Connect with Us

All posts tagged "maska"

Sociale 10:41 - 29 Tetor, 2020

“Nuk duam t’iu shikojmë në spital”/ Mjekja e “Shefqet Ndroqit” thirrje qytetarëve

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar mesazhin e mjekës së spitalit Covid-2 “Shefqet Ndroqi”, Alma Cani. Referuar rasteve në rritje nga koronavirusi, Cani iu bën...

“Rrezik i madh”/ Ekspertët japin alarmin për maskat, duhen 450 vjet që të…
Shëndeti 13:39 - 28 Tetor, 2020

“Rrezik i madh”/ Ekspertët japin alarmin për maskat, duhen 450 vjet që të dekompozohen

Ekspertët kanë dhë alarmin për maskat dhe efektet e rënda që japin pasi hidhen në ambjentet e jashtme, pasi ato shkaktojnë dëme kolosale. Kjo për arsyen...

Rritet numri i qytetarëve “rebelë”/ Policia bën “namin” me gjoba për mosmbajtjen e maskës
Kronika 15:43 - 27 Tetor, 2020

Rritet numri i qytetarëve “rebelë”/ Policia bën “namin” me gjoba për mosmbajtjen e maskës

Në zbatim të masave anticovid, gjatë 24 orëve të fundit, në të gjithë vendin, nga Patrullat e Përgjithshme dhe ato të Policisë Rrugore janë ndëshkuar me...

“I ka bërë shqiptarët si qen me maska”/ Kryemadhi sfidon Ramën: Kam më shumë shkollë se ti
Politikë 23:03 - 26 Tetor, 2020

“I ka bërë shqiptarët si qen me maska”/ Kryemadhi sfidon Ramën: Kam më shumë shkollë se ti

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi është e ftuar mbrëmjen e sotme në ‘Opinion’ ku ka dalë sërish kundër mbajtjes së maskave në ambiente të hapura. “Mos...

Shtëpia e Bardhë: Nuk do ta kontrollojmë koronavirusin
Bota 18:25 - 26 Tetor, 2020

Shtëpia e Bardhë: Nuk do ta kontrollojmë koronavirusin

Me rritjen sërish të rasteve me koronavirus në Shtetet e Bashkuara, shefi i kabinetit i Shtëpisë së Bardhë Mark Meadows deklaroi të dielën se vendi “nuk do...

Asnjë tolerim për mosmbajtjen e maskave/ Policia bën “namin” me gjoba
Kronika 17:26 - 26 Tetor, 2020

Asnjë tolerim për mosmbajtjen e maskave/ Policia bën “namin” me gjoba

Në të gjithë vendin, strukturat e Policisë së Shtetit vijojnë kontrollet për monitorimin e zbatimit të masave anticovid. Gjatë kontrolleve janë evidentuar dhe ndëshkuar me masën...

Nuk mbajnë maska/ Gjobiten mbi 600 qytetarë “rebelë”
Aktualitet 16:44 - 26 Tetor, 2020

Nuk mbajnë maska/ Gjobiten mbi 600 qytetarë “rebelë”

Mosvendosja e maskave mbrojtëse nga qytetarët, ka çuar në ndëshkimin e 644 prej tyre, me masën 3.000 lekë secili, gjatë 24 orëve të fundit. Strukturat e...

Gjobiten 688 persona që lëvizin pa maska/ Policia apel qytetarëve
Kronika 14:59 - 25 Tetor, 2020

Gjobiten 688 persona që lëvizin pa maska/ Policia apel qytetarëve

Në zbatim të masave anticovid, gjatë 24 orëve të fundit janë ndëshkuar me masën administrative 3.000 lekë, 688 qytetarë që janë konstatuar pa maskat mbrojtëse. Krahas...

Aktualitet 15:23 - 24 Tetor, 2020

Video-Zbatimi i masave anticovid/ Policia me “dorë të hekurt”, ndëshkohen 690 qytetarë  

Krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, strukturat e Policisë kanë vijuar kontrollet në terren në të gjithë vendin, për të...

Shëndeti 22:54 - 23 Tetor, 2020

Video-Maskat, bëjnë apo s’bëjnë punë?

Me koronavirusin SARS-CoV-2 ende aktiv dhe në gjendje të qarkullojë në mesin e popullatës, mbajtja e maskës mbetet një ide e mirë: pavarësisht nga detyrimet dhe...

“Maska është e nevojshme”/ Brataj: Ato me valvul nuk duhen përdorur!
Shëndeti 19:07 - 23 Tetor, 2020

“Maska është e nevojshme”/ Brataj: Ato me valvul nuk duhen përdorur!

Në një kohë kur shumë qytetarë kanë kundërshtuar vendimin për mbajtjen e maskave Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj thotë se ajo është shumë e rëndësishme...

Maskat në ambjentet e hapura/ Mjeku Mezini: Jam kundër, nuk ka asnjë studim
Politikë 22:22 - 21 Tetor, 2020

Maskat në ambjentet e hapura/ Mjeku Mezini: Jam kundër, nuk ka asnjë studim

Mjeku pneumolog Arjan Mezini , ka kundërshtuar mbrëmjen e sotme urdhrin për mbajtjen e maskës edhe në ambjentet e hapura. Mezini tha në emisionin “Opinion” se...

