Connect with Us

All posts tagged "Merkel"

Bota 23:00 - 28 Mars, 2020

Pandemia “përçan” BE-në/ Conte debatet të forta me kancelaren gjermane

Në tentativë për të aprovuar një dokument të përbashkët, në planin ekonomik dhe financiar, në lidhje me emergjencën shëndetësore nga Covid-19, samiti i liderëve të BE-së...

A do ta shpëtojë Evropën Angela Merkel?
Bota 19:54 - 25 Mars, 2020

Takoi mjekun e infektuar/ Merkel rezulton negative edhe në testin e dytë për koronavirus

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka rezultuar negative edhe në analizën e dytë për COVID-19. Lajmin e konfirmoi zëdhënësi i saj, Steffen Seibert, megjithatë ajo do të...

A do ta shpëtojë Evropën Angela Merkel?
Kosova & Rajoni 09:28 - 24 Mars, 2020

Merkel bisedë telefonike për herë të parë me Albin Kurtin/ Çfarë u diskutua

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti zhvilluan një bisedë telefonike. Kjo ësht biseda e parë mes tyre qe kur Kurti mori postin...

Bota 17:02 - 23 Mars, 2020

U takua me mjekun e infektuar/ Del përgjigja e analizave për kancelaren Angela Merkel

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka rezultuar negative pas bërjes së testit të koronavirusit. Merekel u vendos në karantinë për shkak se kontaktoi një doktor të premten...

Bota 16:51 - 23 Mars, 2020

Merkel i kryen detyrat qeveritare nga karantina

Kancelarja gjermane, Angela Merkel është futur në karantinë, sepse pati kontakt me një mjek të infektuar. Detyrat e saj qeveritare ajo megjithatë mund t’i kryejë edhe...

Bota 14:35 - 22 Mars, 2020

Video- Në radhë për të blerë në supermarket/ Modestia e Merkel në kohën e koronavirusit

Edhe Gjermania është një nga shtet që po përballet me luftën ndaj koronavirusit. Kancelarja e Angela Merkel po e përjeton krizën e koronavirusit si miliona gjermanë...

Blog 08:41 - 19 Mars, 2020

Erdogani dhe BE konsultohen për refugjatët dhe koronavrusin/ Putini “problemi kryesor”

Kancelarja Merkel, Presidenti francez Macron dhe kryeministri britanik Johnson kanë zhvilluar një videokonferencë me Presidentin turk Erdogan. Temat: Refugjatët dhe virusi Corona. Pas takimit javën e...

Bota 20:23 - 18 Mars, 2020

Pandemia e koronavirusit/ Merkel: Sfida më e madhe që pas Luftës së II Botërore

Në një fjalim televiziv drejtuar kombit kancelarja Angela Merkel u drejton apel të fuqishëm qytetarëve në Gjermani që të evitojnë kontaktet sociale, për të kufizuar epideminë...

A do ta shpëtojë Evropën Angela Merkel?
Bota 16:12 - 15 Mars, 2020

Koronavirusi/ Gjermania paralajmëron mbylljen e të gjithë kufijve

Gjermania ka paralajmëruar mbylljen e të gjithë kufijve të saj (Francën, Austrinë dhe Zvicrën) duke nisur nga e hëna. Sipas  gazetës gjermane Bild lëvizja e lirë...

Blog 08:24 - 14 Mars, 2020

Liderët botërorë, reagim kaotik ndaj koronavirusit

Nga Mark Landler “The New York Times” * Në Frankfurt, presidenti i Bankës Qendrore Evropiane, paralajmëroi se koronavirusi mund të shkaktojë një krizë ekonomike po aq...

Politikë 19:44 - 12 Mars, 2020

Koronavirusi zgjeron hartën e përfshirjes europiane/ Kancelares Merkel po i del parashikimi

Shtrirja e koronavirusit në Evropë po i zgjeron kufijtë, vetëm një ditë pasi kancelarja gjermane, Angela Merkel, paralajmëroi se prej saj mund të infektohet deri në...

