Connect with Us

All posts tagged "mjeket"

Dita e tretë e vaksinimit në Air Albania/ Ja kur pritet të vijnë dozat e dyta
Aktualitet 11:39 - 13 Janar, 2021

Dita e tretë e vaksinimit në Air Albania/ Ja kur pritet të vijnë dozat e dyta

Vaksinimi kundër koronavirusit në vendin tonë ka hyrë në ditën e tretë. Edhe sot, do të jenë stafet mjekësore të spitaleve Covid dhe epidemiologë, ata të...

A ndërhyn vaksina anti-COVID në ADN-në e njeriut?/ Mjekja tregon simptomat që ndjeu stafi pas dozës së parë
Aktualitet 11:15 - 13 Janar, 2021

A ndërhyn vaksina anti-COVID në ADN-në e njeriut?/ Mjekja tregon simptomat që ndjeu stafi pas dozës së parë

Mjekja mikrobiologe pranë Institutit të Shëndetit Publik Blerta Brati ka shpjeguar me detaje se çfarë është kjo vaksinë dhe efektet e lehta anësore të saj. Gjatë...

Nëndrejtori i ISHP-së/ Mjekët mezi presin që të vaksinohen
Shëndeti 22:03 - 12 Janar, 2021

Nëndrejtori i ISHP-së: Mjekët mezi presin që të vaksinohen

Nëndrejtori i ISHP-së, Dritan Ulqinaku është i ftuar mbrëmjen e sotme në Report tv, ku po diskutohet për ardhjen e vaksinës në Shqipëri. Ai tha se...

Mbërritja e vaksinës anti-covid/ Krijohet komiteti për vlerësimin e efekteve anësore
Shëndeti 21:42 - 12 Janar, 2021

Mbërritja e vaksinës anti-covid/ Krijohet komiteti për vlerësimin e efekteve anësore

Kryetarja e Komiteti Teknik për Covid-19, Mira Rakacolli, është e ftuar mbrëmjen e sotme në Repolitix, ku tha se në dy ditë janë vaksinuar mbi 130...

Thirrja e farmacistes korçare: Na vaksinoni edhe ne
Aktualitet 12:45 - 12 Janar, 2021

Thirrja e farmacistes korçare: Na vaksinoni edhe ne

Prej ditësh së djeshme, edhe sot po vijohet me injektimin e vaksinës anti Covid në ambientet e stadiumit Air Albania. Të parët që do marrin dozat...

U infektua me Covid dy herë brenda pak kohe/ Deputeti Andi Përmeti tregon çfarë i thanë mjekët në Amerikë
Aktualitet 17:34 - 8 Janar, 2021

U infektua me Covid dy herë brenda pak kohe/ Andi Përmeti tregon çfarë i thanë mjekët në Amerikë

Deputeti Andi Përmeti, i cili kaloi një periudhë të vështirë për shkak të koronavirusit pasi u infektua dy herë brenda një periudhe të shkurtër ka rrëfyer...

“Heronjtë e vitit”/ Kush ishin mjekët që humbën betejën me Covid-19
Shëndeti 13:20 - 2 Janar, 2021

“Heronjtë e vitit”/ Kush ishin mjekët që humbën betejën me Covid-19

Viti 2020, do të mbahet mend si një ndër më të vështirë për sistemin shëndetësor në të gjithë botën. Pandemia Covid-19, i vuri mjekët përballë shumë...

Bluzat e bardha në protestë: Nuk mund të dënohet një mjek se shan mbretin!
Shëndeti 11:20 - 31 Dhjetor, 2020

Bluzat e bardha në protestë: Nuk mund të dënohet një mjek se shan mbretin!

Mjekët e QSUT kanë dalë sot në protestë, pas shkarkimit të kolegut të tyre Ilir Allkja, pasi kritikoi qeverinë. Tëë revoltuar atë janë shprehur se mjekët...

QSUT nuk kursehet/ Pas pushimit nga puna të Ilir Allkjat i “pret kokën” një tjetër mjeku
Shëndeti 10:30 - 31 Dhjetor, 2020

Shkarkimi i Ilir Allkja/ Mjekët protestë para Urgjencës së QSUT

Ashtu sic u paralajmërua dje, mjekët kanë dalë sot në protestë për shkarkimin e kolegut të tyre, mjekut të Yrgjencës paraspitalore në QSUT, Ilir Allkja. Mjekët...

Prej 10 muajsh në vijën e parë/ Mjekët heronjtë e vitit!
Shëndeti 09:07 - 31 Dhjetor, 2020

Mjekët heronjtë e vitit!

Viti 2020, do të mbahet mend padyshim si viti që ka lënë shënjë në kujtesën e secilit prej nesh. Ndonëse një ndër profesionet më humane, ky...

Rama “flakë për flakë” me Metën/ Ju do i ktheni shqiptarët nga rruga me kallamin magjik!
Politikë 19:16 - 30 Dhjetor, 2020

Bum tërmeti…bam Covid-i!/ Rama: Dhe unë mendoj se bëj punën më të vështirë

Kryeministri  Edi Rama ka bërë një bilanc të vitit që po lëmë pas duke u ndalur në dy goditje të mëdha, pasojat e tërmetit dhe pandemia...

Shpërblimi i fund vitit, qeveria bonus për policët, mjekët dhe infermierët
Aktualitet 17:47 - 25 Dhjetor, 2020

Shpërblimi i fund vitit/ Qeveria bonus për policët, mjekët dhe infermierët

Këshilli i Ministrave ka miratuar një vendim që parashikon shpërblim për fund vitin për të gjithë punonjësit e policisë së shtetit dhe punonjësit e sistemit shëndetësor....

