Connect with Us

All posts tagged "miratim"

Variantet e reja të Covid-19/ FDA lehtëson procesin e miratimit të vaksinave
Shëndeti 19:29 - 23 Shkurt, 2021

Variantet e reja të Covid-19/ FDA lehtëson procesin e miratimit të vaksinave

Ndërsa Shtetet e Bashkuara po punojnë intensivisht për të vaksinuar më shumë se 300 milion njerëz ndaj COVID-19, Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) ka...

Bota 11:19 - 20 Shkurt, 2021

Rusia miraton vaksinën e tretë kundër COVID-19

Rusia ka miratuar sot vaksinën e saj të tretë kundër koronavirusit. Lajmin e ka dhënë kryeministri rus, Mikhail Mishustin për një televizion shtetëror, ndonëse testimet klinike...

Politikë 10:53 - 5 Shkurt, 2021

Xhaçka pret homologun e maqedonas/ Janë përmbushur kushtet për miratimin e kornizës negociuese

Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, mirëpriti në një takim homologun e saj, Ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmanin. Ministrja...

Bota 08:14 - 5 Shkurt, 2021

Johnson & Johnson kërkon miratimin e vaksinës së saj me një dozë në SHBA

Kompania Johnson & Johnson u kërkoi rregullatorëve amerikanë të enjten të autorizojnë vaksinën e parë në botë me një dozë të vetme COVID-19, një alternativë më...

Vaksina kineze depërton brenda BE/ Hungaria shteti i parë që e miraton
Bota 17:58 - 29 Janar, 2021

Vaksina kineze depërton brenda BE/ Hungaria shteti i parë që e miraton

Hungaria është vendi i parë i BE që miraton vaksinën kineze të COVID-19. Sot autoriteti shtetëror në Hungari aprovoi përdorimin e vaksinës së prodhuar nga kompania...

Blog 10:31 - 22 Janar, 2021

Pse po dështon qasja e vendeve të varfra tek vaksinat e koronavirusit

Nga Ashleigh Furlong “Politico.eu” Premtimet globale të shpërndarjes së drejtë të vaksinave kundër koronavirusit po bien shpejt, pasi mjeti që u krijua për të parandaluar vendet...

Blog 09:13 - 22 Janar, 2021

A duhet ta bëjnë fëmijët vaksinën kundër Covid-19?

Nga Michael Hefferon “The Conversation” Ndërsa ka nisur vaksinimi kundër Covid-19, është koha të diskutojmë nëse duhet ti vaksinojmë apo jo fëmijët tanë. Ne si mjekë...

Sot mblidhet Kuvendi/ Këto janë temat që do të diskutohen
Politikë 15:32 - 13 Janar, 2021

Vaksina anti-COVID/ Kuvendi miraton më 28 janar marrëveshjen me Pfizer

Kuvendi i Shqipërisë pritet të miratojë më 28 janar marrëveshjen me kompaninë Pfizer/Biontech për importimn e vaksinave kundër koronavirusit. “Për miratimin e tekstit të marrëveshjes, për...

Covid-19/ Agjencia e Barnave në BE miraton edhe përdorimin e vaksinës Moderna
Shëndeti 14:11 - 6 Janar, 2021

Covid-19/ Agjencia e Barnave në BE miraton edhe përdorimin e vaksinës Moderna

Vaksina anti COVID e krijuar nga kompania amerikane Moderna mori miratimin të Agjencisë Evropiane të Barnave EMA. Agjencia Europiane e Barnave rekomandon që njerëzit të vaksinohen...

Politikë 08:16 - 30 Dhjetor, 2020

Britania aprovon vaksinën ‘AstraZeneca’ kundër koronavirusit

Britania e Madhe aprovon vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca. Shefi ekzekutiv i AstraZenekës, Pascal Soriot tha për gazetën “Sunday Times” se kompania e ka “zbuluar...

Bota 15:21 - 28 Dhjetor, 2020

Britania pritet të miratojë vaksinën AstraZeneca

Autoritetet britanike pritet të miratojnë vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë AstraZeneca këtë javë dhe kreu i kompanisë tha se ajo do të jetë po aq efektive...

Sociale 12:43 - 28 Dhjetor, 2020

KE miraton paketën financiare 70 milionë euro për vaksinën e Covid

Komisioni Evropian, ka miratuar paketën prej 70 milion euro për vaksinat e COVID-19, në Bashkimin Evropian. Komisioneri për Fqinjësinë dhe Zgjerimin në Komisionin Evropian, Oliver Varhelyi...

