Connect with Us

All posts tagged "memoriali"

Opinione 17:30 - 8 Shtator, 2019

Zbulohen detaje/ Pse Basha shkarkoi servilin e radhës

Sot në mesditë, megjithëse në mënyrë të papritur, Lulzim Basha ka shkarkuar nga detyra Gerti Bogdanin. Për të mos u bërë një zhurmë e madhe mediatike,...

Bota 10:36 - 7 Shtator, 2019

“Adresa e fundit” për viktimat e stalinizmit

Pllaka e parë përkujtimore për të përndjekurit e regjimit sovjetik në Gjermani: Një fondacion rus duke marrë shembull nga pllakat përkujtimore për hebrejtë ka vlerësuar një...

Kronika 15:28 - 2 Shtator, 2019

Thyerja e memorialit turk/ Kamerat “tradhëtojnë” autorin

Policia është vënë në lëvizje për zbulimin e autorëve të cilët dy ditë më parë thyen një pjesë të memorialit turk tek Kodrat e Liqenit. Mësohet...

Lajm i Rekomanduar 14:55 - 31 Gusht, 2019

Thellohet skandali/ Basha çon kunatin të mbulojë memorialin turk

Në datën 9 gusht, në Tiranë u inaugurua një memorial në nderim të 251 viktimave të  grushtit të shtetit në Turqi, në datë 15 korrik të...

Politikë 14:34 - 30 Gusht, 2019

Gylenistët apo nacionalistët/ Kush e shembi memorialin Erdoganist?

Sot në mëngjes mediat raportuan se në Tiranë memoriali pa leje ndërtimi dhe i ngritur fshehur i viktimave të “Grushtit të shtetit” ndaj Erdoganit, ishte dëmtuar....

Politikë 13:00 - 30 Gusht, 2019

Premtoi 2000 euro kush shemb memorialin turk/ Reagon Eduart Ndocaj

Pak kohë më parë, ish-deputeti socialist Eduart Ndocaj nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale, premtonte 2000 euro, për atë që do të shembte memorialin turk të...

Sociale 17:12 - 20 Gusht, 2019

“Po shkojmë drejt humbjes së identitetit kombëtar”/ Kastriot Frashëri jep alarmin

“Vendosja e memorialit turk në Tiranë është një agreson ndaj trashgimisë dhe identiteti kombëtar.” Kështu u shpreh aktivisti dhe themeluesi i shoqërisë civile, Kastriot Frashëri i...

Sociale 21:58 - 19 Gusht, 2019

Memoriali turk në Tiranë/ Shoqëria Civile organizon protestë

Shoqëria Civile do të mbajë nesër një protestë kundër memorialit turk të vendosur në kodrat e Liqenit nga Bashkia e Tiranës. Protesta nis në orën 10:30,...

Lajm i Rekomanduar 09:13 - 18 Gusht, 2019

Skandali me memorialin turk/ Meta, zhvatësi që i lëpihet Erdoganit

Vendosja e memorialit për të rënët e ushtrisë dhe policisë gjatë grushtit të shtetit, para tre vjetësh në Turqi, në kodrat e Liqenit artificial të Tiranës,...

Politikë 12:27 - 17 Gusht, 2019

Dy memorialë turke, një që na nderon dhe një që na turpëron!

 Nga Altin Goxhaj  * Në Shkodër ka një memorial për Hasan Riza Pasha, komandanti turk që mbrojti Shkodrën nga serbo-malazezët në 1912-1913! Një hero turk që...

Politikë 12:22 - 16 Gusht, 2019

Memoriali për Ardit Gjoklajn/ Avokati i njohur bën lëvizjen e radhës

Avokati Altin Goxhaj dhe njeriu i memeve, Genc Sejko duket se nuk do të heqin dorë nga nisma për të ndërtuar një memorial për Ardit Gjoklajn,...

