Connect with Us

All posts tagged "Mike Pompeo"

Pompeo: Kina është duke kryer gjenocid kundër ujgurëve
Bota 19:33 - 19 Janar, 2021

Pompeo: Kina është duke kryer gjenocid kundër ujgurëve

Në orët e fundit në postin e Sekretarit amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, tha se politikat e Kinës ndaj myslimanëve dhe pakicave etnike në provincën Ksinjiangut...

Pompeo: SHBA do të punojë për të zgjatur embargon e armëve ndaj Iranit
Bota 19:25 - 14 Janar, 2021

A është zhvendosur qendra e Al Kaidas në Iran ?

Sekretari i Shtetit në largim Mike Pompeo thotë se Irani është shndërruar në atdheun e ri të grupit terrorist Al Kaida. Megjithëse e paraqesin situatën disi...

Olta Xhaçka emërohet ministre e Jashtme/ Reagon Mmike Pompeo: Ajo ka qenë...
Aktualitet 19:18 - 30 Dhjetor, 2020

Olta Xhaçka emërohet ministre e Jashtme/ Reagon Mike Pompeo: Ajo ka qenë…

Për emërimin e Olta Xhaçkës si ministre e Jatshtme ka reaguar sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo. Përmes një postimi ai thotë se e ka pritur...

Thirrja e Pompeos/ Më shumë shtete arabe të bëjnë paqe me Izraelin
Bota 23:17 - 4 Dhjetor, 2020

Sekretari Pompeo: Irani i dëshpëruar për rifillimin e negociatave

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të premten se Irani po sugjeron në mënyrë të “dëshpëruar” se është i etur për të rifilluar negociatat për...

Mike Pompeo viziton Turqinë/ Inkurajon liritë fetare
Politikë 16:17 - 17 Nentor, 2020

Mike Pompeo viziton Turqinë/ Inkurajon liritë fetare

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo vizitoi Turqinë si pjesë e një përpjekjeje që synon avacimin e lirive fetare si dhe luftën ndaj persekutimit fetar, përparësi...

“Zoti e bekoftë Shqipërinë”/ Mike Pompeo: Është nder për tolerancën që ka, i ofroi strehë hebrenjve
Politikë 17:30 - 28 Tetor, 2020

“Zoti e bekoftë Shqipërinë”/ Mike Pompeo: Është nder për tolerancën që ka, i ofroi strehë hebrenjve

Sekretari i Shtetit për SHBA-në Mike Pompeo, ka folur me superlative për Shqipërinë dhe shqiptarët në Forumin e Ballkanit Kundër Anti-Semitizmit Pompeo tha se Shqipëria ishte...

Vazhdojnë luftimet në rajonin Nagorno-Karabakh/ Akuza mes Armenisë dhe Azerbajxhanit
Bota 16:25 - 24 Tetor, 2020

Vazhdojnë luftimet në rajonin Nagorno-Karabakh/ Akuza mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Vazhdojnë luftime të ashpra në rajonin Nagorno-Karabakh; vazhdojnë gjithashtu edhe shkëmbime akuzash mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për goditje me artileri në zona të banuara. Autoritetet në...

Arrestimi i manjatit të mediave në Hong Kong/ Pompeo shpreh shqetësim
Bota 17:53 - 1 Tetor, 2020

Pompeo shkon në Selinë e Shenjtë/ Vatikani refuzon kërkesën për të takuar Papën

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo u takua të enjten me zyrtarë të lartë të Vatikanit, një ditë pasi u bënë publike kritikat e Shteteve të...

Serbia shpall Hezbollahun organizatë terroriste/ SHBA përshëndet vendimin
Bota 20:51 - 13 Shtator, 2020

Serbia shpall Hezbollahun organizatë terroriste/ SHBA përshëndet vendimin

SHBA përshëndetën synimin e Serbisë për ta shpallur Hezbollahun organizatë terroriste. Në një deklaratë, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se njoftimi i Serbisë është...

Thirrja e Pompeos/ Më shumë shtete arabe të bëjnë paqe me Izraelin
Bota 20:44 - 24 Gusht, 2020

Thirrja e Pompeos/ Më shumë shtete arabe të bëjnë paqe me Izraelin

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka thënë se shpreson se do të shohë edhe shtete tjera arabe duke ndjekur vendimin e Emirateve të Bashkuara Arabe,...

Pompeo: SHBA do të punojë për të zgjatur embargon e armëve ndaj Iranit
Bota 18:57 - 14 Gusht, 2020

Pompeo: SHBA do të punojë për të zgjatur embargon e armëve ndaj Iranit

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të premten se Teherani është nxitësi kryesor i terrorizmit në botë dhe se nuk duhet të lejohet të blejë...

