Connect with Us

All posts tagged "mbetjet"

Denoncim 21:10 - 21 Shkurt, 2020

Nga Klodian Tomorri/ Groposja e mbetjeve toksike, krim i pastër kundër njerëzimit

Lajmi se tonelata me mbetje toksike kanë kapërcyer doganat italiane dhe ato shqiptare për tu groposur diku andej nga Vlora ka shtangur publikun e gjerë duke...

Kronika 19:13 - 21 Shkurt, 2020

Mediat italiane për mbetjet kancerogjene në Vlorë/ Janë kryer të paktën 15 importime

Kapja e mbetjeve të rrezikshme, që ishin importuar nga Italia, është komentuar dhe nga mediat fqinje. Sipas mediave italiane dy kompanitë “Delfini 1” dhe “Kormuzi” kishin...

Politikë 17:13 - 21 Shkurt, 2020

Bllokimi i tragetit me mbetje toksike/ Klosi: Informacioni erdhi nga qytetarët, po hetohet

Një ditë pas operacionit ku u godit rrjeti i trafikut të mbetjeve të rrezikshme në Vlorë, ka ardhur dhe reagimi ministri i Turizmit, Blendi Klosi. “Operacioni...

Politikë 14:11 - 3 Janar, 2020

Inceneratoret marrin 47 mln euro financime nga buxheti, 14 mln shkojnë për Tiranën

Impiantet e trajtimit të mbetjeve nëpërmjet metodës së incinerimit që do të ndërtohen nëpërmjet koncesioneve me Partneritet Publik -Privat, në qytetet Elbasan, Fier dhe Tiranë kanë...

Aktualitet 22:15 - 3 Tetor, 2018

Nuk pasqyruan atë që po ndodh me impiantin e plehrave/ Malltezi akuza të forta mediave

Kreu i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi ka akuzuar mediat, të cilat sipas tij nuk pasqyruan atë që po ndodh në të vërtetë,...

Aktualitet 17:24 - 28 Shtator, 2018

Impianti për trajtimin e mbetjeve në Sharrë/ Malltezi zbulon prapaskenat

Kreu i Departamentit të Mjedisit në Partinë Demokratike, Jamarbër Malltezi ka akuzuar Qeverinë dhe Bashkinë e Tiranës, për aferën korruptive me inceneratorët për trajtimin e mbetjeve...

Aktualitet 08:13 - 11 Shtator, 2018

Jugu një tjetër landfill për mbetjet/ Gati projekti, ja ku do ndërtohet

Jugu i vendit pritet të ketë një landfill të dytë të madh pas atij në Bajkaj, që përfshin menaxhimin e mbetjeve për Sarandën, Delvinën, Finiqin, Himarën...

Aktualitet 20:17 - 22 Korrik, 2018

“Turp e faqe e zezë”/ Ish-ministri i Ramës denoncon skandalin

Ish-Ministri i Drejtësisë në Qeverinë Rama 1, Ylli Manjani, ka denoncuar sërish situatën e mbetjeve në vend. Në një foto të postuar në profilin e tij...

Aktualitet 09:28 - 15 Janar, 2018

Qeveria i bën “dhuratën” 820 mijë euro në fundvit impiantit të mbetjeve në Fier ende pa nisur punimet

Në kulmin e debatit në lidhje me përfshirjen e qeverisë në financimin e impiantit të trajtimit të mbetjeve në Fier që nuk ka nisur ende investimin,...

Aktualitet 08:48 - 27 Dhjetor, 2017

Qeveria planifikon 82 mln euro investime për menaxhimin e plehrave/ 90% shkojnë për koncensionet

Qeveria ka planifikuar të investojë në fushën e menaxhimit të mbetjeve urbane rreth 11.2 miliardë lekë ose 82 milionë euro, por 74 milionë euro ose 90...

Aktualitet 11:01 - 14 Nentor, 2017

Skandali/ Kompania merr 4.8 mln euro pagesa nga qeveria pa nisur investimin

Nga 11 nëntori i vitit të kaluar deri në shtator të këtij viti, kompania Integrated Technology Waste Treatment Fier, që ka të drejtën e koncesionit për...

Aktualitet 14:58 - 1 Nentor, 2017

2.2 milion franga zvicerane për menaxhimin e mbetjeve të ngurta në Berat

Në mjediset e Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë u firmos sot një marrëveshje përmes të cilës qeveria zvicerane jep një grant prej 2.2 milion frangash me...

Aktualitet 14:24 - 7 Tetor, 2016

Koka: Po përballemi me mbetjet/ 80% e Shqipërisë do të ketë realitet tjetër për 4 vjet

Ministri i Mjedisit, Lefter Koka ka mirëkuptuar protestat e shoqërisë civile për mbetjet, ndërsa theksoi se situata në bregdetin shqiptar nga Lezha deri në Vlorë është...

Aktualitet 13:44 - 3 Tetor, 2016

Pse duhet të dalim në marshimin për mbetjet/ Nga prof. Sazan Guri

Në dukje mund të na ngjaj si një marshim i thjeshtë, por mund të ngelet dhe të quhet marshim historik, sepse do të jetë marshimi i...

Aktualitet 11:04 - 3 Tetor, 2016

Ligji i Mbetjeve/ Presidenti së shpejti konsulta me shoqërinë civile

Presidenti Bujar Nishani ka deklaruar se do të flasë i fundit për Ligjin e Importit të Mbetjeve. I pyetur mbi qëndrimin e tij lidhur me këtë...

Aktualitet 13:09 - 1 Tetor, 2016

Ligji për importin e mbetjeve/ Besnik Bare: Ta amendojmë nëse ambientalistët duan diçka

Një prej hartuesve të ligjit për importin e mbetjeve Besnik Bare është shprehur se është dakord që të ulet me ambientalistët nëse ata kërkojnë dicka dhe...

Aktualitet 12:53 - 1 Tetor, 2016

Ligji i ri për mbjetjet e riciklueshme është i domosdoshëm

Kryeministri Edi Rama ka folur edhe për ligjin e importit të mbetjeve në asamblenë e PS-së ndërsa Aktivistë Kundër Importit të Plehrave protestonin para kryeministrisë. Rama...

Aktualitet 15:47 - 29 Shtator, 2016

Nis diferencimi i mbetjeve që në burim

Diferencimi i mbetjeve që në burim do të nisë me instalimin e kontejnerëve moderne, të ndarë sipas kategorive të mbetjeve. Menaxhimi i ri i mbetjeve u...

Aktualitet 14:43 - 29 Shtator, 2016

Janë futur 335 ton plehra kur ligji ishte i bllokuar

Ish-kreu i opozitës, Sali Berisha, deklaroi në seancë plenare, se janë futur 335 tonë plehra me dokumenta të rregullta në doganë, në kohën kur ky ligj...

Aktualitet 11:39 - 29 Shtator, 2016

Parlamenti/ PD kërkon referendum për plehrat

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Edi Paloka, ka kërkuar sot në seancën parlamentare që Kuvendi të fusë në shqyrtim kërkesën e këtij grupi për...

Aktualitet 14:33 - 26 Shtator, 2016

Qeveria bën tender për djegien e plehrave pa hyrë ligji në fuqi

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha në një komunikim me mediat tha se qëndrimi i demokratëve është i qartë, “kundër importit të çdo mbetjeje”. Basha tha...

Aktualitet 12:05 - 16 Mars, 2015

Elbasan/ Rama inspekton punimet në impiantin e mbetjeve

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka inspektuar fillimin e punimeve të impiantit të përpunimit të mbetjeve në qytetin e Elbasanit. Rama u shpreh se ndihet krenar...