Aktualitet 16:06 - 21 Tetor, 2020

U kapën në rrugë pa maska/ Gjobiten 769 qytetarë, 22 persona shoqërohen në komisariat

Punonjësit e Policisë, krahas përmbushjes së detyrave funksionale për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar kontrollet në terren, për të monitoruar zbatimin e masës...

Aktualitet 14:36 - 21 Tetor, 2020

Maskat, temperatura dhe distanca/ Miratohen rregullat për fillimin e mësimit në fakultete

Senati i Universitetit të Tiranës ka miratuar një rregullore të gjatë anti-Covid në lidhje me zhvillimin e mësimit në auditoret e tij për vitin akademik 2020-2021....

“Kur teshtijmë nxjerrim 1 milion spërkla”/ Brataj sqaron rëndësinë e maskës: Ne nuk ndalojmë virusin
Sociale 09:16 - 21 Tetor, 2020

“Kur teshtijmë nxjerrim 1 milion spërkla”/ Brataj sqaron rëndësinë e maskës

Kreu i Urgjencës Kombëtare Skënder Brataj foli për situatën e COVID-19, rritjen e rasteve të reja si edhe rëndësinë e përdorimit të maskave edhe në ambiente...

Asnjë tolerim për mbajtjen e maskave/ Policia bën “namin” me gjoba për qytetarët
Aktualitet 15:53 - 20 Tetor, 2020

Asnjë tolerim për mosmbajtjen e maskave/ Policia bën “namin” me gjoba për qytetarët

Në të gjithë vendin, strukturat e Policisë së Shtetit vijojnë kontrollet për monitorimin e zbatimit të masave anticovid. Punonjësit e Policisë kanë vijuar kontrollet në terren,...

Politikë 12:02 - 20 Tetor, 2020

“Mos dëgjoni delirantë të dalë mendsh”/ Rama mesazh të fortë qytetarëve: Nuk e vrasim covid-in me çifte

Në prezantimin e task forcës për shëndetin, kryeministri Edi Rama, apeloi qytetarët për mbajtjen e maskës, me qëllim që secili të bëjë sa duhet për të...

Fëmijët shqiptarë nxirren nga kampi Al-Hol/ Rama niset për në Liban
Politikë 11:31 - 20 Tetor, 2020

Rama nuk i ndahet Metës/ Kërkon të helmojë popullin, kjo është luftë

Kryeministri Edi Rama ka hedhur akuza të forta sot në drejtim të presidentit Ilir Meta, I cili doli kundër vendimit për të vënë gjoba për qytetarët...

“Kjo është çështje për jetë a vdekje”/ Meta ngre tonet: Ose ka Shqipëri me shqiptarë, ose…
Politikë 13:49 - 19 Tetor, 2020

Gjoba për maskat/ Meta: Maskaradë! Rama të reflektojë të ndryshojë aktin

Presidenti Ilir Meta i kërkon qeverisë të reflektojë dhe të ndryshojë aktin normativ që ndëshkon me gjobë personat që kapet pa maskë. Meta e ka qujatur...

Shëndeti 12:36 - 18 Tetor, 2020

Eksperti i Shëndetit Publik tregon arsyet kryesore përse maskat duhen mbajtur në të gjitha ambientet

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, ka publikuar videon me mesazhin e ekspertit të shëndetit publik dr. Alban Ylli, i cili shpjegon disa arsye...

Epidemiologu publikon fotografinë shqetësuese/ Kështu marrim viruset si “ushqim” në gojë
Sociale 10:53 - 18 Tetor, 2020

Epidemiologu publikon foton shqetësuese/ Kështu marrim viruset si “ushqim” në gojë

Epidemiologu Taulant Muka ka publikuar një imazh shqetësues që një pjesë e madhe e popullit e sheh nëpër ambiente të ndryshme, kryesisht në bare e restorante....

Sazan Guri tregon arsyet/ Pse nuk duhet mbajtur maska në ditët me shi dhe me diell
Politikë 22:58 - 17 Tetor, 2020

Sazan Guri tregon arsyet/ Pse nuk duhet mbajtur maska në ditët me shi dhe me diell

Ambientalisti Sazan Guri, ka argumentuar mbrëmjen e sotme pse nuk duhet mbajtur maska në ditët me shi dhe në ato me diell. Guri tha në ditët...

Policia në ndjekje të “të pabindurve”/ Gjobit 678 qytetarë që nuk mbajnë maska
Kronika 18:14 - 17 Tetor, 2020

Policia në ndjekje të “të pabindurve”/ Gjobit 678 qytetarë që nuk mbajnë maska

Punonjësit e Policisë kanë vijuar kontrollet në terren, për të monitoruar zbatimin e mbajtjes së detyrueshme të maskës mbrojtëse, që në momentin që dalin nga shtëpia....