Connect with Us

All posts tagged "marreveshje"

“Do përmbysë mediokritetin”/ Ngjela për mbledhjen Shqipëri-Kosovë: Duhet urgjentisht të krijohet…
Politikë 20:38 - 21 Shtator, 2020

“Do përmbysë mediokritetin”/ Ngjela për mbledhjen Shqipëri-Kosovë: Duhet urgjentisht të krijohet…

*Në 25 shtator është vendosur mbledhja e përbashkët midis qeverisë së Shqipërisë dhe qeverisë së Kosovës. Mbledhja do të mbahet në Shkodër. Gjjthsesi, duke u nisur...

Implementimi i marrëveshjes Kosovë- Serbisë/ Delegacioni amerikan mbërrin në Kosovë
Kosova & Rajoni 09:18 - 21 Shtator, 2020

Implementimi i marrëveshjes Kosovë- Serbisë/ Delegacioni amerikan mbërrin në Kosovë

Richard Grenell, i dërguari special i presidentit Trump për dialogun Kosovë-Serbi, do të zhvillojë një vizitë zyrtarë në Prishtinë, bashkë me një delegacion të qeverisë amerikane....

Bisedimet Kosovë – Serbi/ Grenell: Le ta lëmë mënjanë politikën
Kosova & Rajoni 23:13 - 20 Shtator, 2020

Grenell: Zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, prioritet kryesor i administratës së Trump

I dërguari special i presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell, ka konfirmuar mbrëmjen e sotme ardhjen e tij në Prishtinë. Në një postim...

Marrëveshja e detit me Greqinë/ Fuga: Pasuritë kombëtare po shkojnë për “dhjamë qeni”, jemi katandisur në një rryp tokë
Politikë 22:15 - 20 Shtator, 2020

Marrëveshja e detit me Greqinë/ Fuga: Pasuritë kombëtare po shkojnë për “dhjamë qeni”, jemi katandisur në një rryp tokë

Akademiku Artan Fuga ka reaguar sërish lidhur me çështjen e një marrëveshjeje të mundshme për detin mes Shqipërisë dhe Greqisë. Fuga shkruan se shqiptarët mund të...

Më në fund/ Trump jep "bekimin" për marrëveshjen e Oracle me Tik Tok
Teknologji 14:27 - 20 Shtator, 2020

Më në fund/ Trump jep “bekimin” për marrëveshjen e Oracle me Tik Tok

Presidenti i SHBA Donald Trump ka shprehur miratimin e tij për një marrëveshje që do të lejojë aplikacionin për ndarjen e videove në pronësi të Kinës...

Teknologji 10:33 - 18 Shtator, 2020

Marrëveshja e Tik Tok dhe Oracle/ Trump në dyshime

Rregullatorët e SHBA kanë rënë dakord paraprakisht për një marrëveshje me kompaninë mëmë kineze të aplikacionit, ByteDance dhe partnerin e saj amerikan, Oracle, një person i...

mund të më vrisni por nuk do ta njoh kosovën
Kosova & Rajoni 20:51 - 17 Shtator, 2020

Serbia kushtëzon dialogun me formimin e Asociacionit

Serbia e ka kushtëzuar dialogun me zbatimin e marrëveshjes për Asociacionin e Komunave Serbe në Kosovë. Kjo u bë e ditur pas takimit në nivel ekspertësh...

Mustafaj pesimist për ndryshimet kushtetuese/ Nuk do arrihet marrëveshje e kënaqshme
Politikë 18:45 - 17 Shtator, 2020

Mustafaj pesimist për ndryshimet kushtetuese/ Nuk do arrihet marrëveshje e kënaqshme

Ish-ministri i Jashtëm Besnik Mustafaj, është shprehur pesimist për një marrëveshje mes palëve politike për ndryshimet kushtetuese në Këshilin Politik. Mustafaj tha se Komisioni i Reformës...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Opozita kritikon Hotin për "koncesione" në Uashington
Kosova & Rajoni 17:39 - 17 Shtator, 2020

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Opozita kritikon Hotin për “koncesione” në Uashington

Dy partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës, Lëvizja Vetëvendosje dhe Partia Demokratike e Kosovës, kritikuan qeverinë e udhëhequr nga kryeministri Avdullah Hoti për marrëveshjen e arritur...

Xhezair Zaganjori: Marrëveshja e detit me Greqinë të mos zgjidhet në Gjykatën e Arbitrazhit
Politikë 22:00 - 16 Shtator, 2020

Xhezair Zaganjori: Marrëveshja e detit me Greqinë të mos zgjidhet në Gjykatën e Arbitrazhit

Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Xhezair Zaganjori thotë se, dërgimi i çështjes së kufirit detar me Greqinë në Gjykatën e Hagës do të ishte zgjidhja më e...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Berisha: Duhet të zbatohet, ka ndikimi pozitive
Kosova & Rajoni 21:22 - 16 Shtator, 2020

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Berisha: Duhet të zbatohet, ka ndikimi pozitive

Ish-kryeministri Sali Berisha përshëndeti sërish marëveshjen Kosovë-Serbi që u nënshkrua në Uashington me ndërmjetësimin e presidentit të SHBA Donald Trump. Berisha tha se kjo marëveshje nuk...

