Connect with Us

All posts tagged "minatoret"

Sociale 20:36 - 14 Shkurt, 2020

Ndryshime në legjislacion/ Greqia u pret pensionin minoritarëve në Shqipëri

Ministria e Punës së Greqisë do të paraqesë një ndryshim në një projektligj që do të skualifikojë nga marrja e pensionit shtetëror, ata që nuk banojnë...

Politikë 10:00 - 28 Janar, 2020

Punonjësit e uzinës së naftës në Ballsh 6 muaj pa marrë pagat/ Pse nuk proteston Arlind Qorri?

Rreth 800 punonjës të Uzinës së Naftës në Ballsh të cilët nuk kanë marrë pagat prej gjashtë muajsh, kanë protestuar para prefekturës së Fierit. Kjo nuk...

Sociale 10:33 - 27 Janar, 2020

Minatorët nuk verbohen nga qorrat dhe nuk keqpërdoren nga të keqpërdorurit!

Kreu i Konfederatës së Sindikatave të Shqipërisë, Kol Nikollaj hedh akuza të forta në drejtim të të ashtuquajturës “Organizata Politike”, dhe Arlind Qorri. Në një deklaratë...

Politikë 11:17 - 25 Janar, 2020

Qorri dështoi përfundimisht me minierat, minatorët folën vetë

Ka dështuar përfundimisht kauza e Organizatës Politike të Arlind Qorrit në Bulqizë. Protesta që neo-komunisti u mundua të krijonte artificialisht mbi një kauzë dhe problematikë të...

Denoncim 16:42 - 24 Dhjetor, 2019

A është Arlind Qorri në shërbim të xhunglës së kromit në Bulqizë?

Ka disa ditë që Arlind Qorri krijoi një sindikatë, e cila më parë dështoi sesa filloi. Brenda kompanisë një numër i vogël punëtorësh të paguar dhe...

Aktualitet 21:19 - 23 Korrik, 2019

Aksidentohen në punë minatorët e Bulqizës/ Nisen me urgjencë drejt Spitalit të Traumës

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur pasditen e sotme në Bulqizë. Dy minatorë kanë mbetur të plagosur në një nga galeritë e minierës së kromit. Sipas...

Aktualitet 10:30 - 27 Maj, 2019

“Humbëm një betejë, por jo luftën”/ Kreu i KSSH: Status i minatorit do realizohet

Kreu i Konfederatës së Sindikatave të Shqipërisë, Kolë Nikollaj ka premtuar se statusi i minatorit do të reazliohet. Në një deklaratë për mediat, Nikollaj shprehet se...

Aktualitet 16:40 - 23 Maj, 2019

Miratohet projektligji për trajtimin financiar të minatorëve e naftëtarëve

Kuvendi i Shqipërisë ka miratuar projekt-ligjin për trajtim financiar të minatorëve dhe të naftëtarëve. Projekt-ligji u miratua me 77 vota pro, 12 kundër dhe 9 abstenim....

Aktualitet 14:05 - 23 Maj, 2019

Arben Ahmetaj jep lajmin e mirë për minatorët

Kryetari i komisionit të Ekonomisë Arben Ahmetaj replikoi ndaj fjalës së zotit Murrizi për minatorët naftëtarët dhe metalurgët. Ahmetaj nga foltorja e Kuvendit i premtoi naftrëtarëve,...

murrizi sulmo qeverine
Aktualitet 13:56 - 23 Maj, 2019

“Mashtroi minatorët, naftëtarët dhe metalurgët”/ Murrizi sulmon Qeverinë

Nënkryetari i Kuvendit, Myslim Murrizi nga foltorja e Kuvendit trajtoi problemin e minatorve të cilët protestuan ditën e sotme përballë Parlamentit. Sipas Murrizit, qeveria ka gënjyer...

Aktualitet 10:19 - 23 Maj, 2019

Fillon seanca parlamentare/ Minatorët në protestë

Ndërkohë që seanca plenare ka filluar të zhvillohet në Kuvendin e Shqipërisë, minatorët kanë dalë në protestë. Ata protestojnë për të kundërshtuar projektligjin që pritet të...

