Connect with Us

All posts tagged "mesim"

Studentët kërkojnë rikthimin në auditore/ Nëse do vijojmë online, do ketë protesta alternative
Sociale 14:58 - 22 Janar, 2021

Studentët kërkojnë rikthimin në auditore/ Paralajmërojnë protesta

Ndonëse Komiteti Teknik i Ekspertëve ka vendosur që mësimi në universitete do të vijojë online me një afat të pacaktuar, studentët kanë kërkiar rikthimin në auditorë....

Aktualitet 09:09 - 11 Janar, 2021

Përfundojnë pushimet dimërore/ Nxënësit në Elbasan bojkotojnë mësimin: Duam ngrohje!

Pas pushime dimërore, sot ka nisur procesi mësimor në të gjithë vendin. Të gjithë nxënësit e arsimit fillor dhe parauniversitar janë kthyer në bankat e shkollës....

Blog 08:45 - 19 Dhjetor, 2020

Ç’mund të na mësojë pandemia mbi natyrën njerëzore dhe shëndetin mendor?

Nga Alex Orlando Gjithçka kaq shpejt. Për disa javë, bota jonë u përmbys, kur një shpërthim epidemik i largët u shndërrua në një pandemi të mirëfilltë....

Blog 09:21 - 18 Dhjetor, 2020

Çfarë mund t’i mësojë jeta aliene njerëzimit tonë?

Nga Doug Dais Mundësia e ekzistencës së jetës jashtëtokësore, e ka magjepsur dhe hutuar njerëzimin gjatë gjithë historisë. Shkencëtarët kanë kohë që po kërkojnë për shenja...

Ndjekësja turke e kritikon se i mëson shqip djalit/ Almeda Abazi i tregon vendin: E ka nënën shqiptare
Showbizz 10:26 - 14 Dhjetor, 2020

Ndjekësja turke e kritikon se i mëson shqip djalit/ Almeda Abazi i tregon vendin: E ka nënën shqiptare

Almeda Abazi është një nga personazhet më të ndjekur jo vetëm në Shqipëri por edhe në Turqi. Ajo shpesh herë ndan momente me të birin ku...

"Nuk dihet sa zgjat imuniteti"/ Andi Koraqi: Personat me Covid mund të riinfektohen
Shëndeti 20:13 - 26 Nentor, 2020

“Nuk dihet sa zgjat imuniteti”/ Andi Koraqi: Personat me Covid mund të riinfektohen

Andi Koraqi, shef i Laboratorit të Mikrobiologjisë thotë se nuk dihet ende se kur do të nisë rënia e kurbës së infektimeve pasi për të thënë...

Procesi mësimor në shkolla/ Ministrja zbulon “skenarin” që do të ndiqet
Aktualitet 14:54 - 26 Nentor, 2020

Procesi mësimor në shkolla/ Ministrja zbulon “skenarin” që do të ndiqet

Pas kërkesës nga ana e Ministrisë së Shëndetësisë që nëpër shkollat të zhvillohet mësimi mënyrë të kombinuar, online dhe në klasa, ministrja e Arsimit, Evis Kushi,...

Studentët mësim online/ Paralajmëron Fuga: Mos u sillni kështu, do e çoni vendin në kolaps
Politikë 18:01 - 25 Nentor, 2020

Studentët mësim online/ Paralajmëron Fuga: Mos u sillni kështu, do e çoni vendin në kolaps

Rritja e numrit të infektimeve në vend çoi në mos-hapjen e dyreve të universiteteve. Ky vendim bëri që studentët do duhet të ndjekin mësimin në distancë...

Rritja e rasteve me Covid/ Manastirliu merr vendimin për zhvillimin e mësimit
Sociale 14:44 - 25 Nentor, 2020

Rritja e rasteve me Covid, Manastirliu merr vendimin/ Ja kur mbyllen shkollat

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu thotë se duke filluar nga 1 dhjetori, mësimi parauniversitar të alternohet, gjysëm fizik e gjysëm online. Propozimi i kalon ministrisë së...

Greqia paralajmëroi zgjerim të territoreve detare/ Fuga: duhet të shqetësoheni
Sociale 10:02 - 25 Nentor, 2020

Akademiku Fuga pro mësimit online/ Nëpër shtëpi të ketë wifi, të mos mbetemi prapa botës

Akademiku Artan Fuga në një lidhje skype në “ABC News” argumentoi se ishte pro mësimit online. Gjatë fjalës së tij profesor Fuga u shpreh se se...

A do të mbyllen shkollat?/ Rama: Nuk konsiderohen vatra të nxehta
Aktualitet 11:33 - 24 Nentor, 2020

A do të mbyllen shkollat?/ Rama: Nuk konsiderohen vatra të nxehta

Kryeministri Edi Rama në një konferencë të përbashkët me ministren e Arsimit, Evis Kushi, ka folur për pandeminë dhe zhvilimin e mësimit nëpër shkolla. Rama u...

Denoncimi i "Stop"/ Shkeljet për shkarkimin e drejtorit të shkollës, kontroll në mes të mësimit
Denoncim 22:00 - 20 Nentor, 2020

Denoncimi i “Stop”/ Shkeljet për shkarkimin e drejtorit të shkollës, kontroll në mes të mësimit

Emisioni “Stop” ka udhëtuar këtë të premte drejt qytetit të Vlorës, për një problem të qytetarit Aleksandër Duka, i cili është dhe autori i shumë prej...

