Connect with Us

All posts tagged "Merkel"

Bota 08:27 - 16 Janar, 2021

Kush mund ta pasojë Merkelin?/ Mblidhet Kongresi i CDU-së

Kongresi i CDU-së po zhvillon punimet në mënyrë virtuale. Në të zgjidhet kryetari i ri. Në fjalën e tyre kancelarja Merkel dhe kryetarja e partisë Kramp-Karrenbauer...

Kush ka shanset të zëvendësoje Merkelin?
Bota 20:34 - 9 Janar, 2021

Kush ka shanset të zëvendësoje Merkelin?

Gjermanët janë të preokupuar me luftën kundër pandemisë COVID-19, dhe aktualisht ka shumë pyetje në lidhje me vaksinimin. Por ngadalë po avancon edhe një temë tjetër:...

Bota 08:56 - 2 Janar, 2021

Opinion në DW/ Corona është këtu dhe do të mbetet

Kancelarja ia kushtoi pothuajse të gjithë fjalimin e saj për Vitin e Ri pandemisë Corona. Dhe ia doli të përqendrohet tek gjërat më të rëndësishme –...

Bota 12:00 - 1 Janar, 2021

Nga Trump tek Merkel, si ishte 2020-a për liderët kryesorë të botës

“New Statesman” Mbijetesa e pabesueshme politike e kryeministrit Xhuzepe Konte në Itali Kur mbërriti vala e parë e Covid-19 në muajin shkurt, Italia drejtohej nga një...

“Mediokër e dredharak”/ Islami: Rama për karrigen e tij, po i fal detin Greqisë
Politikë 18:53 - 27 Dhjetor, 2020

“Mediokër e dredharak”/ Islami: Rama për karrigen e tij, po i fal detin Greqisë

Ish-ministri i Jashtëm, Kastriot Islami ka sulmuar kryeministrin Rama, ndërsa është shprehur se për karrigen e tij është gati të shesë edhe vendin, duke iu referuar...

Rekord rastesh të infektuarish në Gjermani/ Merkel bën thirrje për ashpërsim masash
Blog 08:34 - 21 Dhjetor, 2020

Nga Josef Joffe/ Kush do të jetë pasuesi i Merkelit në krye të Gjermanisë?

Unioni Kristiandemokrat (CDU) i kancelares gjermane Angela Merkel e ka qeverisur Republikën Federale 71-vjeçare për një total prej 50 vjetësh. Kur Merkel të largohet nga detyra...

Bota 08:46 - 18 Dhjetor, 2020

Krijuan vaksinën anti Covid/ Merkel vlerëson themeluesit e BioNTech

Kancelarja gjermane ka shprehur vlerësimin e saj për BioNTech, firmën e vogël gjermane që krijoi vaksinën e parë të koronavirusit. Merkeli tha se vaksina do të...

Bota 08:48 - 17 Dhjetor, 2020

Kancelarja Merkel: Vaksinimet për Covid-19 mbeten vullnetare

Qeveria gjermane ka rikonfirmuar pozicionin e saj se vaksinat kundër koronavirusit duhet të mbesin vullnetare. Në Bundestag, megjithatë, kancelarja Merkel u bëri thirrje qytetarëve të përfitojnë...

Bota 08:38 - 16 Dhjetor, 2020

Karantina, një llogari me shumë të panjohura

Gjermania të mërkurën kalon për herë të dytë në lockdown. Për shkak të shifrave të larta të infektimeve dhe vdekjeve mbyllja është e pashmangshme. E prapë...

Po e humb Gjermania kontrollin mbi pandeminë?
Bota 22:57 - 12 Dhjetor, 2020

Po e humb Gjermania kontrollin mbi pandeminë?

Gjermania që konsiderohej si nxënësja shembullore në Europë për shkak të menaxhimit të mirë të pandemisë, tani po përballet jo vetem me shifra të larta infektimesh...

Bota 10:01 - 10 Dhjetor, 2020

Koronavirusi, beteja e fundit e kancelares Merkel

Debati aktual për buxhetin e vitit të ardhshëm do të duhej të ishte një bilanc i kënaqshëm i punës 15-vjeçare të saj, por pandemia ia ndryshoi...

Gjermania mbyllje totale për shkak të COVID/ Merkel: Masat e para nuk funksionuan, sistemi shëndetësor është i lodhur
Bota 20:06 - 7 Dhjetor, 2020

Merkel paralajmëron masa shtesë kufizuese në Gjermani

Liderët gjermanë janë pajtuar të hënën për kufizime më të rrepta me qëllim të frenimit të koronavirusit, disa ditë pasi ky shtet ka raportuar për numrin...