Aktualitet 11:05 - 1 Maj, 2019

Fotot-Minatorët protestë në qendër të qytetit/ Të gjithë na kanë gënjyer

Minatorët e Pogradecit, në Ditën e Punëtorëve, kanë dalë të protestojnë për të drejtat e tyre. Ata janë mbledhur në qendër të qytetit, dhe po protestojnë...

qeveria e re Rama3 ne elbasan
Aktualitet 09:58 - 4 Prill, 2019

Skandal- “Ekselenti” me shkollë të mesme që u punësua na administratë u vendos “haraç” minatorëve  

Konfederata e Sindikatave të Shqipërisë ka denoncuar sot një rast, sipas tyre të emërimeve korruptive në administratë. Në një deklaratë për mediat, KSSH, thotë se Fiqiri...

Aktualitet 11:20 - 7 Janar, 2019

Minatorët i bashkohen protestës së studentëve/ Qeveria na mashtroi

Minatorë nga Puka dhe Mirëdita i janë bashkuar protestës së studentëve të universiteteve publike që po mbahet para Kryeministrisë. Minatorët shprehen se kauzat e studentëve janë...

Aktualitet 15:41 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta edhe në Bulqizë/ Minatorët paralajmërojnë grevë urie

Protestat e studentëve në Tiranë dhe në shumë qytetet të tjera të vendit kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve ditët e fundit, mirëpo mësohet se në...

Aktualitet 09:44 - 27 Nentor, 2018

Protestë kundër qeverisë Rama/ Minatorët mblidhen para kryeministrisë

Një grup minatorësh kanë dalë sot në protestë para kryeministrisë dhe i kërkojnw kryeministrit Rama që të mbajë fjalën e dhënë për statusin e minatorit. Ata...

Aktualitet 12:43 - 28 Shtator, 2018

Protesta para Kryeministrisë/ Minatorët ultimatum Ramës

Një grup minatorësh dhe përfaqësuesish sindikatash kanë kërkuar të hyjnë në ambientet e Kryeministrisë ditën e sotme. Kjo protestë vjen për shkak të mungesës së statusit...

Aktualitet 23:10 - 11 Korrik, 2018

Vdekja e dy të rinjve në Laç/ Sindikata paralajmëron greva masive

Vdekja e dy të rinjve që mblidhnin skrap pak ditë më parë në superfosfatin e Laçit, ka rikthyer edhe një herë panoramën tragjike të kushteve në...

Aktualitet 11:20 - 4 Korrik, 2018

Pensioni nuk u del as për ilaçe/ Minatorët në protestë

Jetojnë në kushte të vështira dhe pensioni që marin nuk u del as për ilaçe. Këto shqetësime kanë detyruar minatorët e Korçës, të dalin sot në...

Aktualitet 10:46 - 21 Qershor, 2018

Pensionet korruptive/ Minatorët kërcënojnë me grevë urie

Minatorët janë mbledhur ditën e sotme, në një protestë përpara Ministrisë së Financave. Protesta e tyre udhëhiqet nga Kreu i Sindikatës së Minatorëve, Fiqiri Xibri. Ky...

Aktualitet 11:13 - 13 Qershor, 2018

Foto-Rama në Durrës/ Minatorët poshtë zyrës së tij

Minatorët kanë vijuar me serinë e protestave. Sërish sot ata janë mbledhur para kryeministris, ku kërkojnë përfitimin e statusit të minatorit. Ndërkohë që protesta ka nisur,...

Aktualitet 11:14 - 6 Qershor, 2018

Minatorët venë me shpatulla pas murit Ramën/ “Jep dorëheqjen”

Minatorët vijojnë protestën para ambjenteve të Kryeministrisë, ku kërkojnë miratimin e statusit të minatorit. Ndërsa fjala e tyre ka rënë në vesh të shurdhër, pasi nuk...

Aktualitet 10:31 - 6 Qershor, 2018

Minatorët rrethojnë Kryeministrinë/ Reagon policia

Ashtu sikurse ishte lajmëruar diën e sotme minatorët janë duke zhvilluar një protestë para Kryeministrisë. Minatorët kërkojnë miratimin sa më parë të statusit të minatorit, por...