Connect with Us

All posts tagged "Merkel"

Bota 08:22 - 6 Maj, 2021

Merkel: SHBA gjithnjë partneri më i rëndësishëm i Evropës

Kancelarja gjermane Angela Merkel theksoi të mërkurën rëndësinë e marrëdhënies transatlantike, duke thënë se Shtetet e Bashkuara do të jenë gjithmonë partneri më i rëndësishëm i...

Bota 17:34 - 16 Prill, 2021

Vaksinohet kancelarja Angela Merkel/ Ja cilën vaksinë bëri

Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka marrë dozën e parë të vaksinës AstraZeneca. “Vaksinimi është çelësi për të dalë nga pandemia”, ka thënë Merkel, sipas një postimi...

Gjermania ndërron kurs në përdorimin e vaksinës AstraZenec
Bota 08:45 - 14 Prill, 2021

Kancelarja Merkel kërkon kompetenca emergjente përballë COVID-it

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha të martën se i ka kërkuar parlamentit kompetenca të përkohëshme që do t’u jepnin mundësi autoriteteve federale të vënë në zbatim...

Gjermani: Më shumë pushtet federatës në luftën kundër Coronës
Bota 17:28 - 11 Prill, 2021

Gjermani/ Më shumë pushtet federatës në luftën kundër Coronës

Presioni u bë shumë i madh në fund. Por nëse do të kishin respektuar të gjitha landet “frenën e emergjencës” në rast të rritjes së infektimeve,...

COVID-19 në Gjermani/ Merkel për një mbyllje afatshkurtër të vendit
Bota 14:03 - 8 Prill, 2021

COVID-19 në Gjermani/ Merkel për një mbyllje afatshkurtër të vendit

Kancelarja Angela Merkel e mbështet një “mbyllje afatshkurtër në shkallë vendi” për luftimin e infektimeve. Një zëdhënëse e Kancelares theksoi, se sistemi shëndetësor gjerman është nën...

Evropa do të paguajë së shpejti faturën e dështimit përballë Covid-19
Blog 09:15 - 29 Mars, 2021

Evropa do të paguajë së shpejti faturën e dështimit përballë Covid-19

Nga Dominic Green “The Wall Street Journal” Udhëheqësit e Evropës u kanë thënë qytetarëve se në krizën e Covid-19 të gjithë janë bashkë. Por në Britaninë...

Politikë 11:46 - 25 Mars, 2021

Merkel në Bundestag kërkon prodhim europian të vaksinës

Në deklaratën qeveritare në Bundestag, kancelarja Merkel edhe njëherë mbrojti rrugën europiane për daljen nga pandemia, edhe tek vaksinimi e sidomos tek vaksinimi. Ajo kërkoi prodhim...

Bota 13:44 - 24 Mars, 2021

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

Pas kritikave të ashpra që shkaktoi në Gjermani vendimi për lockdownin gjatë ditëve të pashkëve, kancelarja Merkel e tërhoqi atë. Ishte qëllim i mirë, por nuk...

Rritja e rasteve me Covid/ Merkel pritet të kërkojë zgjatjen e masave kundër pandemisë
Bota 22:02 - 21 Mars, 2021

Rritja e rasteve me Covid/ Merkel pritet të kërkojë zgjatjen e masave kundër pandemisë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, po kërkon të zgjasë kufizimet për të prandaluar përhapjen e koronavirusit deri në muajin prill, raporton AFP, duke cituar një dokument qeveritar....

Bota 09:18 - 8 Mars, 2021

8 Marsi/ Thirrja e Angela Merkel: Të mos kthehemi tek modeli i vjetër i roleve

Kancelarja Merkel mendon, se në kohën e koronavirusit shpesh gratë janë më të ngarkuara. Janë sërish gratë ato që duhet të përballojnë vështirësitë mes homeschooling, kujdestarisë...

Blog 08:43 - 27 Shkurt, 2021

Kina dhe Rusia po e mundin Perëndimin me diplomacinë e vaksinave

Nga Lionel Laurent “Bloomberg” Për mua ishte inkurajuese të shihja javën e shkuar udhëheqësit e G7-ës, përfshirë Emanuel Makron të Francës, Angela Merkelin e Gjermanisë dhe...

Merkel: Gjermania në valën e tretë të koronavirusit, kthimi në jetën normale...
Bota 20:51 - 23 Shkurt, 2021

Merkel: Gjermania në valën e tretë të koronavirusit, kthimi në jetën normale…

Gjermania është në valën e tretë të pandemisë së koronavirusit, tha kacelarja gjermane. “Tani jemi në valën e tretë”, tha Merkel, për të shtuar se çdo...

