Connect with Us

All posts tagged "memaliaj"

Mungesa e një rrugë është barrë edhe për fëmijët e këtij fshati që për hir të së vërtetës numërohen me gishtat e njërës dorë. “Dua dy orë të shkoj në shkollë. Rruga është shumë e keqe, këtu nuk vjen asnjë makinë. E bëjmë rrugën me këmbë, lodhemi,” – tha një fëmijë i vogël i cili vuan në kurriz problemet e rrugës. Rruga nuk është i vetmi hall i këtyre banorëve, të cilët shprehen se nuk kanë asnjë qendër shëndetësore për të kryer vizitat. “Po s’kemi ne as doktor asnjë gjë. Infermieria nuk vjen se është rruga e keqe. As ujë s’kemi Të na ndihmojë shteti me ndonjë nga këto pompat. Jemi pa të ardhura, me ilaçe. Me vështirësi ja dalim,” – u shpreh Fatime Caca, banore e fshatit. Për problematikat në fjalë, Euronews Alabania shkoi në bashkinë e Memaliajt për të pyetur në lidhje me mungesën e investimeve jetësore në këtë zonë. Mungesa e fondeve ishte përgjigja e dhënë nga pushteti lokal, i cili bashkë me atë qendror prej vitesh e kanë lënë në harresë këtë fshat, por edhe shumë të tjera në të gjithë territorin e vendit.
Sociale 15:04 - 1 Qershor, 2021

Qytetarët ndërtojnë me fondet e tyre rrugën në fshatin e izoluar të Memaliajt

Fshati Zhapokikë në Memaliaj prej më shumë se shtatë dekadash vuan mungesën e një rrugë, çka bën të pamundur komunikimin me fshatrat përreth apo dhe qendrën...

Del rezultati i tre kutive të para në Memaliaj/ Kjo është diferenca mes PS dhe PD
Politikë 00:06 - 26 Prill, 2021

Del rezultati i tre kutive të para në Memaliaj/ Kjo është diferenca mes PS dhe PD

Procesi i numërimit ka nisur në pjesën më të madhe të vendit. Deri tani kanë dalë rezultatet e tre kutive të para të hapura në Memaliaj....

Aktualitet 11:30 - 25 Prill, 2021

I shkarkuar nga detyra/ Ish drejtori i policisë përplaset me përfaqësuesit e PD-LSI

Sot është regjistruar një incident në Memaliaj.  Sipas Abc news ish-drejtori i policisë Arjanit Arapi është përplasur me përfaqësuesit e PD-LSI në Memaliaj. Arapi ka qenë...

Gjendet i mbytur një person në Porto Romano/ Identifikohet viktima
Kronika 14:12 - 9 Prill, 2021

E rëndë/ Gjendet i pajetë te ura e Memaliajt një 47-vjeçar

Një 47-vjeçar është gjetur i pajetë në vendin e quajtur Ura e Memaliajt”, në shtratin e lumit Vjosë. Policia bën me dije se ai ishte larguar...

Ishte në gjendje të dehur/ Vetëplagoset me armë zjarri i riu në Rrogozhinë
Kronika 19:40 - 25 Nentor, 2020

E rëndë në Memaliaj/ Rreshqet furgoni e merr para të zotin, ndërron jetë 67-vjeçari, dëmtohet dhe i biri

Një aksident i rëndë është regjistruar mbrëmjen e sotme në fshatin Krahës të Memaliajt. Një furgon në oborr ka lëvizur prej terrenit të pjerrët dhe ka...

U mundua të pastronte baçen nga barishtet/ Asfiksohet nga tymi 65 vjeçari
Aktualitet 11:54 - 17 Shtator, 2020

I vuri zjarrin bahçes/ Asfiksohet dhe humb jetën 65 vjeçari

Një ngjarje tragjike ka ndodhur ditën e sotme në fshatin Cerril të Memaliaj ku një 65- vjeçar ka ndërruar jetë pasi po digjte barishtet në bahçen...

Nuk zbatoi urdhrin për të ndaluar/ Makina përplas efektivin e policisë
Kronika 13:31 - 7 Gusht, 2020

Makina përplas këmbësorin/ Humb jetën 23-vjeçari

Një aksident i rëndë ka ndodhur mesditëne sotme në Memaliaj ku për pasojë një i ri ka humbur jetën. Mësohet se makina ka përplasur një këmbësor,...

Ishte në gjendje të dehur/ Vetëplagoset me armë zjarri i riu në Rrogozhinë
Kronika 19:58 - 15 Mars, 2020

E rëndë/ Gjendet i pajetë në banesë një person

Një 55-vjeçar është gjetur i pajetë mbrëmjen e sotme në banesën e tij në Memaliaj. Ngjarja ka ndodhur në lagjen nr.1 të qytetit, ndërsa viktima i...

Kronika 18:26 - 26 Shkurt, 2020

Zjarr i përmasve të mëdha në Memaliaj/ Flakët shumë pranë banesave

Një zjarr i përmasave të mëdha është regjistruar mbrëmjen e sotme në pyllin me pisha pranë fshatit Martalloz në Memaliaj. Zjarri ka shkaktuar panik tek banorët,...