Dritë në fund të tunelit/ Merkel optimiste në luftën ndaj Covid-19
Bota 13:02 - 6 Dhjetor, 2020

Dritë në fund të tunelit/ Merkel optimiste në luftën ndaj Covid-19

Kancelarja Angela Merkel (CDU) foli me besim në Kombet e Bashkuara për luftën kundër pandemisë së Coronas. Përparimi në zhvillimin e vaksinave jep shpresë, tha Merkel...

Bota 09:31 - 5 Dhjetor, 2020

Situata nga Covid/ Merkel sheh dritë në fund të tunelit

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së u mor me pandeminë Corona në një takim të veçantë. Në fillim, Sekretari i Përgjithshëm, António Guterres shprehu zhgënjimin e tij....

Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq
Bota 17:39 - 30 Nentor, 2020

Merkel: Brexiti pa marrëveshje do të krijonte shembull të keq

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka thënë të hënën se Britania dhe Bashkimi Evropian do të krijonin shembull të keq nëse dështojnë që të arrijnë marrëveshje për...

Merkel uron Biden/ Pres të punoj me ju, miqësia Gjermani-Amerikë e domosdoshme
Bota 22:43 - 7 Nentor, 2020

Merkel uron Biden/ Pres të punoj me ju, miqësia Gjermani-Amerikë e domosdoshme

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka uruar Joe Biden për fitoren, duke vlerësuar miqësinë trans-atlantike midis këtyre dy vendeve si të pazëvendësueshme. Përmes një deklaratë zyrtare me...

Aktualitet 12:28 - 31 Tetor, 2020

Gjermani: Rreziku i humbjes së kontrollit mbi Covid-19

Gjermania ka qenë model deri tani për menaxhimin e pandemisë. Çfarë nuk funksionon si më parë në këtë valë të dytë të Covid-19, pyet Auron Dodi....

Bota 15:19 - 28 Tetor, 2020

Merret vendimi/ Nga e hëna, Gjermania rifutet në karantinë

Pas Francës dhe Spanjës dhe Gjermania vendos për të rifutur vendin në karantinë. Vendimi është marrë pak minuta më parë gjatë mbledhjes së kancelares Angela Merkel...

Covid-19: Merkel kërkon disiplinë dhe Gjermania shqyrton kufizime më të ashpra
Bota 18:13 - 27 Tetor, 2020

Covid-19: Merkel kërkon disiplinë dhe Gjermania shqyrton kufizime më të ashpra

Kancelarja Angela Merkel të martën u bëri thirrje gjermanëve t’i “përmbahen asaj që dimë” për koronavirusin, në një kohë kur Gjermania lufton me një valë të...

Shpresë për hapjen e negociatave/ Zbardhet biseda e Ramës me Merkel
Politikë 16:35 - 12 Tetor, 2020

Shpresë për hapjen e negociatave/ Zbardhet biseda e Ramës me Merkel

Kryeministri Edi Rama ka zhvilluar një takim online me kancelaren gjermane Angela Merkel. Në postimin e tij në rrjetet sociale Rama ka zbardhur dhe temat e...

Çfarë na ka mësuar reagimi i Gjermanisë ndaj koronavirusit
Blog 08:33 - 9 Tetor, 2020

Çfarë na ka mësuar reagimi i Gjermanisë ndaj koronavirusit

Bodo Ramelov, guvernator i landit lindor gjerman të Turingisë, flet ulur në zyrën e tij për autobusët. Më saktë për dy prej tyre. Autobusi i parë...

Gjermania e ribashkuar, e përgatitur për të ardhmen
Blog 12:10 - 3 Tetor, 2020

Gjermania e ribashkuar, e përgatitur për të ardhmen

Ribashkimi 30 vjet më parë krijoi një Gjermani të fuqishme, nga e cila përfiton Evropa. Tregimi lindor për ribashkimin sivjet ka përballë tregimin perëndimor, shkruan Auron...

Merkel kërkon masa të ashpra ndaj COVID-19/ Jo bllokim të gjithë Gjermanisë
Aktualitet 15:51 - 29 Shtator, 2020

Merkel kërkon masa të ashpra kundër COVID-19/ Jo bllokim të gjithë Gjermanisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, do të kërkojë që 16 landet e Gjermanisë të bien dakord për masa më të ashpra kundër pandemisë, nëse rriten rastet e...