Connect with Us

All posts tagged "mini shengen"

Bota 15:01 - 16 Shtator, 2020

A i duhet Ballkanit Perëndimor një “Mini-Shengen”?

Kur Serbia, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, në tetor 2019, paraqitën nismën e tyre, të quajtur “Mini-Shengen”, BE-ja sapo e kishte shtyrë hapjen e negociatave të...

Deklarata e ministrit serb për “Shqipërinë e madhe”/ Rama i kërkon llogari Vuçiçit: Të ndëshkohet
Politikë 10:30 - 6 Janar, 2020

Ish-ministri bën parashikimin e frikshëm/ Çfarë ndodh me Shqipërinë në Shengen Ballkanik?

Ish-ministri i Bujqësisë, Edmond Panarit, ndërsa komenton të ashtuquajturin Mini-Shengen, thekson se do të ketë pasoja negative në ekonominë shqiptare. Sipas Panaritit, sot deficiti tregtar me...

Deklarata e ministrit serb për “Shqipërinë e madhe”/ Rama i kërkon llogari Vuçiçit: Të ndëshkohet
Ekonomi 08:03 - 4 Janar, 2020

Në sfond të Mini Shengenit, qumështi serb “përmbyt” Shqipërinë

Ka mjaftuar vetëm klima e pozitive e bashkëpunimit Serbi -Shqipëri që artikujt serb të qumështit, miellit, etj., të “pushtojnë” tregjet shqiptare. Pas importit të miellit me...

Politikë 10:21 - 29 Dhjetor, 2019

Një Komb, një qëndrim për të ndalur “Jugosllavinë e Re”

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu mori pjesë dje në ne pervjetorin e 29-te te themelimit te PDSH, në Preshevë. Në një postim në rrjetet sociale,...

Politikë 21:06 - 26 Dhjetor, 2019

Kosova në tryezën për Mini Shengenin/ Spaho: I vlen vetëm Ramës për të justifikuar tradhtinë

Ish deputeti i PD, Edmond Spaho thotë se insistimi që Kosova duhej të merrte pjesë në samitin për Mini Shengenin, të flasë e të dëgjohet, është...

Politikë 19:33 - 25 Dhjetor, 2019

“Justifikimet e Ramës ishin të pritshme”/ Paloka zbulon hapin e radhës të Kryeministrit

Nën kryetari i PD, Edi Paloka ka reaguar pas justifikimeve të kryeministrit Edi Rama për tradhtinë ndaj Kosovës. Sipas Palokës, nuk ka asnjë surprizë në veprimet...

Albin Kurti ne Tirane
Politikë 14:46 - 23 Dhjetor, 2019

“Mini Shengeni Ballkanin”/ Reagon Albin Kurti: Rruga nga Beogradi për në Tiranë kalon nga Prishtina

Lideri i Vetëvendosjes, Albin Kurti i cili fitoi zgjedhjet në Kosovë, ka reaguar pas samitit të mbajtur në Tiranë për “Mini Shengenin Ballkanik”. Kurti shprehet se...

Deklarata e ministrit serb për “Shqipërinë e madhe”/ Rama i kërkon llogari Vuçiçit: Të ndëshkohet
Politikë 08:43 - 23 Dhjetor, 2019

Kush fiton nga Mini Shengeni/ Shqipëria ka bilanc tregtar pozitiv vetëm me Kosovën, deficit të thellë 120 mln euro me Serbinë

Teksa tre shtete të Ballkanit, Shqipëria, Maqedonia dhe Serbia po shkojnë drejt krijimit të një Mini-Shengeni ballkanik, vendi ynë në fakt ka lidhje më të forta...

Politikë 16:45 - 22 Dhjetor, 2019

“E pamundur t’i mbijetosh sfidave”/ Majlinda Bregu flet pas Samitit për “Mini Shengenin Ballkanik”

Pas samitit të Mini Shengenit Ballkanik, sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Bashkëpunimit Rajonal, Majlinda Bregu thotë se ky këshill mbështet nismat që kontribuojnë drejt një...

“Tradhtia ka emër”/ Nishani reagon për çështjen e detit: Rama po bën avokatin e Greqisë
Politikë 16:10 - 22 Dhjetor, 2019

Nishani sulmon ashpër Ramën/ Tradhëtarët nuk kanë kurrë komb, fe e atdhe

Ish-presidenti Bujar Nishani ka sulmuar ashpër kryeministrin Edi Rama pas samitit të “Mini-shengetit Ballkanik”. Sipas Nishanit, “sulmet e turpëshme, fyese, raciste deri në skizofreni të Kryeministrit...

hashim thaci per isa boletinin
Kosova & Rajoni 13:48 - 18 Dhjetor, 2019

Mini – Shengeni Ballkanik/ Thaçi refuzon ftesën e Ramës

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi përmes një deklarate në rrjetet sociale ka refuzuar thirrjet për iniciativa për bashkëpunim rajonal me dy shtete të cilat...

Politikë 12:47 - 11 Nentor, 2019

“Serbia një Rusi e vogël”/ Nishani akuza Ramës për “Shengenin Ballkanik”: Po tradhton Kombin

Ish-presidenti Bujar Nishani ka komentuar marrëveshjen e “Shengenit Ballkanik” dhe ka ngritur akuza ndaj kryeministrit Edi Rama dhe presidentit serb Aleksandër Vuçiç. Nishani e cilëson Serbinë...

Të tjerë politikanë të korruptuar në litën e zezë të SHBA?/ Palmer: Nuk do druhemi
Politikë 14:44 - 8 Nentor, 2019

Mini Shengeni Ballkanik/ Palmer: Ka mbështetjen tonë

I dërguari i posaçëm i DASH për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer deklaroi se Shtetet e Bashkuara të Amerikës vazhdojnë të jenë të angazhuar në perspektivën europiane...

Kosova & Rajoni 12:03 - 12 Tetor, 2019

Mini Shengeni Ballkanik/ Albin Kurti: Shqipëria ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Pas idesë për Mini Shengenin Ballkanik mes Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë,Albin Kurti ka kërkuar që “Shqipëria ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës.” Kurti u shpreh...

Politikë 15:58 - 10 Tetor, 2019

Shengeni Ballkanik/ Berisha: Si pakti Tito-Enver për bashkimin doganor

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar lidhur me propozimin për krijimin e ‘Shengenit të Ballkanit’. Sipas Berishës, ky është një pakt si Tito-Enver për bashkimin doganor...

Kreu i PDIU-se, Shpetim Idrizi
Politikë 15:00 - 10 Tetor, 2019

Mini Shengeni Ballkanik/ PDIU: Nismë e panevojshme dhe e dëmshme

PDIU ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama se mini shengeni Ballkanik do të bëhet realitet në 2021. Sipas PDIU, Schengeni Ballkanik Serbi-Mal i Zi-Maqedoni...

Politikë 14:48 - 10 Tetor, 2019

Mini Shengeni në Ballkan/ Rama: Nëse Serbia do të vendoste veto për Kosovën, unë nuk do të isha këtu

Pas nënshkrimit të deklaratës së përbashkët me Presidentin e Serbisë, Alexandar Vuçiç dhe Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, për Mini Shengenin në Ballkanin Perëndimor,...