Mirënjohje për punën e mjekëve/ Endri dhe Stefi këndojnë live në emision
Sociale 23:08 - 24 Dhjetor, 2020

Mirënjohje për punën e mjekëve/ Endri dhe Stefi këndojnë live në emision

Dy vëllezërit  e njohur  korçarë Endri dhe Stefi, kanë sjellë një atmosferë ndryshe sonte në “Open” ku po diskutohet për Krishtlindjet në situatë pandemie. Ata dhanë...

Vendimi/ Qeveria shpërblen bluzat e bardha dhe efektivët e policisë për festat e fundvitit
Politikë 19:00 - 24 Dhjetor, 2020

Vendimi/ Qeveria shpërblen bluzat e bardha dhe efektivët e policisë për festat e fundvitit

Qeveria ka miratuar vendimin që parashikon se mjekët dhe punonjësit e policisë së shtetit do të përfitojnë shpërblimin e fundvitit. Vendimi vjen vetëm pak ditë pas...

Skandali te “Shefqet Ndroqi”/ Dasho flet “pa dorashka”, kush janë përfituesit e tjerë
Shëndeti 22:02 - 16 Dhjetor, 2020

“Nga dy maska në ditë, një në muaj”/ Dasho nxjerr zbuluar MSH: Mjekët lihen të ekspozuar ndaj infeksionit

Mjeku Erion Dasho akuzon Ministrinë e Shëndetësisë se ka shpërndarë vetëm një maskë në muaj për mjekët në qendrat shëndetësore. Në një intervistë në Fax News,...

Aksident në Lushnje-Fiershegan/ Plagosen tre persona, dërgohen në spital
Kronika 16:17 - 15 Dhjetor, 2020

Aksident në Tiranë/ 75 vjeçari dërgohet me urgjencë në spital

Dy makina janë përfshirë në një aksident mesditën e kësaj të marte në Tiranë. Policia bën me dije se ngjarja ka ndodhur në kryqëzimin e Berxullës...

Situata nga COVID/ Mjekja në Gjermani: Në Shqipëri përdoren ilaçet e gabuara
Shëndeti 14:23 - 14 Dhjetor, 2020

Situata nga COVID/ Mjekja në Gjermani: Në Shqipëri përdoren ilaçet e gabuara

Në një intervistë për Euronews Albania, mjekja specialiste e mjekësisë familjare dhe urgjencës, Aurora Meta Dollenberg tregoi se ishte domosdoshmëri për Gjermaninë që të izolohej. Pyetur...

“Stafet tona mjekësore heronjtë e vijës së parë”/ Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të mjekut Mihal Kërci
Politikë 12:53 - 13 Dhjetor, 2020

“Stafet tona mjekësore heronjtë e vijës së parë”/ Basha mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të mjekut Mihal Kërci

Kryedemokrati Lulzim Basha i ka shprehur sot ngushëllimet familjes së mjekut të njohur Mihal Kërci, i cili humbi jetën këtë mëngjes si pasojë e Covid 19....

Pritet të ketë një valë të tretë të infektimeve/ Kalo bën parashikimin e frikshëm, ja sa do zgjazë pandemia
Aktualitet 11:17 - 13 Dhjetor, 2020

“24 yje që do na mungojnë”/ Tritan Kalo publikon foton e mjekëve që u shuan nga COVID-19

Mjeku Tritan Kalo ka publikuar një mesash prekës lidhur me 24 mjekët që kanë humbur jetën nga COVID-19, që nga fillimi i pandemisë. Kalo ka publikuar...

“Të kemi kujdes që strukturat tona mos ‘pëlcasin’ një ditë”/ Dom Gjergj Meta apel qytetarëve
Sociale 18:00 - 7 Dhjetor, 2020

“Të kemi kujdes që strukturat tona mos ‘pëlcasin’ një ditë”/ Dom Gjergj Meta apel qytetarëve

Ipeshkvi i Dioqezës së Rrëshenit, Dom Gjergj Meta ishte i ftuar pasditen e sotme në rubrikën ‘’Opinion” ku ka folur për pandeminë dhe varfërinë që ka...

Del data e provimit të licensës për profesionet e mjekësisë/ ja si do të zhvillohet
Shëndeti 17:11 - 7 Dhjetor, 2020

Del data e provimit të licensës për profesionet e mjekësisë/ Ja si do të zhvillohet

Qendra e Shërbimeve Arsimore bën me dije se sezoni i 19-të për testimin e prfesioneve të shëndetësisë, nuk do të jetë këtë vit, por janarin e vitit...

Shëndeti 13:21 - 6 Dhjetor, 2020

5 urgjenca në 10 minuta tek Infektivi/ Rëndohet situata në spitalet Covid

Situata në spitalet Covid, duket se ka dalë jasht kontrollit. Sipas gazetarit Erjon Skëndaj, në Sanatorium situata paraqitet e rënduar, ndërsa tek Covid 1, brenda 10...

“Covid na mori 19 mjekë” / Edvin Prifti mesazh prekës: I dhanë aq shumë shoqërisë, por ikën të heshtur!
Shëndeti 17:17 - 5 Dhjetor, 2020

“Covid na mori 19 mjekë” / Edvin Prifti mesazh prekës: I dhanë aq shumë shoqërisë, por ikën të heshtur!

Mjeku i njohur kardiolog, Edvin Prifti, ka dalë me një mesazh të fortë në rrjetet sociale, lidhur me humbjen e bluzave të bardha sipasojë e Covid-19....