Connect with Us

All posts tagged "miniere"

Lajme 18:04 - 17 Janar, 2020

Një ditë në minierën e Albchrome!

Bulqiza është një nga ato qytetet e vogla të Shqipërisë të cilat nuk njihen për shumëçka. Nuk është destinacion turistik, edhe pse rruga përkrah lumit Mat...

Lajme 22:08 - 6 Janar, 2020

Aksidentohen dy punëtorë në minierën e Bulqizës

Dy punëtorë janë aksidentuar, mbrëmjen e sotme, në minierën e kromit në Bulqizë. Bëhet fjalë për punëtorët me inicale M.Gj. dhe A.K., të cilët janë dërguar...

Kronika 11:58 - 20 Shtator, 2019

Tragjike/ Ndërron jetë një 47-vjeçar në minierën e Spaçit

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur sot në minierën e Spaçit në Mirditë, ku ka ndërruar jetë një 47-vjeçar. Burimet bëjnë të ditur se viktima është...

Aktualitet 12:05 - 8 Shkurt, 2019

I bie guri në kokë/ Humb jetën minatori

Një minator ka humbur jetën pak minuta më parë në Bulqizë, pasi është goditur nga një gur teksa ishte duke punuar. Mësohet se viktima është 57-vjeçari...

Aktualitet 15:14 - 22 Janar, 2019

Shpërthim në minierë/ Bllokohen 100 punëtorë  

Pas një shpërthimi që ka ndodhur në një dalje që furnizon minierën e kompleksit metalurgjik “Trepça”, në Stantërg, rreth 100 punëtorë dyshohet se kanë mbetur të...

Aktualitet 09:31 - 10 Shtator, 2018

Pistoletën në kokë rojes/ Grabitet miniera në Pukë

Një grabitje me armë zjarri ka ndodhur gjatë natës së mbrëmshme në minierën e Munellës, në Pukë. Mësohet se persona ende të paidentifikuar kanë kërcënuar me...

Kronika 11:43 - 8 Qershor, 2018

Aksidentohet në galeri/ Minatori me urgjencë drejt spitalit

Një minator është plagosur pas një aksidenti në minierën e kromit në Batër-Martanesh. Policia bën të ditur se gjatë punës është aksidentuar në galeri shtetasit N.L,...

Kronika 15:18 - 16 Maj, 2018

Aksident i rëndë në minierë/ Ndërron jetë 50-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur në minierën e Bulqizës rreth mesditës së sotme, ku një 50-vjeçare ka ndërruar jetë. Mësohet se viktima është shtetasja Sh.R,...

Aktualitet 22:05 - 4 Maj, 2018

Tjetër aksident në minierë/ 53-vjeçari me urgjencë drejt Tiranës

Siguria në punë lë për të dëshiruar në minierat e vendit tonë. Një tjetër aksident raportohet të ketë ndodhur në minierën e kromit në Bulqizë në...

Aktualitet 20:47 - 14 Prill, 2018

Aksidenti në minierën e Bulqizës/ Reagon Konfederata e Sindikatave

Pas aksidentit të sotëm në Bulqizë, ku humbi jetën një minator ka reaguar Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë. Sindikata i ka bërë thirrje institucioneve të marrin...

Aktualitet 20:28 - 13 Prill, 2018

Tragjedia e paralajmëruar në minierën e Cerujës dhe politikanët që solidarizohen me pronarët e galerive të vdekjes

Pas aksidentit fatal në minierën e kromit në Klos, ka reaguar edhe Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë. Nëpërmjet një njoftimi për shtyp, KSSH shpreh ngushëllime familjarëve...

Aktualitet 16:26 - 11 Prill, 2018

Aksidentohet punëtori në minierë/ Arrestohen inxhinieri dhe tekniku i firmës

Ditën e martë gjatë punës në Martanesh në galerinë 1280 është aksidentuar dhe ndodhet jashtë rrezikut për jetën punëtori me inicialet H.C. 52 vjeç, banues në...

Aktualitet 17:24 - 30 Nentor, 2017

Rrëshqitje në minierën e Bulqizës/ Banorët mund të mbeten pa ujë

Moti i keq vijon të sjellë probleme në zona të ndryshme të vendit. Sipas informacioneve më të fundit, mësohet se rrëshqitja e një stogu kromi ka...

Aktualitet 16:50 - 2 Nentor, 2017

Aksident në minierën e Bulqizës / I plagosuri niset me helikopter për në Tiranë

Një minator në Bulqizë ka mbetur i plagosur si pasojë e rënies së një masivi gurësh në galerinë ku ai po punonte. Sipas policisë i plagosuri...

Aktualitet 09:31 - 9 Shkurt, 2017

Vijojnë kërkimet për minatorët / Në terren edhe ambasadorja e Kinës

Teksa ende nuk dihet asgjë për fatin e tre minatorëve në Bulqizë, mësohet se gjatë paradites së sotme do të inspektojë vetë situatën ambasadorja e Kinës....

Kosova & Rajoni 17:50 - 20 Gusht, 2015

Dy punëtorë serbe humbin jeten në një tunel të Zubin Potokut

Dy punëtorë nga një firmë ndërtuese e Borit (Serbi) janë gjetur të vdekur sot në tunelin që po ndërtohet për nevoja të ujësjellësit në Jagnjenicë, Zubin...

Kronika 15:33 - 4 Gusht, 2015

Has, humb jeten duke punuar tekniku i minieres se kromit

Një person ka humbur jetën në minierën e Vlahenit në Has. 56 vjeçari Magjen Aliaj, me pozicion teknik në minierën e kromit ka rrëshqitur dhe ka...

Aktualitet 19:02 - 24 Prill, 2015

Bulqizë, aksidentohet në minierë 52-vjeçari

Një 52-vjeçar është plagosur rëndë, si pasojë e një incidenti të regjistruar në zonën D të minierës së Bulqizës. Mësohet se i aksidentuari është shtetasi Hasan...

Uncategorized 09:51 - 4 Mars, 2015

Ukrainë/ Shpërthim në minierë, më shumë se 30 të vdekur

Një shpërthim i gazit metan në një minierë qymyri në rajonin e kontrolluar nga separatistët, në lindje të Ukrainës, ka vrarë të paktën 30 persona. Zyrtarët...

Politikë 15:17 - 16 Shkurt, 2015

PD: Qeveria neglizhente për gjendjen e minierave

Partia Demokratike akuzoi sot qeverinë për neglizhencë në gjendjen e minierave në vend, ku është rritur numri i punonjësve që humbin jetën, ndërsa i kërkoi prokurorisë...