Connect with Us

All posts tagged "Merkel"

kancelarja Merkel vizitoi kritikun e Kremlinit, Navalni në spital
Bota 15:27 - 28 Shtator, 2020

Kancelarja Merkel viziton kritikun e Kremlinit, Navalni në spital

Kancelarja Angela Merkel e vizitoi personalitetin opozitar rus, Aleksej Navalni, kur atë po e mjekoninin për helmimin në një spital të Berlinit, tha të hënën zëdhënësi...

Bota 12:26 - 26 Shtator, 2020

Shpresat e protestuesve në Bullgari

Prej muajsh në Bullgari po protestojnë shumë kundërshtarë të qeverisë. Ata kërkojnë reforma, masa kundër korrupsionit e shpërdorimit të parave të BE dhe shpresojnë në mbështetjen...

Gjermania mbështet Shqipërinë me aparatura/ Manastirliu: Kemi rritur me 50% kapacitetet në terapinë intensive
Politikë 14:12 - 23 Shtator, 2020

Gjermania mbështet Shqipërinë me aparatura/ Manastirliu: Kemi rritur me 50% kapacitetet në terapinë intensive

“Kapacitetet e terapisë intensive në aparatura jetëshpëtuese janë rritur me 50% për përballimin e situatës së shkaktuar si pasojë e COVID19”. Deklarata u bë nga Ministrja...

Politikë 12:12 - 19 Shtator, 2020

Partia e Merkel refuzon negociatat?/ Ja si përgjigjet Rama për DW

Kryeministri Edi Rama flet në një intervistë për DW për dyzimet gjermane ndaj konferencës së parë për negociatat me BE, zgjedhjet në Shqipëri dhe rolin si...

U tha se do takohej me Merkel/ Çfarë ndodhi me Ramën në Gjermani
Politikë 20:57 - 18 Shtator, 2020

U tha se do takohej me Merkel/ Çfarë ndodhi me Ramën në Gjermani

Kryeministri Edi Rama ndodhet për një vizitë dy ditore në Gjermani, ndërsa ndryshe nga ç’ishte raportuar më parë nga disa media Rama nuk ka zhvilluar takim...

Ndryshe nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria nuk e ka të sigurt, se do të marrë një datë për konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në. Gjermania është një nga vendet dyshuese. Burime të Deutsche Welles bëjnë të ditur se kryeministri shqiptar, Edi Rama, ndodhet për një vizitë dyditore në Gjermani. Ai është takuar të enjten, 17.09.20 në mbrëmje, në një darkë me një grup parlamentarësh nga Bundestagu Gjerman. I pranishëm ka qenë edhe kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste në Kuvendin e Shqipërisë. Taulant Balla, i cili është edhe kryetar i Shoqatës Parlamentare të Miqësisë Shqipëri-Gjermani. Sipas qarqeve ne Berlin, Rama ndodhet në Gjermani për të lobuar te grupi parlamentar më i madh në Bundestag, CDU/CSU, për t'i dhënë Shqipërisë po-në e hapjes së konferencës së parë ndërqeveritare për hapjen e negociatave me BE--në. Por siç mësoi DW nga qarqet parlamentare pranë CDU/CSU, në takim nuk merrte pjesë as kryetari i grupit parlamentar të Ballkanit Perëndimor nga partia CDU/CSU, Johann Wadephul, dhe as kryetari i Komisionit për BE në Bundestag, Günther Krichbaum. Ende shumë punë Në një konferencë të Institutit Aspen në Berlin, të zhvilluar të enjten, me 17.09., si dhe në një konferencë të mëparshme të zhvilluar javën e kaluar në Fondacionin Konrad Adenauer në Berlin, të dyja me rregulla “chattam house”, ka dalë në pah, se deri tani vendet e zakonshme skeptike të BE-së, ndër to edhe Gjermania, nuk janë bindur ende se Shqipëria e meriton çeljen e konferencës së parë ndërqeveritare. Dy pikat më delikate në argumentimin e skeptikëve nga Gjermania janë: ligji anti shpifje dhe ndryshimet që iu bënë marrëveshjes së 4 korrikut për ligjin elektoral në parlament, vetëm disa ditë pasi palët, opozita dhe qeveria, ishin dakordësuar pas ndërhyrjeve të diplomatëve perëndimorë në Shqipëri. "Do të duhet shumë punë diplomatike dhe politike deri sa të vijë te hapja e konferencës së parë ndërqeveritare", thonë skeptikët në Berlin. Nuk takohet me kancelaren Kohët e fundit Shqipëria është lëvduar nga qeveria gjermane për angazhimin e saj për të ndërmjetësuar në konfliktin e Bjellorusisë. Por, ndryshe nga ç'ishte raportuar më parë nga disa mediume të Tiranës. Rama nuk ka pasur takim me kancelaren Angela Merkel, i thanë DW-së burime diplomatike nga Berlini. Sipas burimeve të DW, në mesditë, Edi Rama do të niset për Bavari.
Aktualitet 09:22 - 18 Shtator, 2020

