Connect with Us

All posts tagged "Merkel"

Shansi i Angela Merkelit për të gdhendur të ardhmen e BE-së
Bota 08:27 - 2 Korrik, 2020

Shansi i Angela Merkelit për të gdhendur të ardhmen e BE-së

Gjermania e mori në dorë Kryesinë e Këshillit të BE-së në një kohë kritike. Kancelarja gjermane duhet ta shfrytëzojë këtë rast për ta çuar përpara guximshëm...

Bota 12:59 - 30 Qershor, 2020

Motori franko-gjerman nuk po punon si më parë/ Merkel dhe Macron tregojnë vendosmëri

BE-ja po përballet me vështirësitë e saj më të mëdha deri tani dhe motori franko-gjerman nuk po punon si më parë, megjithatë Merkel dhe Macron demonstrojnë...

Plani i rimëkëmbjes ekonomike/ Gjermania merr presidencën 6-mujore të BE-së
Bota 09:31 - 29 Qershor, 2020

BE: Me sytë nga Merkeli dhe presidenca gjermane

Në krizën më të madhe të Europës, Gjermania merr presidencën e radhës. “Ne qytetaret e qytetarët e BE jemi për fatin tonë të bashkuar”, ka thënë...

Blog 08:21 - 29 Qershor, 2020

Gjermania është e dënuar ta udhëheqë Evropën

Shihni çdo takim që organizohet në Bruksel, dhe ka shumë të ngjarë që atë të drejtojë një gjerman. Në Komisionin Evropian, drejtuese është Ursula von der...

Bota 16:16 - 28 Qershor, 2020

Merkel: Kina sfidë për demokracitë liberale

Merkel e vlerëson ngjitjen e Kinës si superfuqi ekonomike një sfidë për demokracitë liberale. BE duhet të zhvillojë një politikë të njësuar ndaj Kinës, kërkon ajo....

Bota 14:42 - 27 Qershor, 2020

 “Gjermania nuk është jashtë rrezikut”/ Apeli i fortë i Merkel: Covid-19 të merret seriozisht

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka apeluar qytetarët të marrin seriozisht koronavirusin. Merkel ka theksuar se edhe pse Gjermania e ka mposhtur pandeminë e koronavirusit pothuajse me...

Bota 09:12 - 22 Qershor, 2020

Lammert: Popullariteti i Angela Merkelit do t’i lërë pas kancelarët e tjerë

Në 75-vjetorin e CDU-së, ish-Presidenti i Bundestagut, Norbert Lammert vlerëson anët e forta të kancelarëve gjermanë nga radhët e kësaj partie: Konrad Adenauer, Helmut Kohl dhe...

Blog 08:28 - 18 Qershor, 2020

Fuqitë evropiane të bashkuara për paketën kundër COVID

Kur udhëheqësit e BE-së të zhvillojnë takimin virtual të premten, një dyshe e njohur do të jetë në qendër të vëmendjes. COVID-19, i cili ka goditur...

Blog 08:23 - 18 Qershor, 2020

Helmut Kohl, Gjiganti i Evropës së fundshekullit XX-të, që realizoi bashkimin e Gjermanisë

Kancelari i bashkimit gjerman, dhe një figurë madhështore e Bashkimit Evropian dhe e të djathtës, vdiq 3 vjet më parë më 16 qershor 2017 në moshën...

Bota 15:02 - 5 Qershor, 2020

Gjermania aprovon paketën 130 miliardë euro/ Kush përfiton

Kancelarja Angela Merkel, ditën e mërkurë njoftoi se qeveria kishte rënë dakord për një paketë stimulimi prej 130 miliardë eurosh për të rimëkëmbur ekonominë e goditur...

Bota 09:04 - 4 Qershor, 2020

Gjermani/ Paketë stimuluese shumëmiliardëshe për ekonominë

Sipas kancelares Angela Merkel (CDU) paketa për stimulin ekonomik në luftë kundër pasojave të pandemisë Corona përfshin rreth 130 miliardë euro. Paratë do të jenë në...