Lajm i Rekomanduar 11:53 - 14 Gusht, 2019

Gylenisti, aksioner i Air Albania/ Erdogani “aksioner” i memorialeve

Shqipëria po zien nga debati për memorialin turk, të vendosur tek Kodrat e Liqenit. Mbi memorialin pro Erdoganist, janë gdhendur viktimat e grushtit të shtetit në...

Politikë 22:58 - 13 Gusht, 2019

Malltezi: Basha dhe Veliaj nuk ngritën memorialin për Amerikanët

Debati për memorialin turk të vendosur tek Kodrat e Liqenit nga Bashkia e Tiranës vijon të ndizet çdo ditë e me shumë. Së fundmi, anëtari i...

Kryesore 20:25 - 13 Gusht, 2019

Analisti amerikan shuplakë Ramës/ “Qenush para Erdoganit! Memoriali s’ka vend në Shqipëri

Memoriali i ngritur në nderim të viktimave të grushtit të shtetit në Turqi, në Parkun e Liqenit Artificial, mbetet ende temë e nxehtë diskutimi në mediat...

Politikë 19:35 - 12 Gusht, 2019

Memoriali turk në Tiranë/ Kreshnik Çollaku nxjerr bllof Bashën

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Kreshnik Collaku, ka reaguar pas publikimit të videos ku ai merrte pjesë në ceremoninë e vendosjes së memorialit turk në Parkun...

Politikë 17:34 - 11 Gusht, 2019

Memoriali turk në Tiranë/ Reagojnë të rinjtë: “ Shqipëria ende nën pushtim”

Ngritja e monumentit përkujtimor në nder të 251 qytetarëve turq të vrarë gjatë grushtit të dështuar të shtetit në korrik të 2016 në Parkun e Liqenit...

Lajm i Rekomanduar 15:27 - 11 Gusht, 2019

Pjesë e haremit të Erdoganit?/ Presidenti, hesht për skandalin me memorialin

Ngritja e memorialit për qytetarët turq të rënë gjatë grushtit të shtetit ndaj Erdoganit, në Parkun e Liqenit, ka shkaktuar shumë polemika, pasi të shumtë kanë...

Politikë 18:16 - 10 Gusht, 2019

Memoriali turk/ Reagon ashpër Gerti Bogdani: Njerëz të shitur po cënojnë sovranitetin e vendit

Ish deputeti i Partisë Demokratike, Gerti Bogdani ka reaguar ashpër përmes një postimi në rrjetet sociale, lidhur me vendosjen e memorialit të ushtarëve turq nga Bashkia...

Lajm i Rekomanduar 17:23 - 10 Gusht, 2019

Eunukët dhe dylberët e Erdoganit në Tiranë

Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan, njihet si një person  me autoritet të fortë, por edhe një njëri që kërkon të jetë sulltani i ri i...

Politikë 16:22 - 9 Gusht, 2019

Shqipëria, memorial 251 qytetarëve turq/ Ndoka: Edi Rama vegël qorre e Erdoganit

Kreu i Partisë Demokristiane, Nard Noka ka reaguar pas ngritjes së momumentit përkujtimor nga Bashkia e Tiranës, në nder të 251 qytetarëve turq të vrarë gjatë...

Aktualitet 16:33 - 23 Korrik, 2019

Shkatërrimi i memorialit të Thimio Lolit/ Reagon ashpër qeveria greke

Ministria e Jashtme greke ka reaguar pas ngjarjes së mbrëmshme të ndodhur në Finiq ku persona të paidentifikuar shkatërruan me dinamit memorialin e nacionalistit grek Thimio...

Aktualitet 15:47 - 14 Shtator, 2017

“Luli IK” në memorialin e 2 prillit në Shkodër

Në memorialin në përkujtim të tragjedisë së 2 prillit në Shkodër janë vendosur ditën e sotme pankarta që i bënin thirrje kryetarit të PD-së, Lulzim Basha...