Kronika 09:34 - 19 Shkurt, 2020

U kap me armë dhe me drogë/ Arrestohet 32 vjeçari në Memaliaj

Goditet një rast i armëmbajtjes pa leje dhe shpërndarjes së drogave në doza të vogla. Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë...

Kronika 19:02 - 7 Shkurt, 2020

Aksidenti fatal në Memaliaj/ Reagon KSSH: Babëzia e MAS me tenderat e transportit shkaktoi vdekjen e dy mësuesve

Një aksident tragjik më pasojë vdekjen e dy mësuesve ka ndodhur ditën e sotme në Memaliaj. Mësuesit që humbën jetën ishin duke u kthyer nga shkolla...

Kronika 09:24 - 21 Janar, 2020

Kapen 103 kg drogë gati për transport/ Arrestohen 6 persona

Policia ka dhënë informacion zyrtar për operacionin e koduar “Vasjari” në Memaliaj. Në vijim të punës për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën...

Kronika 20:57 - 20 Janar, 2020

Operacion i madh në Memaliaj/ Kapen 150 kg hashash, disa të shoqëruar

Një aksion i madh anti-drogë po zhvillohet në Bashkinë Memaliaj. Bëhet me dije se janë sekuestruar rreth 150 kilogramë hashash, ndërsa janë shoqëruar 6 persona. Në...

Kronika 11:41 - 6 Janar, 2020

Grabitja me dhunë në Memaliaj/ Prangosen autorët, sekuestrohen paratë e vjedhura, një automjet dhe 4 celularë

Policia ka bërë të mundur vënien në pranga të tre autorëve të dyshuar të grabitjes me dhunë në një banesë në Memaliaj, në datën 4 janar...

Kronika 10:16 - 5 Janar, 2020

Dhunohet dhe grabitet 80-vjeçari në Memaliaj/ Hajdutët i marrin 12 milion lekë në shtëpi

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në Memaliaj, ku një i moshuar është dhunuar dhe grabitur në shtëpinë e tij. Persona ende të paidentifikuar kanë hyrë...

I akuzuar për pengmarrje/ Kapet më Kosovë 33 vjeçari shqiptarë
Kronika 13:16 - 5 Shtator, 2019

Masakroi të atin me sëpatë/ Gjykata jep vendimin për 35-vjeçarin

Gjykata e Krimeve të Rënda ka lënë në burg shtetasin Arjana Shahaj i cili vrau  të atin disa ditë më parë në Memaliaj. 35-vjeçari vrau me...

I dënuar me 16 vite burg në Itali/ Arrestohet vrasësi nga Fieri i shpallur në kërkim ndërkombëtar
Kronika 13:43 - 2 Shtator, 2019

Vrasja makabre në Memaliaj/ Arrestohet autori

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur paraditen e sotme në Memaliaj, ku një 35-vjeçar ka vrarë me sëpatë babain e tij 77-vjeçar dhe më pas është...

Kronika 11:44 - 2 Shtator, 2019

Horror në Memaliaj/ Zbardhen detajet tronditëse 

Detaje të reja kanë dalë lidhur me ngjarjen e rendë në Memaliaj. Mësohet se 35-vjeçari Arjan Shahaj, i cili vrau të atin me sëpatë, ka tentuar...

Kronika 11:15 - 2 Shtator, 2019

Krim brenda familjes/ Djali vret babain me sëpatë

Një krim i rëndë brenda familjes ka ndodhur paraditen e sotme në Memaliaj. Mësohet djali ka vrarë me sëpatë babain e tij, pas një sherri mes...

Kronika 19:46 - 27 Korrik, 2019

Po transportonte gjashtë sirianë drejt Shkodrës/ E pëson keq i riu

Një i ri nga Memaliaj, i cili po transportonte me mjetin e tij gjashtë shtetas sirianë drejt Shkodrës, është vënë në pranga nga policia. Mësohet se...

Aktualitet 12:41 - 30 Prill, 2019

Vrasja në Memaliaj/ Burri pranon krimin

  Krimi i rëndë goditi sërish sot në familjen shqiptare ku në Memaliaj një grua u gjetë e pajetë nga fqinjët e saj. Pas shoqërimit në...

Bilanc lufte/ Atentatet mafioze përgjakun Shqipërinë
Aktualitet 10:53 - 30 Prill, 2019

Vdekja e Antoneta Hoxhës/ Flet kryeplaku i fshatit

Vdekja e 53 vjeçares Antoneta Hoxha është ende e paqartë. Ngjarja e rëndë e ndodhur në Memaliaj mengjesin e sotëm ka tronditur gjithë zonën. Kryeplaku i...

Aktualitet 10:43 - 1 Shkurt, 2019

Grabitën e dhunuan kambistin/ Arrestohet “koka” e grupit në Tiranë

Është arrestuar në Tiranë, Donaldo Nelaj, i cili akuzohet si organizatori i grabitjes me armë të 500 mijë lekëve të kambistit Mustafa Mustafai. Ngjarja ka ndodhur...