Connect with Us

All posts tagged "mashtrimi"

Blog 08:35 - 16 Tetor, 2020

Si abuzoi me postin Xho Bajden, për të mbrojtur interesat e të birit në Ukrainë

Nga Andrew C.Mccarthy “National Riview” Një kompani e ukrainës, thuhet se ka patur qasje të drejtpërdrejtë tek zëvendëspresidenti i atëhershëm amerikan Xho Bajden, përmes djalit të...

Aktualitet 11:58 - 16 Shtator, 2020

Qirje Fotaqi, si bandit dhe gënjeshtar

Qirje Fotaqi, kështu duhet quajtur në fakt Foti Cici, i cili pretendon se është klerik dhe patriot shqiptar, por në fakt nuk mban asnjë detyrë, në...

Biznesmenit i përvetësojnë 89550 euro/ Zbardhet skema e mashtrimit, identifikohet autori
Kronika 11:47 - 24 Korrik, 2020

Biznesmenit i përvetësojnë 89 550 euro/ Zbardhet skema e mashtrimit, identifikohet autori

Policia e shtetit bën të ditur se ka zbardhur një skemë mashtrimi, nëpërmjet së cilës një biznesmeni i kanë ndërhyrë në e-mail duke i ndryshuar faturën...

Mashtrimi i dekadës/ “Kurum” përpiu 210 milion euro nga bankat shqiptare me bilance fiktive
Lajme 11:08 - 18 Korrik, 2020

Mashtrimi i dekadës/ “Kurum” përpiu 210 milion euro nga bankat shqiptare me bilance fiktive

Ka mbërritur në gjykatë mashtrimi më i madh bankar i dhjetë viteve të fundit në Turqi, e cila lidhet me një ndër kompanitë më të njohura...

“Luftë” replikash/ Basha i përgjigjet sërish Ramës: Gënjen për të larguar vëmendjen nga situata
Politikë 12:39 - 11 Korrik, 2020

Foto-Basha iu çon shkodranëve, të dënuarin për mashtrues

Kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha përveç dëshirës dhe pasionit të tij të madh për shkatërrimin e elitës së Partisë Demokratike, duket se ka edhe...

Mashtrimi 700 milionë euro/ Si u falsifikua studimi i fizibilitetit të inceneratorit për të rritur faturën e buxhetit
Politikë 20:17 - 7 Korrik, 2020

Mashtrimi 700 milionë euro/ Si u falsifikua studimi i fizibilitetit të inceneratorit për të rritur faturën e buxhetit

Gazetari i Ekonomisë Klodian Tomorri, ka publikuar disa të dhëna në lidhje me koncesionin 128 milion euro të inceneratorit të Tiranës. CNA.al ka publikuar vazhdimisht shkrime lidhur...

Denoncim 22:22 - 2 Qershor, 2020

Kamera e fshehtë/ Mashtrimi me 550 mijë Euro në shitjen e një hoteli

Xhevdet Bizhdili, pronar i një hoteli 3-katësh në zonën e Malit të Robit tregon se në vitin 2017 vendosi t’ia shesë hotelin për 850 mijë euro...

Blog 15:34 - 16 Maj, 2020

Të gjithë gënjejmë nga pak, por ja kur kalohet caku

Nga Christian L. Hart Në një moment të caktuar, a nuk kemi thënë të gjithë nga një gënjeshtër të vogël për të mos lënduar njeriun e...

Kronika 13:34 - 7 Maj, 2020

Mashtrimi me TVSH/ Gjykata jep vendimin për 24 të arrestuarit

24 biznesmenët e arrestuar në shtator të vitit të kaluar për evazion fiskal janë njohur sot me vendimin e Gjykatës Penale të Tiranës. Gjykata ka dhënë...

Kronika 09:57 - 10 Prill, 2020

Mashtroi qytetarët duke u hequr si polic/ E pëson keq 43-vjeçari

Një 43-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi akuzohet se ka mashtruar qytetarët dhe iu ka bërë presion, duke përfituar nga situata e koronavirusit. Mësohet...

“Më mirë që ka kulla”/ Habit Veliaj: Tiranës i është rritur vlera
Politikë 12:34 - 2 Mars, 2020

Dyfytyrësia e Erion Veliajt/ Zbulohet mashtrimi elektoral, lejet e ndërtimit arrijnë nivele rekord

Ish-mjaftisti që dikur protestonte kundër socialistëve, Erion Veliaj, prej pothuajse pesë vitesh drejton Bashkinë e Tiranës. Gjatë fushatës elektorale për pushtetin vendor në vitin 2015, Erion...

