Connect with Us

All posts tagged "Meksika"

Blog 08:15 - 17 Janar, 2020

Tentoi të ndalonte një ves njerëzor, por Prohibicioni ndihmoi në fuqizimin e mafias në SHBA

Më 16 janar 1920, hyri në fuqi në SHBA Amendamenti i 18-të i Kushtetutës, që ndalonte “prodhimin, shitjen ose transportimin e pijeve dehëse”. De fakto, ligji...

Aktualitet 18:34 - 6 Prill, 2019

Trump viziton kufirin me Meksikën/ “Sistemi i emigracionit nuk mban më”

Presidenti amerikan Donald Trump tha se Meksika po ndihmon për uljen e fluksit drejt Shteteve të Bashkuara të emigrantëve nga vendet e Amerikës Qëndrore. Gjatë vizitës...

Aktualitet 18:09 - 1 Prill, 2019

Presidenti Trump vazhdon kërcënimet për mbylljen e kufirit me Meksikën

Uashingtoni është përqendruar përsëri tek imigracioni dhe siguria kufitare pasi Presidenti Donald Trump kërcënoi të mbyllë kufirin jugor të Amerikës me Meksikën dhe deklaroi se synon...

Aktualitet 23:03 - 29 Korrik, 2018

Muri me Meksikën/ Trump “kërcënon” Kongresin amerikan

Një nga zotimet e presidentit amerikan, Donald Trump kur mori çelësat e Shtëpisë së bardhë, ishte ndërtimi i një muri me Meksikën për të frenuar emigracionin....

Aktualitet 16:54 - 14 Korrik, 2018

Meksika, thirrje për bashkimin e fëmijëve me prindërit imigrantë

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo kryesoi një delegacion të lartë në Meksik, në një kohë kur ajo ndodhet në tranzicion pas zgjedhjeve. Uashingtoni dhe Meksiko...

Aktualitet 22:50 - 17 Janar, 2018

Sofia Richie dhe Scott Disick “çmendin” Meksikën

Ky çift duket të jetë përgjithmonë me pushime. Scott Disick dhe e dashura e tij Sofia Richie janë shfaqur në Meksikë në bordin e një superjahti....