Bota 09:01 - 23 Maj, 2020

Plani gjermano-francez i rindërtimit dhe kritikët e tij

Në një moment të jashtëzakonshëm për Evropën, Gjermania është zgjidhje e problemit. Ajo vendosi për BE. Tani ajo e Franca duhet të bindin të tjerët, shkruan...

Bota 14:40 - 19 Maj, 2020

500 miliardë Euro/ Merkeli e Macroni në borxh për Evropën

Fondi i rindërtimit do t’u japë grante shteteve të goditura nga Covid-19. Për këtë Komisioni Evropian do të marrë borxh në tregjet financiare, shkruan Auron Dodi....

Shansi i Angela Merkelit për të gdhendur të ardhmen e BE-së
Bota 13:22 - 14 Maj, 2020

Merkel akuzon ashpër Rusinë për sulmet kibernetike

Kancelarja Angela Merkel ka bërë akuza serioze ndaj Rusisë në lidhje me sulmin e piraterisë kibernetike në Bundestag në vitin 2015. Ajo paralajmëroi se kjo do...

A do ta shpëtojë Evropën Angela Merkel?
Bota 10:42 - 1 Maj, 2020

Gjermania lehtëson masat kundër koronavirusit/ Merkel bën paralajmërimin e fortë

Edhe pse në Gjermani po lehtësohen rregullat kancelarja Merkel paralajmëroi që askush nuk duhet të flejë në dafina dhe të kujtojë se tani gjendja është e...

Bota 13:10 - 23 Prill, 2020

Koronavirusi/ Merkel: Lëvizim mbi shtresë shumë të hollë akulli

Në deklaratën qeveritare para Bundestagut të enjten, kancelarja gjermane u bëri thirrje gjermanëve për durim e disiplinë për të mos e humbur atë që është arritur....

Bota 14:26 - 20 Prill, 2020

Merkel paralajmëron: Orgji diskutimesh të rrezikshme për lirimin e masave

Gjermania filloi këtë javë me kujdes lirimin e disa masave kufizuese në kuadër të krizës së Coronës. Kancelarja Merkel është e shqetësuar. Ashpër ajo kritikon debatin...

Bota 18:33 - 17 Prill, 2020

Suksesi gjerman në krizën e COVID-19 dhe faktorët që ndikuan

Çfarë bën ndryshe Gjermania në krizën e virusit Corona, që shihet me admirim nga partnerët evropianë? Qeveria mbetet realiste, por njëkohësisht i shton ofertat për partnerët...

Bota 08:25 - 16 Prill, 2020

Gjermania zgjat kufizimet për shkak të Covid-19

Kancelarja Merkel dhe kryeministrat e landeve ranë dakord që kufizimet për shkak të krizës së Coronës të vazhdojnë deri më 3 maj. Shkollat do të rihapen...

Bota 20:00 - 6 Prill, 2020

Merkel: Koronavirusi, sprova më e madhe në historinë e BE

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel e quajti krizën Corona si „sprovën më të madhe në historinë e BE-së“. Të gjitha vendet anëtare janë të prekura njësoj....

Bota 14:33 - 5 Prill, 2020

Në kohën e krizës së koronavirusit, gjermanët i besojnë Merkelit

CDU dhe CSU kanë shënuar rritje masive në sondazhe, qeverisë po i jepet besimi maksimal. Një shenjë, se në kohë krize demokracia në Gjermani funksionon mirë,...

A do ta shpëtojë Evropën Angela Merkel?
Bota 14:44 - 3 Prill, 2020

Merkel del nga karantina/ Kthehet në punë pas vetizolimit

Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel ka përfunduar peridhën e karantinimit dhe tashmë është rikthyer në zyrë për të punuar. Zëdhënësi i saj Steffen Seibert në një...

Bota 18:50 - 1 Prill, 2020

Merkel merr vendimin/ Zgjaten deri më 19 prill kufizimet kundër pandemisë

Në luftën kundër përhapjes së virusit Corona, kufizimet e gjera për kontakte duhet të zbatohen nga qytetarët deri në 19 prill, pra edhe gjatë Pashkëve. Federata...