Gjermania ende e pabindur për integrimin e Shqipërisë/ Ja me kë u takua Rama në Berlin

Ndryshe nga Maqedonia e Veriut, Shqipëria nuk e ka të sigurt, se do të marrë një datë për konferencën e parë ndërqeveritare me BE-në. Gjermania është...

Problematikat në ambasadë/ Rama iu kërkon falje publike emigrantëve në Greqi
Politikë 14:39 - 16 Shtator, 2020

Tritan Shehu ironizon Ramën/ Spekullon dhe teatron komedi në Athinë

Ish-deputeti i PD-së Tritan Shehu ka reaguar përmes një postimi në rrjetet sociale ku shkruan se Rama spekullon dhe teatron komedi në Athinë. Shehu e etiketon...

Bota 14:46 - 3 Shtator, 2020

Gjermania merr kurs konfrontimi me Rusinë

Deklaratë e ashpër e qeverisë gjermane, vetë kancelarja Merkel flet për “përpjekje për vrasje me helmim”. Helmimi i opozitarit rus, Aleksej Navalny bën që qeveria gjermane...

Blog 08:27 - 31 Gusht, 2020

Pesë vite nga kriza e refugjatëve/ Kronologjia e krizës

Më 31 gusht 2015, kur një numër i madh refugjatësh erdhën në Gjermani, kancelarja Merkel u shpreh me një fjali që është kthyer në simbol të...

“Kam gati trupat që do ndërhyjnë në Bjellorusi”/ Merkel paralajmëron Putin
Bota 20:41 - 28 Gusht, 2020

“Kam gati trupat që do ndërhyjnë në Bjellorusi”/ Merkel paralajmëron Putin

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka paralajmëruar presidenin rus, Vladimir Putin që të mos ndërhyjë ushtarakisht në Bjellorusi, pasi ky i fundit tha se do të dërgojë...

Bota 13:41 - 28 Gusht, 2020

Gjermania ashpërson masat kundër Covid-19/ Paralajmërimi i Merkel: Gjendja mund të përkeqësohet

Gjoba prej 50 eurosh për këdo që kapet pa maskë, ndalim i festave të mëdha publike deri vitin e ardhshëm. Gjermania shtrëngon masat për të frenuar...

Rekord rastesh të infektuarish në Gjermani/ Merkel bën thirrje për ashpërsim masash
Bota 16:15 - 27 Gusht, 2020

Merkel: Shumë e shqetësuar për konfliktin mes Turqisë dhe Greqisë

Merkel u shpreh “shumë e shqetësuar” për tensionet e shtuara në Detin Mesdhe. Ajo u takua në Berlin me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg....

Angela Merkel shpallet gruaja më e fuqishme në botë
Bota 14:43 - 27 Gusht, 2020

Merkel takon Jens Stoltenberg/ “Shumë e shqetësuar” për konfliktin mes Turqisë dhe Greqisë

Merkel u shpreh “shumë e shqetësuar” për tensionet e shtuara në Detin Mesdhe. Ajo u takua në Berlin me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg....

