Connect with Us

All posts tagged "Merkel"

Bota 15:53 - 7 Qershor, 2015

Obama-Merkel: Sanksionet ndaj Rusise mbeten ne fuqi

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama dhe Kancelarja gjermane, Angela Merkel njoftuan se sanksionet e Perëndimit ndaj Rusisë do të vazhdojnë të mbeten në fuqi, derisa...

Uncategorized 13:13 - 4 Qershor, 2015

Fisher: Britania nuk është në prioritetet e kancelares Merkel

Ish-ministri i Jashtëm gjerman Joschka Fischer paralajmëroi kryeministrin britanik, David Cameron të mos jetë shumë i sigurtë në mbështetjen gjermane në përpjekjen e tij për të...

Bota 17:02 - 29 Maj, 2015

Merkel angazhohet per reforma ne BE, Britania te mos largohet

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se ajo do të punojë në mënyrë konstruktive me kryeministrin britanik, David Cameron, për reformimin e Bashkimit Evropian, duke shprehur...

Bota 08:51 - 28 Maj, 2015

Forbes: Merkel, gruaja më e fuqishme

Për të katërtin vit rresht, kancelarja gjermane Angela Merkel kryeson listën e Revistës Forbes për 100 gratë më të fuqishme të botës. Në listën e këtij...

Bota 17:35 - 22 Maj, 2015

Merkel: Bisedime konstruktive për Greqinë, por marrëveshja larg

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka thënë se duhet ende shumë punë për t’u bërë në mënyrë që Bashkimi Evropian të arrijë marrëveshje me Greqinë, për paketën...

Bota 14:52 - 21 Maj, 2015

Merkel: Partneriteti Be-Evropa Lindore, jo kundwr Rusisw

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, vlerësoi se kriza në Ukrainë e bën partneritetin e Bashkimit Evropian me 6 vende lindore “më të rëndësishëm se kurrë”. Këto komente...

Bota 15:57 - 10 Maj, 2015

Merkel takon Putin në Moskë, një ditë pas Paradës

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, dhe presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, kanë zhvilluar bisedime në Moskë, pasi kanë vënë kurora me lule te Varri i Ushtarit të...

Bota 12:36 - 26 Prill, 2015

Merkel: BE duhet të përgatitet për më shumë emigrantë

Kancelarja gjermane Angela Merkel është shprehur se Bashkimi Europian duhet të përgatitet për të pritur më shumë emigrantë.  Merkel bëri thirrje për një sistem të ri...

Uncategorized 12:40 - 31 Mars, 2015

Ende Evropa nuk e lë Greqinë të bjerë

Bllokadë, stanjacion, bllof. Si në dramën klasike rrugëdalja nga kriza e borxhit është e vështirë të zbulohet. Dhe a ka një të tillë, pyet Bernd Riegert....

Uncategorized 10:13 - 24 Mars, 2015

Cipras shpreson në ardhjen e pranverës

Kërcënime për shpronësime, paralajmërime për dërgimin e refugjatëve nga Greqia në Gjermani. Tonet ndërmjet Greqisë dhe Gjermanisë janë bërë të helmëta. Merkel dhe Cipras duan ta...

Uncategorized 14:04 - 22 Mars, 2015

Spiegel provokon: Ja si na shohin europianët

Kopertina e revistës Spiegel sjell debate në Gjermani. Nën titullin “Superfuqia gjermane”, duket kancelarja gjermane, Angela Merkel e rrethuar nga nazistët me sfond Partenonin e Greqisë....

Uncategorized 15:00 - 19 Mars, 2015

Samit informal për Greqinë/Merkel: Nuk presim marrëveshje

Presidenti i Bashkimit Europian, Donald Tusk ka thirrur një takim për Greqinë, me kërkesë të kryeministrit Cipras, pas mbledhjes së Këshillit Europian e ku do të...

Uncategorized 15:02 - 11 Mars, 2015

Merkel jo pjesëmarrjes në Paradën ushtarake në Moskë

Autoritetet gjermane thanë se kancelarja, Angela Merkel, nuk do të marrë pjesë në paradën e Ditës së Fitores më 9 maj në Rusi. Ajo do ta...

Bota 10:32 - 9 Mars, 2015

Merkel në Japoni/Vendi të përballë të kaluarën

Kancelarja gjermane, Angela Merkel i kujtoi Japonisë nevojën për t’u përballur me të kaluarën e kohës së luftës. Merkel, iu referua një fjalimi të vitit 1985...

Uncategorized 14:49 - 6 Mars, 2015

Stoltenberg: Nuk mund ta refuzoja Angela Merkel

Shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg thotë se ishte kancelarja gjermane, Angela Merkel, ajo që e kishte bindur të pranojë postin drejtues të Aleancës. Duke folur për...

Uncategorized 15:00 - 5 Mars, 2015

Merkel dhe Juncker: harmoni perfekte?

Por politikisht, Merkeli dhe Junckeri muajt e fundit shpesh janë grindur. Jean Claude Juncker-i, i cili për shijen e konservatorëve e kërkon tepër shumë afërinë me...

Uncategorized 13:02 - 27 Shkurt, 2015

Reaksionarët e thjeshtë amerikanë tallin Gjermaninë

Nga disa qarqe të klasës politike amerikane hidhen dyshime mbi aftësitë e Gjermanisë në politikën e jashtme dhe konkretisht ndaj Angela Merkelit si person. Arsyet i...

Uncategorized 14:26 - 26 Shkurt, 2015

CDU e Merkel mbështet zgjatjen e ndihmës për Greqinë

Shumica dërrmuese e deputetëve të partisë së kancelares gjermane, Angela Merkel kanë mbështetur zgjatjen e ndihmës financiare për Greqinë. Në një votim-test përpara votës së plotë...

Uncategorized 15:35 - 20 Shkurt, 2015

Merkel-Hollande: Duam shumë që Greqia të vijojë në euro

“Greqia është në eurozonë dhe duhet të qëndrojë”, tha presidenti francez, Francois Hollande gjatë një daljeje të përbashkët për shtypin me kancelaren gjermane, Angela Merkel. Dy...

Bota 15:31 - 20 Shkurt, 2015

Lidrët Evropianë/ Greqia duhet të mbetet në Euro

Liderët Evropianë kanë dalë në një konferencë të përbashkët për shtyp nga ku kanë deklaruar mbi çështjen e Greqisë në Europë. Presidenti i Francës, Hollande dhe...

Uncategorized 12:33 - 20 Shkurt, 2015

Kriza greke/Merkel, drekë pune me Hollande në Paris

Greqia e Ukraina janë në qendër të takimit të sotëm në Paris mes presidentit francez, Francois Hollande dhe kancelares gjermane, Angela Merkel. Merkel mbërriti në pallatin...

Uncategorized 17:29 - 16 Shkurt, 2015

Cipras shpreson tek “fisnikëria” e Merkel

Nuk duam kredi të reja shpëtimi, deklaroi kryeministri grek, Aleksis Cipras për revistën gjermane ”Stern” që do të publikohet të enjten. Sipas revistës, kryeministri 40-vjeçar grek,...

Uncategorized 15:43 - 16 Shkurt, 2015

Merkel:Hebrenjtë janë të sigurtë në Gjermani

Kancelarja gjermane, Angela Merkel siguron hebrenjtë në vendin e saj se siguria e tyre është e garantuar. “Dëshirojmë që hebrenjtë që jetojnë në Gjermani, të vijojnë...