Connect with Us

All posts tagged "mjek"

Shëndeti 18:57 - 3 Prill, 2020

“COVID-19 transmetohet nëpërmjet ajrit”/ Haxhia: Minimumi 13 javë për të arritur kurbën

Mjeku Infeksionist, Arjan Harxhi ka folur për situatën e shkaktuar nga koronavirusi teksa thekson se COVID-19 ka pasoja të rëndë për shëndetin. Mjeku infeksionist u shpreh...

Shëndeti 10:51 - 31 Mars, 2020

“Frikë se mund të infektohem vetë dhe më pas familjen”/ Mjeku tregon masat e Gjermanisë për përballimin e situatës

Mjeku pneumolog Gani Oruçaj, i cili punon në një spital në Gjermani deklaroi se këto ditë janë të vështira për të gjithë. Mjeku nuk e fshehu...

Lajme 22:34 - 26 Mars, 2020

Berisha flet si mjek/ Pandemi të tillë nuk kam hasur kurrë!

Ish kryeministri Sali Berisha thotë se po i respekton masat për parandalimin e përhapjes së koronavirusit, teksa tregon se është izoluar në shtëpinë e tij. Berisha,...

Bota 14:08 - 25 Mars, 2020

Intervista/ Virologu italian: Emergjenca u nënvlerësua, në Itali 450 mijë raste

Prej ditësh profesor Andrea Crisanti vret mendjen: “Nuk arrij dot t’i shpjegoj vetes si qe e mundur të nënvlerësoheshin përmasat e emergjencës, teksa ishin evidente nën...

Lajme 13:55 - 25 Mars, 2020

Manastirliu jep lajmin e mirë/ Një mjek dhe një infermier me COVID-19 janë shëruar

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka dhënë lajmin e mirë për shërimin e një mjeku dhe një infermieri mes 7 qytetarëve të konfirmuar me COVID-19, që...

Sociale 13:30 - 25 Mars, 2020

“Nuk ka rritje eksponenciale në Shqipëri”/ Mjeku epidemiolog: Masat po ndalojnë “dallgën” e virusit

Mjeku epidemiolog Ilir Alimehmeti ka theksuar se në Shqipëri nuk ka një rritje eksponenciale të rasteve me koronavirus. Ai shprehet se masat e qeverisë po japin...

Opinione 14:41 - 23 Mars, 2020

“Rekomandime mbi terapinë intensive të pacientëve me COVID-19”/ Një shkrim që nuk duhet humbur

Nga Dr. Ermal Xhaho Ky rekomandim ndihmon Mjekët e Reanimacionit për tu kujdesur dhe ndihmuar pacientët me COVID 19. Duhet të theksohet se situata aktuale e...

Sociale 21:10 - 20 Mars, 2020

“Ekipi shëndetësor duhet të testohet”/ Dr. Beqiri: Ministria e Shëndetësisë ka detyrim t’i sigurojë gjitha pajisjet

Ish-Ministri i Shëndetësisë dhe kirurgu i njohur Arben Beqiri ka folur për mënyrën se si duhet përballuar Koronavirusi në Shqipëri. Dr. Beqiri tha se vetëizolimi i...

Lajme 20:58 - 20 Mars, 2020

“Shkodranë, mos dilni”/ Letra shqetësuese e mjekut: Respektoni masat

Nga: Prof.Dr Arben PILACA Të dashur Shkodranë, unë jam një djalë lindur, rritur dhe bërë burrë në Shkodër. Aty kam shumë çka edhe pse sot, unë...

Sociale 21:46 - 19 Mars, 2020

Koronavirusi/ Mjeku endokrinolog jep disa këshilla për diabetikët

Endokrinologu Florian Toti, në një lidhje të drejtpërdrejtë me studion e “Ditari” në A2, dha disa këshilla se si duhet të sillen personat me diabet gjatë...

Sociale 12:50 - 19 Mars, 2020

“Qytetarët të ndjekin rregullat”/ Mjeku në Gjermani: Nuk ka ilaç specifik për trajtimin e pacientëve

Mjeku shqiptar në Gjermani, Fahri Beqaj ka dhënë detaje në lidhje me situatën që ndodhet Gjermania për shkak të koronavirusit. Beqaj ka theksuar se e vetmja...

