Connect with Us

All posts tagged "masa"

Aktualitet 11:32 - 29 Tetor, 2020

“Nuk i ka hije Parlamentit të të dëgjojë”/ Gjoni kërkon të merren masa për Lleshajn

Deputeti i opozitës Ralf Gjoni i ka kërkuar kreut të Kuvendit Gramoz Ruçi që të marrë masa për ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj sipas së cilit...

OBSH: Bllokimet mund të shmangen nëse të gjithë bëjnë atë që u takon
Bota 15:42 - 28 Tetor, 2020

OBSH: Bllokimet mund të shmangen nëse të gjithë bëjnë atë që u takon

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se vendosja e ndalim-qarkullimeve për shkak të koronavirusit mund të shmangej, nëse njerëzit do të kontribuonin për të frenuar përhapjen e...

“Kjo është komedia e një marrëzie”/ Rama i përgjigjet Metës: Po bëhesh gazi i botës
Politikë 09:51 - 28 Tetor, 2020

“Mos fut hundët në punët e ekspertëve”/ Rama i përgjigjet ashpër Metës: Shiko punën që ke

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur me tone të ashpra thirrjes së presidenitit Meta për rishikimin e masave ndaj Covid. Rama thotë se Meta nuk ka...

Meta jep alarmin/ Borxhi Publik rritje, papunësia dhe varfëria në vend po thellohen
Politikë 09:21 - 28 Tetor, 2020

“Situata e pandemisë, drejt një katastrofe”/ Meta thirrje urgjente qeverisë: Merrni masa!

Presidenti Ilir Meta i ka drejtuar një letër ministres së Shëndetësisë dhe kryeministrit Edi Rama për të marrë masat për parandalimin e situatës së koronavirusit, që...

Covid-19: Merkel kërkon disiplinë dhe Gjermania shqyrton kufizime më të ashpra
Bota 18:13 - 27 Tetor, 2020

Covid-19: Merkel kërkon disiplinë dhe Gjermania shqyrton kufizime më të ashpra

Kancelarja Angela Merkel të martën u bëri thirrje gjermanëve t’i “përmbahen asaj që dimë” për koronavirusin, në një kohë kur Gjermania lufton me një valë të...

Dje u regjistruan 7 mijë raste me COVID-19/ Çekia paralajmëron shtrëngim të masave kundër pandemisë
Bota 10:55 - 26 Tetor, 2020

Dje u regjistruan 7 mijë raste me Covid/ Çekia paralajmëron shtrëngim të masave kundër pandemisë

Qeveria e Çekisë ka paralajmëruar shtrëngim të masave kundër pandemisë së koronavirusit, për shkak të rritjes së numrit të të infektuarve. Teksa e gjithë Europa po...

Bota 15:47 - 25 Tetor, 2020

Spanja në alarm/ Qeveria shpall sërish gjendjen e jashtëzakonshme

Spanja ka shpallur për herë të tretë gjendjen e jashtëzakonshme ndërsa urdhëroi një mbikëqyrje gjatë natës në të gjithë vendin, për të parandaluar përhapjen e Covid-19....

Kush e ka kaluar virusin krijon imunitet/ Skënder Brataj mban maskë në emision të bindë qytetarët
Shëndeti 22:59 - 21 Tetor, 2020

A rrezikojmë mbylljen?/ Flet Brataj: Masat do vijnë duke u shtrënguar

Ditët e fundit shifrat e të infektuarve kanë ardhur duke u rritur, ndërsa është vënë re një luhatje edhe e personave që ndodhen të shtruar në...

Aktualitet 14:36 - 21 Tetor, 2020

Maskat, temperatura dhe distanca/ Miratohen rregullat për fillimin e mësimit në fakultete

Senati i Universitetit të Tiranës ka miratuar një rregullore të gjatë anti-Covid në lidhje me zhvillimin e mësimit në auditoret e tij për vitin akademik 2020-2021....

Republika Çeke ashpërson masat kundër koronavirusit në ambiente të jashtme
Bota 14:20 - 20 Tetor, 2020

Republika Çeke ashpërson masat kundër koronavirusit në ambiente të jashtme

Republika Çeke e ka bërë të detyrueshme vendosjen e maskës në ambiente të hapura, teksa numri i personave të infektuar me koronavirus vazhdon të rritet. Rregullat...

Covid-19/ Australia lehtëson masat, Evropa vendos kufizime të reja
Bota 18:44 - 18 Tetor, 2020

Covid-19/ Australia lehtëson masat, Evropa vendos kufizime të reja

Zyrtarët në Australi kanë njoftuar se do të lehtësojnë masat kundër koronavirusit, pas rënies së rasteve të reja me COVID-19, sëmundjen që e shkakton ky virus....

Showbizz 12:32 - 17 Tetor, 2020

FOTOT- Vajza e Donald Trump nuk pyet për Covid/ Dalin pamjet nga festa e saj e ditëlindjes

Vajza e presidentit Donald Trump, Tiffany Trump pak ditë më parë ka festuar 27 vjetorin e saj të lindjes. Në këtë ditë të veçantë për të,...