Bota 08:05 - 19 Dhjetor, 2020

SHBA/ Autoritetet miratojnë vaksinën e Modernas kundër koronavirusit

Vaksina e kompanisë Moderna u bë të premten e dyta vaksinë që merr miratim për përdorim emergjent kundër koronavirusit nga Administrata Amerikane për Ushqimet dhe Barnat....

Blog 08:21 - 18 Dhjetor, 2020

A janë një ide e mirë “pasaportat e imunitetit”?

Vaksinimet kundër Covid-19 janë duke u zhvilluar në Angli, dhe së shpejti do të vijojnë edhe në vende të tjera të botës. Ky është një lajm...

Shëndeti 08:34 - 12 Dhjetor, 2020

OBSH: Të gjitha vendet të kenë qasje të barabartë tek vaksinat

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se nevojiten veprime dhe para në mënyrë që vaksinat e koronavirusit të jenë të disponueshme në të gjithë botën, tani...

Shëndeti 08:09 - 12 Dhjetor, 2020

SHBA autorizon vaksinën Pfizer/ I hap rrugë vaksinimit në masë

Administrata amerikane për Ushqimin dhe Ilaçet (FDA) autorizoi të premten vaksinën e kompanisë Pfizer dhe BioNTech për përdorim emergjent, duke i hapur rrugën vaksinimit të miliona...

Raporti i Dick Marty/ Nesër mblidhet për herë të parë komisioni parlamentar, zbardhen pikat e rendit të ditës
Politikë 14:36 - 5 Nentor, 2020

Kuvendi miraton në parim projekt-buxhetin për 2021/ Nëntë deputetë votuan kundër

Kuvendi ka miratuar në parim projekt-buxhetin për vitin 2021. 87 deputetë kanë votuar pro projekt-ligjit nërsa nëntë deputetë kanë votuar kundër buxhetit 2021 kurse 2 abstenim....

Politikë 14:39 - 26 Tetor, 2020

Kritikët nuk janë absolutisht dakord që Jozefina Topalli të krijojë parti

Kritikët nuk janë absolutisht dakord që Jozefina Topalli të krijojë parti. Ata, tepër të indinjuar nuk e japin miratimin e tyre dhe për këtë protestojnë me...

Covid-19/ SHBA jep miratimin e plotë për ilaçin antiviral remdesivir
Shëndeti 11:40 - 23 Tetor, 2020

Covid-19/ SHBA jep miratimin e plotë për ilaçin antiviral remdesivir

Rregullatorët amerikanë kanë dhënë miratimin e plotë për ilaçin antiviral remdesivir për të trajtuar pacientët Covid-19 në spitale. Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) tha...

Ekonomi 10:43 - 20 Tetor, 2020

Nga pagat e mjekëve dhe mësuesve, te rindërtimi/ Qeveria miraton projektbuxhetin e 2021

Qeveria ka miratuar projektbuxhetin e vitit të ardhshëm, ku Ministria e Financave parashikon një rritje ekonomike 5.5%. Miratohet Projetkbuxheti 2021, Qeveria synon rimëkëmbjen ekonomike Qeveria miratoi...

Ekonomi 16:30 - 16 Tetor, 2020

Qeveria miraton rritjen e pagës minimale në 30 mijë lekë

Qeveria shqiptare ka miratuar rritjen e pagës minimale në 30 mijë lekë. Kjo u vendos në Këshillin Kombëtar të Punës në mbledhjen e sotme nën drejtimin...

"Rama nuk na përçan dot"/ Gjata: Edhe me ndryshimet në Kodin Zgjedhor i fitojmë zgjedhjet
Politikë 20:25 - 5 Tetor, 2020

“Rama nuk na përçan dot”/ Gjata: Edhe me ndryshimet në Kodin Zgjedhor i fitojmë zgjedhjet

Sekretari për Çështjet Ligjore në Partinë Demokratike, Çlirim Gjata thotë se miratimi i Kodit të ri Zgjedhor pa kompromisin e opozitës, thotë se Edi Rama ka...

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Ambasada Britanike: Keqardhje që u miratuan pa dakordësinë e Këshillit Politik
Politikë 19:16 - 5 Tetor, 2020

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor/ Ambasada Britanike: Keqardhje që u miratuan pa dakordësinë e Këshillit Politik

Ambasada Britanike në Shqipëri ka reaguar pas miratimit të Kodit Zgjedhor në Kuvend. Ambasada e Britanisë së Madhe shpreh keqardhje që këto ndryshime u miratuan pa...

Me shume postime