Connect with Us

All posts tagged "mite"

Blog 10:14 - 8 Maj, 2021

Pesë mitet e mëdha rreth Luftës së Dytë Botërore

76 vjet pas Ditës së Fitores – kapitullimit gjerman më 8 maj 194 – që i dha fund luftimeve fizike në Frontin Perëndimor në Luftën e...

Blog 09:26 - 15 Shkurt, 2021

Shtatë mitet rreth vaksinës së koronavirusit

Ndërsa vaksinat mbi koronavirusin po bëhen më të kudogjendshme, po kështu ndodh edhe me keqinformimet, mitet dhe keqkuptimet rreth tyre. Dhe kjo është për të ardhur...

Kuriozitete 14:57 - 13 Nentor, 2020

FOTOT-Nga Toka e sheshtë te “deti i brendshëm” i Australisë/ Libri që zbulon mitet dhe gabimet në harta gjatë gjithë epokave

Australia kishte një det të gjerë në brendësi, Kalifornia ishte një ishull së bashku me Korenë dhe krijesa të çuditshme dhe të tmerrshme detare populluan oqeanet....

Nga tharja deri tek drita e ulët në ekran/ 8 mitet e “shkatërruara” rreth telefonave
Teknologji 16:03 - 15 Shtator, 2020

Nga tharja deri tek drita e ulët në ekran/ 8 mitet e “shkatërruara” rreth telefonave

Telefonat tanë inteligjentë janë bërë gati krijesa mitologjike, pasi ka kaq shumë “legjenda” rreth tyre. A është vërtet e mirë për shikimin tuaj nëse errësoni ekranin...

Nëntë mitet mbi Covid-19, që vështirë se do të zhduken ndonjëherë
Sociale 22:16 - 3 Shtator, 2020

Nëntë mitet mbi Covid-19, që vështirë se do të zhduken ndonjëherë

Ndërsa bota vazhdon të përballet me koronavirusin e ri, ajo po ndeshet në të njëjtën kohë edhe me një lloj tjetër epidemie:dezinformacioni . Kjo “infodemi” është...

Sociale 20:15 - 31 Dhjetor, 2019

Pse puthen njerëzit sapo hyn Viti i Ri?/ Ja mitet që e shoqërojnë këtë traditë

Në natën e Vitit të Ri familjet, miqtë dhe çiftet nxitojnë të urojnë, përqafojnë dhe puthin të dashurit e tyre menjëherë sapo akrepi shënon 12:00. Tani...

Lajme 19:30 - 31 Dhjetor, 2019

Mitet dhe Besëtytnitë e Vitit të Ri

Një shumëllojshmëri supersticionesh dhe mitesh shoqërohen me Ditën e Vitit të Ri. Shumë prej tyre janë të lidhura me aktivitetet e përfshira në atë ditë, të...

Blog 08:44 - 3 Nentor, 2019

Nga kolesteroli, shtimi në peshë dhe prishja e dhëmbëve, 11 mitet e gabuara mbi çokollatën

Emri latin i pemës së kakaos është “Theobroma cacao”, që do të thotë “ushqim i perëndive. Dhe në fakt, fruti i kësaj peme dhe derivatet e...

Life Style 15:53 - 17 Prill, 2019

“Pak alkool e përmirëson gjumin”/Mitet që studimet e reja sapo rrëzuan

Ke vënë alarmin në telefon për t’u ngritur herët dhe e ke shtyrë atë me 5 minuta? Kërkuesit thonë se kur alarmi bie, thjesht duhet të...

shenja me oreks seksual
Life Style 14:53 - 8 Prill, 2019

A i besoni? Mitet dhe të vërtetat rreth marrëdhënieve intime

Miti: Të gjitha orgazmat përjetohen njësoj dhe duhet të jenë shpërthyese. E vërteta: Përjetimi i orgazmës nuk është gjithmonë i njejti. Individë të ndryshëm kanë mënyra të ndryshme...

Life Style 16:25 - 5 Mars, 2019

4 mite të pavërteta rreth vezës!

Në këtë artikull do t’ju ndihmojmë të rrëzoni poshtë njëherë e mirë disa të pavërteta rreth vezëve. Ja çfarë ju është thënë gabim deri më sot:...

Life Style 16:10 - 30 Janar, 2019

Kemi besuar këto mite për baterinë e telefonit, por janë tërësisht të gabuara

Problemi më i madh që kemi pasur gjithnjë me telefonat tanë ka qenë jetëgjatësia e baterisë së tyre. Versionet e reja gjithnjë tregojnë se kanë gjetur...

shtatzeni
Aktualitet 23:00 - 25 Janar, 2019

Këto mite të gabuara mbi shtatzëninë i besojmë të gjithë

 Lindja me operacion ështe më e thjeshtë Në fakt shumë pak gra vendosin që të lindin me operacion,nëse mund të bëjnë lindje natyrale. Lindja me operacion...

Aktualitet 15:20 - 31 Dhjetor, 2018

I dinim të vërteta,por këto aksioma mbi shëndetin paskan qenë legjenda urbane

Kërcitja e gishtave të shkakton artrit Kërcitja vjen nga plasja e qeseve të vogla të ajrit të cilat krjohen në lëngun sinovial, i cili ushqen dhe...

Aktualitet 23:00 - 24 Nentor, 2017

Sekretet e pathëna të Santa Klaus

Të gjithë e marrin për të mirëqënë Santa Klausin, fakti që ai sjell dhurata për fëmijët është një mit që nuk do mbarojë kurrë. Dhe përsëri...

Bota 00:11 - 27 Korrik, 2015

7 mite për ISIS që në fakt janë të pavërteta

Autori i librit “Empire of Fear: Inside the Islamic State”, Andrew Hosken nga libri i tij në formë të shkurtuar ka nxjerrë në “Thë Independent” 7...

Fashion 14:00 - 12 Maj, 2015

10 mitet e modës që nuk duhet ti besoni

  Miti: Disa nga veshjet duken mirë vetëm nëse jeni e gjatë dhe e dobët. Realiteti: Nëse diçka nuk ju qëndron mirë, është për shkak se...

Aktualitet 15:45 - 15 Prill, 2015

Pesë mitet që shoqërojnë njerkat

Sapo shihni të shkruhet apo dëgjoni të flitet për njerkat, menjëherë mendoni negativisht! Të qenët njerkë është si të kesh një sekret të vogël, por të...