Blog 08:50 - 5 Nentor, 2020

Çfarë na mësuan Shtetet e Bashkuara

Nga Pierre Haski Elementi i parë që duhet nënvizuar në lidhje me zgjedhjet presidenciale në Shtetet e Bashkuara është fenomeni demokratik që kemi parë. Mes votave...

Mësim online për studentët/ Universiteti i Durrësit jep njoftimin e rëndësishëm
Sociale 12:26 - 31 Tetor, 2020

Mësim online për studentët/ Universiteti i Durrësit jep njoftimin e rëndësishëm

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se për muajin e ardhshëm mësimi në universitetet do të bëhet online, ndërsa ministria e Arsimit ka kërkuar që studentët e viteve...

Aktualitet 14:36 - 21 Tetor, 2020

Maskat, temperatura dhe distanca/ Miratohen rregullat për fillimin e mësimit në fakultete

Senati i Universitetit të Tiranës ka miratuar një rregullore të gjatë anti-Covid në lidhje me zhvillimin e mësimit në auditoret e tij për vitin akademik 2020-2021....

Drejtoresha pezullon punësimet e portalit/ Lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim
Denoncim 21:12 - 20 Tetor, 2020

Drejtoresha pezullon punësimet e portalit/ Lë nxënësit me aftësi të kufizuar pa mësim

Në kundërshtim me ligjin,pezullon punësimin për mësuesit ndihmës edhe pse këta të fundit i vendos portali “Mësues për Shqipërinë”. Jonida Jonuzi e cila ankohet në Fiks...

 “34 mijë mësues janë braktisur”/ Vokshi: Qeveria po u vjedh orët shtesë
Politikë 14:24 - 11 Tetor, 2020

“34 mijë mësues janë braktisur”/ Vokshi: Qeveria po u vjedh orët shtesë

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi, ka hedhur akuza ndaj qeverisë për masat që ka marrë për mësuesit, të cilët zhvillojnë orë mësimi me nxënësit në...

Siguria në autobus dhe mësimi deri në orën 8 të darkës/ Prindërit ngrihen në protestë në Kurbin
Politikë 17:15 - 20 Shtator, 2020

Siguria në autobus dhe mësimi deri në orën 8 të darkës/ Prindërit ngrihen në protestë në Kurbin

Një protestë është zhvilluar ditën e sotme në Sanxhak të Kurbinit. Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar pamje nga protesta, ndërsa deklaron se shkak i irritimit të...

Rifillimi i mësimit në shkolla dhe universitete është përballja më e madhe e vendit me pandeminë!
Opinione 21:21 - 14 Shtator, 2020

Rifillimi i mësimit në shkolla dhe universitete është përballja më e madhe e vendit me pandeminë!

Nga Myqerem Tafaj Shkolla filloi dhe kjo është rruga e vetme për të shmangur një prapambetje akoma më të madhe në formimin arsimor të nxënësve për...

Shembja e shkollës në Kamëz/ PD: E vlerësuan si të dëmtuar nga tërmeti, fëmijët bënë mësim deri në 9 mars
Politikë 13:36 - 6 Shtator, 2020

Shembja e shkollës në Kamëz/ PD: E vlerësuan si të dëmtuar nga tërmeti, fëmijët bënë mësim deri në 9 mars

Kreu i degës së PD-së në Kamëz, Flamur Hoxha, ka ngritur akuza ndaj qeverisë gjatë një deklarate për mediat nga shkolla 9-vjeçare “Hillari Klinton”. Hoxha tha...

Rikthimi në shkollë/ Sociologu: Shkëmbimi i emocioneve i lehtëson nga stresi fëmijët
Sociale 21:04 - 3 Shtator, 2020

Rikthimi në shkollë/ Sociologu: Shkëmbimi i emocioneve i lehtëson nga stresi fëmijët

Më 14 shtator fëmijët do të rikthehen në shkolla pas një pauze të gjatë, por sa të vështirë do ta kenë ata për t’u socializuar sërish?...

Filimi i vitit shkollor/ Besa Shahini takim me drejtuesit e drejtorive dhe zyrave arsimore vendore
Sociale 17:19 - 3 Shtator, 2020

Filimi i vitit shkollor/ Besa Shahini takim me drejtuesit e drejtorive dhe zyrave arsimore vendore

Pas këshillave që Kryeministri u la drejtuesve të Drejtorive dhe Zyrave të Arsimit Parauniversitar, Ministrja Besa Shahini ka vijuar takimin me to në lidhje me masat...

Mësues të dyshuar me COVID-19 në Kolonjë/ Disa klasat nuk kanë fillojnë procesin mësimor
Politikë 20:34 - 1 Shtator, 2020

Mësim me tre turne dhe masa strikte/ Eksperti i arsimit jep detaje për vitin e ri shkollor

Këtë vit shkollor asnjë klasë nuk duhet të ketë më shumë se 20 nxënës. Me këtë kërkesë, Kryeministri Edi Rama iu drejtua drejtuesve të zyrave arsimore...