Belgjika masa drastike ndaj Covid/ Kufizohet lëvizja e qytetarëve, mbyllen baret dhe restorantet
Bota 22:58 - 16 Tetor, 2020

Belgjika masa drastike ndaj Covid/ Kufizohet lëvizja e qytetarëve, mbyllen baret dhe restorantet

Komiteti Belg i Shëndetit Publik vendosi të ndalojë lëvizjen nga mesnata e së hënës deri në 5 të mëngjesit, si dhe të mbyllë baret dhe restorantet...

Evropë, masa të reja kufizuese për të frenuar përhapjen e Covid-19
Bota 23:28 - 15 Tetor, 2020

Evropë, masa të reja kufizuese për të frenuar përhapjen e Covid-19

Dhjetëra qytete evropiane janë detyruar të vendosin masa kufizuese ndërsa po përballen me një rritje të infeksioneve me koronavirus. Në rajonet e prekura njësitë e kujdesit...

Nga e enjtja maskat me detyrim, rritet kërkesa nga qytetarët për blerje
Sociale 19:16 - 14 Tetor, 2020

Nga e enjtja maskat me detyrim, rritet kërkesa nga qytetarët për blerje

Qytetarët po blejnë maska të reja si përgatitje për të respektuar rregullin e ri të përdorimit të tyre edhe në ambientet e jashtme. Përpos merakut të...

Maqedonia ashpërson masat/ Maska e detyrueshme edhe në ambjente të hapura, kufizohen grumbullimet
Kosova & Rajoni 16:55 - 13 Tetor, 2020

Maqedonia ashpërson masat/ Maska e detyrueshme edhe në ambjente të hapura, kufizohen grumbullimet

Qeveria e Maqedonisë së Veriut ka ashpërsuar masat për të parandaluar përhapjen e Covid-19. Ashtu si në Shqipëri, edhe qeveria e shtetit fqinj ka vendosur që...

Bota 10:16 - 13 Tetor, 2020

Rritja e numrit të të infektuarve/ Çekia mbyll restorantet, baret dhe shkollat

Duke filluar nga dita e nesërme, 14 tetor, Republika Çeke do të shtrëngojë masat kufizuese kundër Covid-19. Qeveria çeke njoftoi se, nga 14 tetori, të gjitha...

Arben Malaj kritika Ramës/ Urgjentisht të përgatisë masat e anti-varfërisë
Politikë 17:56 - 8 Tetor, 2020

Arben Malaj kritika Ramës/ Urgjentisht të përgatisë masat e anti-varfërisë

Ish-ministri i Financave Arben Malaj ka analizuar projeksionet e institucioneve vendore dhe ato ndërkombëtare mbi ecurinë e ekonomisë shqiptare. Ai u shpreh se parashikimet janë të...

“Një mbyllje do ishte shumë e rëndë”/ Rama thirrje qytetarëve: Mos luani me zjarrin
Politikë 18:42 - 4 Tetor, 2020

“Një mbyllje do ishte shumë e rëndë”/ Rama thirrje qytetarëve: Mos luani me zjarrin

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur pyetjeve të disa qytetarëve nga makina e tij dhe një ndër pyetjet ishte a do të mbyllen sërish bizneset për...

Erion Dasho bën paralajmërimin e frikshëm/ Rrezikohet një shpërthim me pasoja të paparashikueshme
Politikë 13:33 - 4 Tetor, 2020

Erion Dasho bën paralajmërimin e frikshëm/ Rrezikohet një shpërthim i Covid me pasoja të paparashikueshme

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho ka ngritur shqetësimin për kujdesin që duhet treguar për parandalimin e një piku rastesh me COVID-19 në vend, që do...

A janë efektive kundër SARS-CoV-2 maskat e bëra nga rrobat?
Blog 10:32 - 4 Tetor, 2020

A janë efektive kundër SARS-CoV-2 maskat e bëra nga rrobat?

Objekt i një debati të përhershëm, dhe nëse deri një vit më parë e mbanim veshur, tani maska është bërë fatkeqësisht një pajisje shtesë thelbësore për...

“Do na merrni në qafë pash Zotin”/ Infermierë pa veshje mbrojtëse në shtëpitë e pacientëve me Covid-19
Denoncim 22:16 - 1 Tetor, 2020

“Do na merrni në qafë pash Zotin”/ Infermierë pa veshje mbrojtëse në shtëpitë e pacientëve me Covid-19

6 muajsh pas shpërthimit të pandemisë së Covid-19, situata në qendrat shëndetësore është e vështirë. Një infermiere ka denoncuar në redaksinë e emisionit “Stop”, faktin se...

Gjermania shtrëngon masat/ Vendos kufizime të reja për grumbullimet, baret dhe restorantet
Bota 21:58 - 30 Shtator, 2020

Gjermania shtrëngon masat/ Vendos kufizime të reja për grumbullimet, baret dhe restorantet

Kancelarja Angela Merkel dhe udhëheqësit e 16 shteteve federale të Gjermanisë kanë rënë dakord për të vënë rregulla të reja më të rrepta për të parandaluar...