Opinione 15:53 - 11 Mars, 2020

Nga Bledi Mane/ E dashur infermiere, i dashur doktor…

1./Fundnëntorin e vitit të kaluar kur toka u drodh nën këmbët tona ju nuk rrëmbyet palltot e ngrohta të stinës por veshët përparëset e bardha, i...

Sociale 21:58 - 5 Mars, 2020

Mjeku ngre dyshime/ Mendoj që koronavirusi ka hyrë në Shqipëri

Mjeku infeksionit në QSUT, Pëllumb Pipero thotë se deri më tani nuk ka konfirmim zyrtar për pacient të prekur nga koronavirusi në Shqipëri. Pipero tha se...

Sociale 09:53 - 4 Mars, 2020

Mjeku shpjegon si të dallojmë një grip të zakonshëm nga koronavirusi

Mjeku infeksionist Pëllumb Pipero ka folur për përhapjen e koronavirusit dhe për gjëndjen në Shqipëri. Sipas Piperos, në vendin tonë sivjet gripi ka pasur dëme të...

Lajme 12:08 - 24 Shkurt, 2020

Alarmi për koronavirusin/ Mjeku i Infektivit: S’ka vend për panik, gripi stinor më i rrezikshëm

Mjeku Pëllumb Pipero, nga reparti i Infektivit në QSUT, shprehet se nuk duhet të ketë panik te qytetarët për koronavirusin, pasi ai është aleat me virusin...

Bota 11:27 - 4 Shkurt, 2020

Mjeku që zbuloi i pari koronavirusin u censurua/ Përfundon në spital i infektuar

Li Wenliang është një doktor 34 vjeçar nga Kina i cili në datën 30 dhjetor ai ishte i pari, që zbuloi koronavirusin pasi pa testet e...

Lajme 20:33 - 26 Janar, 2020

Mjeku jep detaje për vdekjen e 2 foshnjeve/ Kishin ndërruar jetë disa minuta më parë

Mjeku i pavionit të Pediastrisë në Spitalin e Beratit, Vladimir Kumaraku, ka folur për ngjarjen e rëndë ku humbën jetën dy foshnje 5-muajshe. Kumaraku tha se...

Lajme 12:27 - 27 Dhjetor, 2019

Hyri nën rrënoja për të shpëtuar të prekurit nga tërmeti/ Meta i jep Titullin e Lartë mjekut hero

Presidenti Ilir Meta ka vlerësuar me Titullin e lartë “Për Merita të Veçanta Civile”, mjekun Grei Malo, i cili zbriti në terren për t’iu dhënë ndihmë...

Lajme 22:27 - 17 Dhjetor, 2019

“Ditën e të vërtetës po hedh foton e fundit”, bashkëshorti i Rexhina Debrovës: Flisni tani more të mallkuar

Bashkëshorti i Rexhina Debrovës e cila humbi jetën pasi solli në jetë foshnjen e saj disa muaj më parë, ka reaguar pikërisht ditën kur është shpallur...

Kronika 09:57 - 18 Nentor, 2019

Dhunoi mjekun në spital/ Arrestohet 32 vjeçari i dehur

Një tjetër rast i dhunës ndaj mjekëve është shënuar sot në Peqin. Një 32-vjeçar është arrestuar, pasi nën efektin e alkoolit ka goditur për shkak të...

Aktualitet 21:25 - 15 Maj, 2019

Keni këto shenja në trupin tuaj? Urgjent tek mjeku

Lëkura është organi më i madh i trupit dhe si i tillë është çdo ditë në kontakt më faktorë të jashtëm. Dëmtimet e jashtme mund të...

Aktualitet 11:53 - 11 Maj, 2019

Mjeku përhap alarmin/’Cigarja po ju zvogëlon organin gjenital’

A e mendonit se nëse pini shumë cigare ka efekte negative tek ju dhe ju  zvogëlon organin gjenital? Sipas Medical News Today, cigaret kanë në përbërjen...

Life Style 12:25 - 3 Maj, 2019

Sëmundjes vdekjeprurëse po i vjen fundi? Mjekët bëjnë zbulimin historik

Një studim i kryer në cdo vend të Europës monitoroi  1.000 çifte meshkujsh homoseksualë gjatë tetë viteve, ku njëri nga partnerët ishte pozitiv ndaj HIV dhe...