 Mars, 2020

Mjeku i QSUT e thotë hapur/ “Sistemi jonë shëndetësor nuk e përballon furinë e Italisë, izolohuni”

Mjeku reanimator në QSUT Krenar Lila, deklaroi mbrëmjen e sotme se sistemi shëndetësor në Shqipëri nuk do të mund t’ia dalë dot të trajtojë të gjithë...