Pesë vjet nga kriza e refugjatëve në Gjermani/ Çfarë është arritur?
Blog 08:43 - 24 Gusht, 2020

Pesë vjet nga kriza e refugjatëve në Gjermani/ Çfarë është arritur?

Para 5 vjetësh, kancelarja Angela Merkel tha fjalinë e famshme “Ne ia dalim mbanë”. Në vitin 2015 erdhën brenda pak muajsh qindra mijëra emigrantë në Gjermani....

Macron propozon ndërmjetësimin BE-Rusi në Bjellorusi
Bota 21:19 - 20 Gusht, 2020

Macron propozon ndërmjetësimin BE-Rusi në Bjellorusi

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka bërë propozimin, që Brukseli dhe Moska të ndihmojnë në zgjidhjen e krizës politike në Bjellorusi. Macron takoi kancelaren gjermane Angela Merkel...

Bjellorusi/ Fjalë të qarta, por pak hapësirë ​​për veprim
Bota 10:26 - 20 Gusht, 2020

Bjellorusi/ Fjalë të qarta, por pak hapësirë ​​për veprim

BE nuk e njeh rezultatin e zgjedhjeve në Bjellorusi dhe bën njëzëri thirrje për dialog dhe ndryshime paqësore. Gjithësesi e ardhmja e Bjellorusisë do të vendoset...

Parandalimi i përhapjes së Covid/ Gjermania shtyn me 10 javë izolimin
Bota 19:37 - 18 Gusht, 2020

Merkel e shqetësuar për rritjen e rasteve me Covid 19

“Ne duhet të respektojmë rregullat dhe të informojmë për rregullat”, tha Merkel të martën, 18.8.2020, gjatë një vizite në Dyseldorf. Ajo tha se është shumë e...

Sami i BE ende pa rezultate
Politikë 14:34 - 20 Korrik, 2020

Samiti i BE ende pa rezultate

Krerët e Bashkimit Evropian ende nuk kanë arritur marrëveshje për paketën e ndihmave për shkak të Coronës. Qëndrimet janë të ndara, e ka të tillë që...

Të dyja rrinë përjetë/ Gishti tregues i Gjermanisë dhe hunda e Ballkanit
Satire Politike 18:56 - 17 Korrik, 2020

Të dyja rrinë përjetë/ Gishti tregues i Gjermanisë dhe hunda e Ballkanit

Përdorimi i maskës në qarqet politike proklamohet si detyrim për qytetarët, ku në disa vende sanksionohet me gjoba, e në të tjera apelohet për të mirën...

Bota 12:12 - 14 Korrik, 2020

Merkel: E paqartë nëse BE do të miratojë planin e fondit të rimëkëmbjes këtë javë

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të hënën se nuk është e qartë nëse vendet anëtare të BE-së do të arrijnë një marrëveshje për një fond rimëkëmbjeje...

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim
Bota 17:15 - 9 Korrik, 2020

Njeriu i Merkel/ Parlamenti të miratojë marrëveshjen e 5 qershorit pa asnjë ndryshim

Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU/CSU në Budestagun gjerman, Johann Wadephul ka shprehur keqardhjen se marrëveshja e 5 qershorit nuk është kodifikuar ende. Përmes një postimi në...

Fjala e Merkelit për zgjerimin/ Së pari është Maqedonia e Veriut...dhe Shqipëria ndoshta
Politikë 19:29 - 8 Korrik, 2020

Fjala e Merkelit për zgjerimin/ Së pari është Maqedonia e Veriut…dhe Shqipëria ndoshta

Kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel, nga Parlamenti Europian, ka paraqitur prioritet e presidencës gjermane të Bashkimit Europian. Në një fjalim që zgjat 15 minuta, Merkel përmend vetëm...

A do ta shpëtojë Evropën Angela Merkel?
Blog 08:41 - 8 Korrik, 2020

A do ta shpëtojë Evropën Angela Merkel?

Nga Wolfgang Munchau “The Financial Times” * A duhet të shtyjmë vazhdimisht diskutimin mbi qeverisjen e eurozonës? A ka rëndësi që Angela Merkel po sot merr...