Blog 13:00 - 20 Shkurt, 2021

Pse Gjermania po e mbron kaq fort projektin, nga i cili përfiton aq shumë Vladimir Putin?

Nga Josef Joffe “Project Syndicate” “Nord Stream 2”, gazsjellësi gati i përfunduar që shkon drejtpërdrejt nga Rusia në Gjermani, nuk ka të bëjë me sigurimin e...

Biden i drejtohet për herë të parë audiencës evropiane
Bota 16:50 - 19 Shkurt, 2021

Biden i drejtohet për herë të parë audiencës evropiane

Konferenca e Sigurisë e Mynihut, e cila fillon sot pasdite, do të zhvillohet si një ngjarje virtuale për shkak të pandemisë së Covid-19. Presidenti i SHBA,...

Bota 08:41 - 12 Shkurt, 2021

Zgjatja e masave kufizuese/ Merkel: Mutacionet mund të shkatërrojnë çdo sukses

Kancelarja gjermane Angela Merkel foli të enjten në Bundestag për të mbrojtur zgjatjen e masave kufizuese në të gjithë vendin deri në 7 Mars. Qeveria gjermane...

Bota 22:08 - 10 Shkurt, 2021

Gjermania shtyn kufizimin e koronavirusit deri në 7 Mars/ Lehtësohen disa rregulla

Pas disa orësh negociata, Kancelarja Angela Merkel dhe udhëheqësit e 16 shteteve federale kanë rënë dakord të zgjasin edhe një herë kufizimet e bllokimit në Gjermani,...

Bota 09:14 - 6 Shkurt, 2021

Merkel dënon dëbimin “e pajustifikuar” të diplomatëve gjermanë nga Moska

Kancelarja Angela Merkel dënoi të premten dëbimin nga Rusia të diplomatëve gjermanë si një largim i mëtejshëm i Moskës nga shteti i së drejtës. Rusia njoftoi...

Merkel: Gjermania në valën e tretë të koronavirusit, kthimi në jetën normale...
Bota 17:59 - 30 Janar, 2021

Merkel u lutet familjeve për durim në kohën e Coronës

Kancelarja gjermane, Angela Merkel e sheh si “punë të jashtëzakonshme” për familjet kohën e pandemisë. Ajo lutet për durim, ndërkohë që pediatrit paralajmërojnë me ngulm nga...

Twitter bllokoi llogarinë e Presidentit Trump/ Reagon Merkel: Prek lirinë e shprehjes
Bota 15:45 - 27 Janar, 2021

Një Gjermani pa Merkelin, është bërë më e vështirë të imagjinohet

Nga Constanze Stelzenmüller A është gati Gjermania për jetën pas largimit të kancelares Angela Merkel, e cila ka përjashtuar mundësinë e garimit për një mandat të...

Vendoset izolimi i mëtejshëm i Gjermanisë/ Ja masat e reja
Bota 23:12 - 19 Janar, 2021

Vendoset izolimi i mëtejshëm i Gjermanisë/ Ja masat e reja

Si do të ecet më tej në Gjermani në luftën kundër pandemisë? Për këtë kancelarja Angela Merkel u konsultua me kryeministrat e landeve federale në një...

Blog 10:39 - 18 Janar, 2021

Epoka e Merkelit vetëm sa mund të ketë filluar

Nga Matthew Karnitschnig “Politico” Emri i Angela Merkel nuk ishte të shtunën në fletët e votimit në kongresin e Kristiandemokratëve gjermanë (CDU). Madje ajo nuk doli...

Epokë e re për Gjermaninë, Biberaj: Sfidë për pasuesin e Merkel, zgjerimi dhe emigrantët
Politikë 21:10 - 16 Janar, 2021

Epokë e re për Gjermaninë/ Biberaj: Sfidë për pasuesin e Merkel, zgjerimi dhe emigrantët

Armin Laschet është zgjedhur kryetari i ri i Partisë Konservatore Gjermane, CDU duke pasuar Angela Merkel. Ai pritet të jetë kandidati kryesor për kancelar të Gjermanisë...

Bota 13:00 - 16 Janar, 2021

Besniku i Merkelit fiton: Armin Laschet në krye të CDU-së

Armin Laschet arriti në raundin final pas largimit të kandidatit të tretë nga gara, Norbert Röttgen, të marrë 521 vota kundër kandidatit Friedrich Merz që mori...