Connect with Us

All posts tagged "mjeke"

Shëndeti 23:12 - 11 Prill, 2021

Mjekët, reflektime mbi luftën ndaj Covid-19 në 2020

Në fillim të pandemisë, korrespondentja e Zërit të Amerikës, Nina Vishneva u takua me mjekë dhe infermierë në qytetin e Nju Jorkut për të folur në...

Mjekët e QSUT paralajmërojnë protestë/ Policia nuk u jep leje
Sociale 08:27 - 6 Prill, 2021

Shqipëria, me numrin më të ulët të mjekëve për banorë/ Dy herë më pak se mesatarja europiane

Shqipëria renditet në vendin që kishte më pak mjekë për 10 mijë banorë në Europë, edhe në vitin 2019, sipas të dhënave të Organizatës Botërore të...

“Fjalët që thuhen pas kangjellave janë të tmerrshme”/ Najada Çomo flet për reagimet negative të njerëzve
Aktualitet 09:59 - 30 Mars, 2021

“Fjalët që thuhen pas kangjellave janë të tmerrshme”/ Najada Çomo flet për reagimet negative të njerëzve

Kandidatja për deputete e PS, mjekja Najada Çomo ka treguar se si ndihet kur dëgjon njerëzit që komentojnë dhe flasinn për punën e mjekëve. Ajo është...

Mjekët francezë paralajmërojnë mbingarkesë të spitaleve nga Covid
Shëndeti 21:48 - 28 Mars, 2021

Mjekët francezë paralajmërojnë mbingarkesë të spitaleve nga Covid

Mjekët e urgjencës në Paris thonë se shtimi i infeksioneve me koronavirus mund të mbingarkojnë së shpejti kapacitetet spitalore për t’u kujdesur për të sëmurët, çfarë...

Fiaskoja e vaksinimit në Europë
Aktualitet 22:23 - 19 Mars, 2021

Shqipëria mban fjalën/ Nesër do vaksinohen 250 mjekë nga Kosova në Kukës

Nesër do të vaksinohen në Shqipëri 250 mjekë nga Kosova. Lajmin e ka bërë të ditur Federata Sindikale e Shëndetësisë së Kosovës (FSSHK), e cila tregon...

“Heronjtë e vitit”/ Kush ishin mjekët që humbën betejën me Covid-19
Sociale 11:28 - 19 Mars, 2021

Kosova do të dërgojë 60 mjekë për t’u vaksinuar në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë së Kosovës thotë se do të dërgojë në Shqipëri rreth 60 profesionistë shëndetësorë, për t’u vaksinuar kundër koronavirusit. MSH-ja thotë se lista e...

Basha në provë/ Kush fiton Vlorën, Luli apo Leskaj?
Politikë 08:59 - 15 Mars, 2021

“Njëqind dështimet e Ramës”/ Basha: Shqipëria ka vdekshmërinë më të lartë të mjekëve në Europë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha thotë se Shqipëria ka vdekshmërinë më të lartë të mjekëve në Europë. Përmes një postimi në Instagram, Basha thekson se...

E rëndë në Korçë/ Gjendet i pajetë në banesë 70 vjeçari, dyshimet e para
Aktualitet 11:40 - 13 Mars, 2021

Humb jetën në banesë 40-vjeçari nga Durrësi/ E pëson keq mjekja që e trajtoi

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Shijak proceduan penalisht për veprën penale “Mjekim i pakujdesshëm”, shtetasen P. K., 47 vjeçe, banuese në Durrës,...

Mbërrijnë në Shqipëri vaksinat e para të Astrazeneca/ Rama thirrje për Kosovën
Politikë 20:05 - 12 Mars, 2021

Mbërrijnë në Rinas vaksinat e para të Astrazeneca/ Rama thirrje Kosovës: Sillni mjekët e spitaleve Covid

Vetëm pak minuta më parë kanë mbërritur në aeroportin e Rinasit vaksinat e para të Astrazenecas, ashtu siç ishte paralajmëruar edhe nga kryeministri Edi Rama. Për...

Shëndeti 11:06 - 12 Mars, 2021

Dëshironi shëndet të mirë të trupit tuaj? Ja mënyra dhe trajtimi që duhet!

Një prej problematikave që prek çdo moshë sidomos kohët e fundit është obeziteti. Sipas specialistëve, konsumi i ushqimeve kalorike dhe të pasura në sheqer sjell dëmtimin...

Lindi 500 gramë dhe luftoi për 107 ditë me vdekjen/ Manastirliu jep lajmin e mirë për foshnjen në Tiranë
Sociale 11:13 - 6 Mars, 2021

Lindi 500 gramë dhe luftoi për 107 ditë me vdekjen/ Manastirliu jep lajmin e mirë për foshnjen në Tiranë

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka dhënë një lajm të mirë nga materniteti “Koço Gliozheni” në kryeqytet. Manastirliu, ka postuar në ‘Facebook’ një foto të foshnje,...