Pompeo "godet" Kinën/ Armik më i vështirë sesa Bashkimi Sovjetik i Luftës së Ftohtë
Bota 21:36 - 12 Gusht, 2020

Pompeo “godet” Kinën/ Armik më i vështirë sesa Bashkimi Sovjetik i Luftës së Ftohtë

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën në Pragë se fuqia ekonomike globale e Kinës e bën këtë vend komunist në disa kuptime një...

Arrestimi i manjatit të mediave në Hong Kong/ Pompeo shpreh shqetësim
Bota 20:35 - 10 Gusht, 2020

Arrestimi i manjatit të mediave në Hong Kong/ Pompeo shpreh shqetësim

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të hënën se ishte “thellësisht i shqetësuar” nga njoftimet për arrestimin e manjatit të mediave në Hong Kong Jimmy...

Tensionet Greqi-Turqi/ Pompeo vizitë dy ditore në Athinë
Bota 15:00 - 8 Gusht, 2020

Mediat: Pompeo paralajmëron Rusinë të mos paguajë talebanët për të vrarë ushtarë amerikanë

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo ka paralajmëruar Ministrin e Jashtëm të Rusisë lidhur me pretendimet për pagesa për militantët taleban për të vrarë trupat amerikane...

Olta Xhaçka emërohet ministre e Jashtme/ Reagon Mmike Pompeo: Ajo ka qenë...
Bota 18:55 - 15 Korrik, 2020

Shkeli të drejtat e njeriut/ Pompeo: Sanksione kundër firmës kineze Huawei

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të vendosin kufizime vizash për kompani kineze si Huawei Technologies, të cilën...

"Ligji i ri kinez për Hong Kongun"/ Pompeo: Një fyerje ndaj të gjitha vendeve
Bota 11:59 - 2 Korrik, 2020

“Ligji i ri kinez për Hong Kongun”/ Pompeo: Një fyerje ndaj të gjitha vendeve

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha të mërkurën se ligji për sigurinë që Kina aktivizoi në Hong Kong është “një fyerje ndaj të gjitha vendeve”...

Bota 16:49 - 18 Qershor, 2020

Marrëdhëniet SHBA-Kinë/ Takim pas dyerve të mbyllura

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo zhvilloi në Hawaii 6 orë bisedime pas dyerve të mbyllura me shefin e diplomacisë së Kinës, Yang Jiechi. Megjithëse asnjëra...

Bota 15:51 - 15 Qershor, 2020

Pompeo, indinjatë për dënimin nga Rusia të amerikanit Paul Whelan

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo shprehu indinjatë ndaj vendimit të një gjykate ruse, e cila dënoi sot me 16 vjet heqje lirie në një burg...

Bota 15:46 - 11 Qershor, 2020

SHBA kritikon Kinën, Iranin, Nigerinë për shkelje të lirive fetare

Sekretari i amerikan Shtetit Mike Pompeo të mërkurën kritikoi Kinën, Iranin, Nigerinë dhe disa vende të tjera për shkelje të lirive fetare. Korrespondentja e Zërit të...

Thirrja e Pompeos/ Më shumë shtete arabe të bëjnë paqe me Izraelin
Bota 16:18 - 21 Maj, 2020

Shkarkimi i Inspektorit të Përgjithshëm/ Pompeo nuk pranon të flasë

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo pranoi se ai i kërkoi Presidentit Donald Trump që të shkarkonte Inspektorin e Përgjithshëm të Departamentit të Shtetit, por mohoi se...

Pompeo: SHBA do të punojë për të zgjatur embargon e armëve ndaj Iranit
Bota 23:29 - 20 Maj, 2020

Mike Pompeo: Inspektori i Përgjithshëm duhet të ishte shkarkuar më herët

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo nuk pranoi të mërkurën të thoshte se pse kishte rekomanduar shkarkimin e Inspektorit të Përgjithshëm të Departamentit të Shtetit, por...

Bota 20:28 - 14 Maj, 2020

SHBA tjetër akuzë Kinës/ “Ka vjedhur pronën intelektuale që lidhet me koronavirusin”

Shtetet e Bashkuara e akuzojnë Kinën për vjedhje të pronës intelektuale amerikane në operacione në përgjigje të koronavirusit. Përmes një deklarate për shtyp, Sekretari amerikan i...

Politikë 17:42 - 6 Shkurt, 2020

Cakaj shkon në darkën e Pompeos/ Mbështet nismën amerikane për liritë fetare

Ministri i Jashtëm në detyrë Gent Cakaj, mori pjesë mbrëmjen e djeshme në darkën e organizuar nga Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, në sajë të...