Connect with Us

All posts tagged "marijuana"

Kronika 10:01 - 15 Shkurt, 2020

“Po shkojmë për të festuar Shën Valentinin në Greqi”/ Kontrolli në makinë “fundos” çiftin shqiptar

Dy shtetas shqiptar, burrë dhe grua, janë vënë në pranga ditën e djeshme, nga policia në Igumenicë. Mësohet se ndalimi i tyre u bë në në...

Aktualitet 08:22 - 8 Qershor, 2018

Europa ngre alarmin për rritjen e përdorimit të kokainës/ Shqipëria vijon të jetë furnizuese me kanabis

Qendra Europiane e Monitorimit të Drogave dhe Varësisë nga Drogat (EMCDDA) ka publikuar raportin vjetor të drogave të vitit 2018, ku shpreh shqetësimin për rishfaqjen e...

Kuriozitete 23:20 - 5 Qershor, 2018

Kush e mendonte?/ Marijuana kurë efektive për sëmundjet e lëkurës

Marijuana konsiderohet si kurë efektive për trajtimin e sëmundjeve të ndryshme të lëkurës; përfshi këtu ekzemën dhe psoriazën. Që pas legalizimit të saj në SHBA-ës,  doktorët...

Life Style 17:30 - 16 Shkurt, 2018

Alkooli më i dëmshëm se Marijuana?

Steriotipet që qarkullojnë na kanë bërë të besojmë se drogërat e ndryshme, apo marijuana janë vdekjeprurëse nëse konsumohen vazhdimisht. E kundërta ka dalë nga Universiteti i...

Aktualitet 00:20 - 10 Tetor, 2017

Faktet false mbi marijuana që ju mendonit se ishin të vërteta

Perceptimi mbi marjuanën ka ndryshuar drastikisht gjatë dekadave. Me gjithë ato gjëra të ndaluara që qarkullojnë në vend, dhe marijuana gjendet tek njëra nga to. Shumë...

Aktualitet 14:31 - 13 Korrik, 2017

Mungesa e marijuanës/ Shpallet gjendja emergjente në këtë vend

Zyrtarët shtetërorë në Nevada po marrin masa emergjente për shkak të mungesës së marijuanës. Pas legalizimit të marijuanës më 1 korrik, kërkesa për konsumimin e saj...

Aktualitet 12:31 - 18 Shtator, 2016

8 fakte që nuk i dini për marijuanën

Keni menduar se jeni ekspertë të vërtetë dhe e njihni  marijuanën? Ka të paktën tetë gjëra që ju (ndoshta) nuk i dini. Le të shohim më...

Aktualitet 12:36 - 28 Gusht, 2016

Të mbjellim sherebelë në vend të marijuanës/ Shteti të mbështesë sherebelën

Biznesmeni  shqiptar Xhevit Hysenaj, i suksesshëm prej 20 vitesh me eksportimin e bimëve medicinale, kryesisht sherebelës në SHBA, thotë në një intervistë për gaetarin Kastriot Haxhiaj,...

Aktualitet 08:01 - 3 Mars, 2016

DASH: Shqipëria burim kryesor marijuane

Sipas raportit të Departamentit amerikan të Shtetit për luftën kundër lëndëve narkotike, Shqipëria vazhdon të mbetet një vend kryesor burimi për prodhimin e marijuanës dhe një...

Life Style 14:15 - 12 Prill, 2015

Marijuana lufton kancerin

Marijuana lufton dhe vret qelizat e kancerit, por gjithashtu edhe disa masa tumoriale që  mund të krijohen ne tru. Një studim i fundit ka dalë në...

Uncategorized 16:56 - 27 Mars, 2015

Itali/ Xhenova aprovon legalizimin e hashashit, mocion drejtuar parlamentit

  Xhenova është vendi i radhës që kërkon legalizimin e kanabisit. Këshilli i qytetit italian të Xhenovas ka aprovuar një mocion, i cili do ti drejtohet...

Bota 15:11 - 27 Shkurt, 2015

Obama: Marijuanën ta ndalojmë si duhanin, jo me burg

Presidenti amerikan, Barack Obama deklaroi se shtetet duhet të dekurajojnë përdorimin e marijuanës në të njëjtën mënyrë si kanë qenë në gjendje të dekurajojnë një sërë...

Bota 10:21 - 26 Shkurt, 2015

SHBA/Edhe Washington DC legalizon marijuanën

Washington DC është bërë shteti i radhës në Amerikë që ka legalizuar zotërimin e sasive të vogla të marijuanës. Me këtë vendim, Washingtoni i bashkohet Kolorados...

Kuriozitete 14:41 - 24 Shkurt, 2015

Alaska promovon marijuanën me reklama

Marijuana bëhet e ligjshme edhe në Alaskë, shteti i tretë në Shtetet e Bashkuara që e ndërmerr këtë nismë, dhe autoritetet planifikojnë ta shënojnë këtë ditë...