Bota 15:22 - 11 Mars, 2020

Merkel: “Solidariteti ynë është në provë”

Për herë të parë, kancelarja Merkel u shpreh gjerësisht mbi krizën e virusit Corona. Ajo tha se kryesorja është të ngadalësohet përhapja e virusit. Merkeli gjithashtu...

A do ta shpëtojë Evropën Angela Merkel?
Bota 22:05 - 10 Mars, 2020

Paralajmëron Merkel/ 60-70% e popullsisë gjermane mund të infektohen nga koronavirusi

Kancelaria gjermane, Angela Merkel, paralajmëroi sot se 60-70% e popullsisë vendase mund të infektohet nga virusi vdekjeprurës COVID-19. Infeksioni tanimë po transmetohet në gati 30 vende...

Blog 08:30 - 6 Mars, 2020

Marrëveshja me Turqinë, e ka vendosur Europën me “shpatulla pas murit”

Nga Pierre Haski “Internazionale” * Është e pashmangshme përjetimi i një ndjenje dezhavyje, para pamjeve dramatike që shihen në kufirin turko-grek, të cilat sjellin në mend katastrofën...

Blog 08:24 - 25 Shkurt, 2020

Si luftohet terrorizmi i ekstremit të djathtë

Nga Jeremy Cliffe “New Stastesman” * Nëntë persona u vranë të mërkurën e kavës së kaluar, kur një njeri i armatosur sulmoi 2 bare në Hanau...

Blog 08:30 - 24 Shkurt, 2020

Pse duhet një BE me disa nivele anëtarësimi

Nga Andreas Kluth “Gulf News” * Shumë gjëra, i ndajnë këto ditë 27 shtetet anëtare të Bashkimit Evropian. Por një debat në veçanti, e përmbledh dilemën...

Bota 14:39 - 20 Shkurt, 2020

A po largohet CDU-ja nga qendra?

Fundi i epokës Angela Merkel po afrohet dhe në radhët e partisë së saj po shihet nervozizmi. Djathtas, majtas, në qendër – nga do të orientohet...

Kosova & Rajoni 12:49 - 8 Shkurt, 2020

Kancelarja Merkel fton Albin Kurtin në Berlin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka uruar kryeministrin e ri të Kosovës, Albin Kurti për detyrën e re dhe e fton atë në Berlin. Merkel thekson mbështetjen...

Blog 08:31 - 5 Shkurt, 2020

Pse Brexit nuk do të shkaktojë shpërbërjen e BE-së

Nga Douglas Webber “The Conversation” * Brexit mund të ndryshojë rrënjësisht Britaninë e Madhe. Si pavarësia e Skocisë, ashtu edhe Irlandës së Veriut nga Britania janë...

Politikë 13:04 - 27 Janar, 2020

Merkel jep lajmin e mirë/ Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut kanë arritur suksese

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, në një konferencë për mediat pas takimit me kryeministrin Edi Rama, ka dhënë një lajm të mirë në lidhje me integrimin...

Rama negociator për bisedimet Turqi-Greqi/ Merkel inkurajon kryeministrin
Politikë 12:58 - 27 Janar, 2020

Zbardhet takimi i Ramës me Merkel/ Gjermania do marrë pjesë në konferencën e donatorëve

Gjermania do të marrë pjesë në konferencën e donatorëve për dëmet e tërmetit që do të zhvillohet më 17 shkurt në Bruksel. Këtë e njoftoi kancelarja...

Politikë 11:37 - 27 Janar, 2020

Çelja e negociatave/ Merkel ndez shpresat për shqiptarët

Kryeministri edi Rama është pritur sot në një takim nga kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel. Mësohet se para takimit me Ramën, Merkel ka kërkuar çeljen e...

Politikë 13:33 - 24 Janar, 2020

Rimëkëmbja pas tërmetit/ Merkel do të takohet me Ramën në Berlin

Kancelarja gjermane Angela Merkel do të takohet të hënën  (27.01.) paradite në Berlin me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama, bëri të ditur të premten (24.01) në Berlin...