Aktualitet 08:12 - 4 Mars, 2021

“Politika përçau mjekët në pandemi”/ Tritan Kalo heq dorë nga Komiteti Teknik i Ekspertëve

Mjeku infeksionit Tritan Kalo ka lajmëruar se është larguar nga Komiteti Teknik i Ekspertëve. Mjeku thekson se nuk dëshiron që të jetë më pjesë e Komitetit...

A do e bëjë vaksinën nëse zgjidhet si personalitet?/ Berisha jep përgjigjen e prerë
Politikë 22:39 - 27 Shkurt, 2021

A do e bëjë vaksinën nëse zgjidhet si personalitet?/ Berisha jep përgjigjen e prerë

Ish-kryeminsitri Sali Berisha, i pyetur se a do ta bënte vaksinën nëse do të zgjidhjej si personalitet. Ish-kryeministri tha në mënyrë absolute jo. Berisha theksoi se...

Kalo flet disa orë pas vaksinimit/ Çfarë duhet të bëni nëse ju shfaqen efekte anësore
Sociale 11:16 - 27 Shkurt, 2021

Situata e vështirë nga Covid/ Kalo thirrje qytetarëve: Mos bini pre e deklaratave të ‘politiqenëvë’!

Mjeku infeksionist Tritan Kalo u ka bërë apel qytetarëve që në këto kohë kaq të vështira të luftojnë për të ruajtur shëndetin dhe jetën e tyre,...

Sociale 11:32 - 26 Shkurt, 2021

“Fëmijët po infektohen në masë nga Covid-19”/ Mjekja ngre alarmin, tregon çfarë i ndodhi 9-vjeçares

Mjekja Lida Shosha ka ngritur alarmin se kohët e fundit ka pasur rritje të numrit të fëmijëve të shtruar te Pediatria në QSUT, të cilat janë...

Sociale 10:43 - 25 Shkurt, 2021

Sot fillon vaksinimi për mjekët dhe infermierët në Berat

Ditën e sotme pritet të fillojë vaksinimi për bluzat e bardha edhe në qytetin e Beratit. Vaksinimi do të bëhet në hollin e pallatit të kulturës...

Aktualitet 12:36 - 24 Shkurt, 2021

Samiti me mjekët e diasporës/ Manastirliu-Majko: Kontribut i vyer në këtë vit sfidues

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe Ministri i Shtetit për Diasporën kanë vlerësuar kontributin e profesionistëve të shëndetësisë në Diasporë, në Samitin që...

Sociale 10:50 - 23 Shkurt, 2021

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj merr dozën e parë të vaksinës

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka marrë sot dozën e parë të koronavirusit . Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka publikuar një video nga momenti...

Rama sulmon Metën: Nuk duhet të presim të vdesin të moshuarit dhe pastaj t’i dekorojmë në Presidencë
Politikë 11:00 - 17 Shkurt, 2021

Denoncimet për shërbimet tek Infektivi/ Rama: Përgjegjësit do shkojnë pas hekurave

Kryeministri Edi Rama ka komentuar denoncimet që janë bërë nga familjarë të pacientëve jashtë spitalit Infektiv, ose Covid 1. Ndalur tek zonja që kishte humbur sendet...

Mjekja rekomandon qytetarët/ “Personat që kanë kaluar Covid të marrin një dozë vaksine”
Aktualitet 10:52 - 16 Shkurt, 2021

Fillon vaksinimi anti Covid në Shkodër/ Rama dhe Manastirliu shohin nga afër procesin

Ditën e sotme ka filluar vaksinimi anti Covid në qytetin e Shkodrës. I pari që ka marrë vaksinën është drejtori i spitalit të Shkodrës, Ardian Dajti....

Aktualitet 13:30 - 6 Shkurt, 2021

Manasatriliu dhe Veliaj inspektojnë qendrën e re shëndetësore/ Nis rritja e pagave për mjekët dhe infermierët

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu dhe kryetari i Bashkisë Erion Veliaj, kanë inspektuar Qendrën e re Shëndetësore Lanabregas në periferi të Tiranës, një...

Politikë 12:32 - 6 Shkurt, 2021

“Paraja ndjek pacientin”/ Basha zbërthen para mjekëve Programin për Shëndetësinë

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka zbërthyer sot programin e PD për shëndetësinë. Në një bashkëbisedim me disa mjekë, Basha i shpjegoi disa nga pikat...

Aktualitet 10:07 - 6 Shkurt, 2021

E tregove që je gjirokastrite”/ Rama batuta me mjeken kur e pyet për rrogën

Gjatë takimit më banorët e Gjirokastrës, kryeministri Edi Rama nuk ka kursyer edhe batutat. Rama ka pyetur një mjeke sesa e kishte rrogën dhe ajo i...