Politikë 12:56 - 21 Shkurt, 2020

Basha: Shëndetësia falas një gënjeshtër kriminale, vjedhin 35-40 milionë euro në vit

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë fjalës së tij në tryezën “Sfidat në shëndetësi”, ka hedhur akuza të forta në drejtim të qeverisë. Basha deklaroi...

Denoncim 18:05 - 17 Janar, 2020

Dalin faktet/ Diskreditohet përfundimisht sindikata me 4 veta e Arlind Qorrit

Sindikata e krijuar nga Organizata Politike e Arlind Qorrit në Bulqizë, pas tymnajës që u përpoq të krijonte, pasi u ndesh me faktet, duket se ka...

Sociale 10:56 - 13 Janar, 2020

Rikthehen thirrjet mashtruese në celularë/ Si funksionon skema

Thirrjet mashtruese nga telefoni janë rikthyer sërish këtë fillim viti. Në vitin 2018 Shqipëria u piketua nga një sërë skemash mashtruese që operonin përmes thirrjeve telefonike...

Politikë 10:18 - 23 Dhjetor, 2019

Fake news dhe mashtrimi publik i Erion Veliajt

Një ditë më parë një incident ka ndodhur tek Teatri Kombëtar. Aktori Laert Vasili pretendon se është dhunuar dhe ndërkohë ka publikuar edhe një foto në...

Blog 08:23 - 23 Dhjetor, 2019

Nga emigrant i thjeshtë në magjistar të financës/ Charles Ponzi, historia e një njeriu dhe e një mashtrimi

Nga emigrant i thjeshtë në magjistar të financës: Historia e Charles Ponzit, që në Bostonin e viteve njëzetë krijoi mashtrimin financiar të shekullit. Me 10 gusht...

Kronika 09:28 - 7 Dhjetor, 2019

“Do blej ushqime për të dëmtuarit nga tërmeti”/ Si e mashtroi 49-vjeçari qytetarin nga Durrësi

Policia e Durrësit ka vënë në pranga një 49-vjeçar, i cili ka mashtruar një qytetar, duke i kërkuar një shumë lekësh, me pretendimin se do të...

Kronika 12:10 - 23 Nentor, 2019

200 euro për një vend pune, pas burrit, në burg edhe gruaja/ Si funksiononte skema e mashtrimit

Pas arrestimit të bashkëshortit për mashtrim, në pranga ka rënë edhe gruaja. Rasti në fjalë është regjistruar në Fier. Gazetari Ervis Kuci raprton per “BW” se...

Denoncim 09:53 - 27 Tetor, 2019

“PD, forcë e parë politike!”/ Edvin Kulluri i nxjerr mashtrimin Lulzim Bashës

Dje, gjatë një interviste për “Mapo”, kryetari i PD-së, Lulzim Basha, ndër të tjera, shprehet se: sipas sondazheve, Partia që ai drejton është “forca e parë...

Politikë 15:22 - 3 Tetor, 2019

“Nuk do të bëhemi pjesë e mashtrimit”/ Kur hajduti bërtet kapeni hajdutin  

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur sot Bashës, në lidhje me planin e propozuar, që sipas tij nxjerr vendin nga kriza. Nga foltorja e Kuvendit, Rama...

Politikë 10:28 - 15 Shtator, 2019

Foto- Veliaj kapet duke mashtruar/ Pas “Gjoklajt”, paralajmërohet një tjetër tragjedi

Rikonstruksioni i godinave të Qytetit Studenti, është thjesht një mashtrim dhe asgjë më shumë. Kështu shkruan ish kryeministri Sali Berisha, duke iu referuar një denoncim të...

I dënuar në Itali me 6 vite burg/ Arrestohet në Lezhë i shumëkërkuari
Kronika 14:33 - 12 Shtator, 2019

Mashtrimi me TVSH/ Arrestohet administratori i firmës që fitoi koncesionin Milot-Balldren

Ka shkuar në 17 numri i biznesmenëve të arrestuar, për skemën e mashtrimit me TVSH-në me faturat fiktive që llogaritet se i shkaktuan shtetit një dëm...

Politikë 16:01 - 10 Shtator, 2019

Zbulohet mashtrimi i radhës i Veliajt/ Si gënjeu për trofeun e Vjenës

“Vlerësimi që na u dha nga OKB-ja, si një nga qytetet me performancën më të mirë ekonomike krahasuar me atë që gjetëm, është një inkurajim që...