Rama nesër në Athinë/ takim “kokë më kokë” me kryeministrin grek Mitsotakis
Politikë 18:34 - 15 Shtator, 2020

Rama në Athinë, në tryezë me Mitsotakis çështja e detit

Kryeministri shqiptar Edi Rama pritet të takohet sot në mbrëmje në Athinë me homologun e tij grek Kyriakos Mitsotakis, me të cilin është parashikuar një darkë...

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle
Teknologji 14:44 - 14 Shtator, 2020

Refuzon Microsft-in/ Tik Tok marrëveshje me Oracle

Tik Tok po e bën kompaninë e teknologjisë së korporatave Oracle partnerin e saj të biznesit në Shtetet e Bashkuara. Është një marrëveshje që do të...

Bota 15:04 - 11 Shtator, 2020

Britani-Japoni/ Nënshkruhet marrëveshja e parë tregtare pas Brexit-it

Britania ka lidhur marrëveshjen e parë të madhe tregtare, pas daljes nga Bashkimi Evropian me Japoninë. Autoritetet theksuan se marrëveshja e nënëshkruar ka vlerën e rreth...

Marrëveshja e 2009-ës për detin/ Berisha akuza “bombë”: Myslym Pashaj falsifikoi hartën e kordinatave
Politikë 22:48 - 10 Shtator, 2020

Marrëveshja e 2009-ës për detin/ Berisha akuza “bombë”: Myslim Pashaj falsifikoi hartën e kordinatave

Ish-kryeministri Sali Berisha ka ngritur akuza të forta ndaj ish-drejtorit të Institutit të Topografisë Ushtarake të Shqipërisë, Myslim Pashaj. Berisha tha se koloneli Myslim Pashaj ka...

Deklarata e Berishës/ Zgjerimi i Greqisë prek Shqipërinë më shumë se Italinë
Politikë 22:26 - 10 Shtator, 2020

Deklarata e Berishës/ Zgjerimi i Greqisë prek Shqipërinë më shumë se Italinë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka bërë një deklaratë të fortë mbrëmjen e sotme lidhur me çështjen e detit, që ka ngjallur sërish debat në vend. Berisha deklaroi...

Debati për çështjen e detit/ Berisha tregon çfarë do bënte po të ishte kryeministër
Politikë 22:13 - 10 Shtator, 2020

Debati për çështjen e detit/ Berisha tregon çfarë do bënte po të ishte kryeministër

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis se do të zgjerojë territorin me 6-12 milje në detin Jon. Teksa u pyet...

Paketa e censurës/ Rama nuk i ndahet mediave: Po bëjnë kërdinë përditë e përnatë
Politikë 21:50 - 10 Shtator, 2020

Rama e thotë troç/ Jam për të bërë marrëveshje me Greqinë për detin

“Jam për marrëveshje me Greqinë”. Kështu deklaroi pak më parë kryeministri Edi Rama, teksa po fliste për çështjen e detit. Rama tha se do të bëjë...

Hoti në Parlamentin Evropian: Do ta respektojmë marrëveshjen për Asociacionin
Kosova & Rajoni 18:23 - 10 Shtator, 2020

Hoti në Parlamentin Evropian: Do ta respektojmë marrëveshjen për Asociacionin

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti gjatë një debati në Komitetin për Punë të Jashtme në Parlamentin Evropian, ka thënë se Kosova do ta respektojë marrëveshjen për...

Marrëveshja në Uashington/ Palmer: SHBA e kënaqur me dialogun Kosovë-Serbi
Kosova & Rajoni 16:05 - 10 Shtator, 2020

Marrëveshja në Uashington/ Palmer: SHBA e kënaqur me dialogun Kosovë-Serbi

Uashingtoni është shumë i kënaqur me atë që po ndodh në negociatat midis Prishtinës dhe Beogradit, ka thënë zëvendës-ndihmës sekretari amerikan i Shtetit, njëherësh Përfaqësues i...

Meta takim me Ministrin e Drejtësisë së Kosovës/ Marrëveshja e arritur në Uashington duhet zbatuar!
Politikë 15:50 - 10 Shtator, 2020

Meta takim me Ministrin e Drejtësisë së Kosovës/ Marrëveshja e arritur në Uashington duhet zbatuar!

Presidenti i Republikës, Ilir Meta priti sot në takim Ministrin e Drejtësisë së Republikës së Kosovës, Selim Selimi. Presidenti Meta rikonfirmoi angazhimin e plotë për rritjen...

Tensionet Turqi-Greqi/ Milo: Shqipëria është tepër e vogël për të hyrë mes tyre
Politikë 23:17 - 9 Shtator, 2020

“S’ka marrëveshje të fshehtë për detin”/ Milo: Qeveria të jetë më transparente për negociatat

Kreu i Partisë Demokracia Sociale, Paskal Milo, nuk beson se do të ketë një marrëveshje të fshehtë midis qeverive të Shqipërisë dhe Greqisëë për çështjen e...

Do donim marrëveshje/ Palmer: SHBA s’ka paralele mes Kosovës dhe Republikës Serbe të Bosnjës
Kosova & Rajoni 19:13 - 9 Shtator, 2020

Do donim marrëveshje/ Palmer: SHBA s’ka paralele mes Kosovës dhe Republikës Serbe të Bosnjës

“Për Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk ekziston ndonjë paralele midis Kosovës dhe Republikës Serbe të Bosnjës”. Kështu ka deklaruar sot në Sarajevë zv.ndihmës-sekretari amerikan i...