Connect with Us

All posts tagged "maqedonise"

debaqt ne parlamentin grek
Aktualitet 18:47 - 24 Janar, 2019

Emri i Maqedonisë/ Shtyhet votimi në parlamentin grek

Parlamenti grek ka shtyrë për nesër në orën 14:30 votimin për emrin e Maqedonisë, që pritej të zhvillohej sot në mbrëmje. Ky vendim erdhi për shkak...

vendosja e gjuhes shqipe ne maqedoni
Aktualitet 19:25 - 19 Janar, 2019

Vendosja e gjuhës shqipe/ Sfidat e institucioneve të Maqedonisë

Hyrja në fuqi e Ligjit për përdorimin e gjuhëve, qytetarëve shqiptarë të Maqedonisë u mundëson një komunikim të zgjeruar me të gjitha institucionet e shtetit, qoftë...

ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat
Aktualitet 15:58 - 16 Janar, 2019

Ndryshimi i emrit të Maqedonisë/ Zbulohet qëndrimi i Rusisë

Rusia ka ngritur një pikëpyetje në lidhje me marrëveshjen e ndryshimit të emrit të Maqedonisë. Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergey Lavrov ka thënë se Rusia...

Aktualitet 16:13 - 30 Dhjetor, 2018

Ligji për pagën e deputetëve/ Nxehet situata në Kuvendin e Maqedonisë

Në opinion ka nxitur debat diskutimi mes deputetëve rreth një ligj të veçantë që do të rregullojë standardin e deputetëve. Aktualisht, mësohet se po diskutohet si...

Aktualitet 17:53 - 16 Dhjetor, 2018

Foto/ Ministri i Jashtëm i Maqedonisë pjesë e CIA-s?

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, mësohet të jetë agjent i CIA-s amerikane. Këtë përfundim e kanë nxjerrë mediat maqedonase, të cilat i referohen dokumenteve...

Aktualitet 17:02 - 21 Qershor, 2018

Presidenti Ivanov mund ta lërë pezull Marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë

Mosdekretimi i ratifikimit të Marrëveshjes ndërmjet Maqedonisë dhe Greqisë nga ana e presidentit të Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, paraqet një barrierë shumë të madhe për realizimin saj, vlerësojnë ekspertët...

Aktualitet 20:55 - 18 Qershor, 2018

Kush qëndron pas protestave kundër Marrëveshjes për emrin?

Zyrtarisht nuk ka subjekt apo person fizik që qëndron pas protestave kundër marrëveshjes për emrin mes Maqedonisë dhe Greqisë. Derisa policia dhe Prokuroria po hetojnë, ekspertët...

Aktualitet 20:51 - 16 Qershor, 2018

Zbulohet data dhe ora kur do firmoset marrëveshja për emrin e ri të Maqedonisë

Pasi u ra dakort fillimisht midis ministrave të jashtëm të të dy vendeve, Greqisë dhe Maqedonisë e më pas nga kryeministrat respektivë Cipras e Zaev, firmosja...

Aktualitet 22:00 - 13 Qershor, 2018

Refuzimi për ta firmosur/ Komisioneri Hahn thirrje presidentit Ivanov

Komisionari për zgjerim Johanes Han Mbulim Han në një intervistë për agjencinë e lajmeve Mia kërkoi që presidenti Ivanov urgjentisht të marr përgjegjësi për marrëveshjen me...

Aktualitet 19:56 - 13 Qershor, 2018

Rusia mbështet arritjen e marrëveshjes për emrin e ri të Maqedonisë

Shefi i diplomacisë ruse, Sergey Lavrov, sot është takuar me ministrin e Punëve të Jashtme të Greqisë, Nikos Kotzias. Pas takimit, Lavrov tha se janë përkushtuar...

Aktualitet 19:10 - 12 Qershor, 2018

Presidenti Ivanov kundërshton praktikën e emrit të ri të Maqedonisë

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov, ka reaguar ashpër ndaj deklaratës së kryeministrit Zoran Zaevit, se refuzimi i marrëveshjes me Greqinë do t’i kërcënoj perspektivat...

Aktualitet 18:30 - 12 Qershor, 2018

Media greke zbulon kur do të nënshkruhet marrëveshja për emrin e ri të Maqedonisë

Republika e Maqedonisë Veriore është emri për të cilin kanë rënë dakord kryeministri Zoran Zaev dhe homologu i tij grek, Aleksis Cipras, ndërkohë që marrëveshja midis...

Aktualitet 20:10 - 9 Qershor, 2018

Vonesa e dakortësisë për emrin e ri/ Ekspertët flasin për pasojat

Maqedonia nuk duhet të guxoë lejimin e përsëritjes së Samitit të Bukureshtit të vitit 2008, kur çështja e emrit bllokoi integrimin në NATO. Profesorja e fushës,...

Aktualitet 20:35 - 6 Qershor, 2018

Qeveria e Maqedonisë, gati marrëveshjen me FRONTEX

Qeveria e kryeministrit Zaev ka miratuar marrëveshjen ndërmjet Republikës së Maqedonisë dhe FRONTEX, policisë ndërkombëtare të ruajtjes së kufijve, duke i hapur kështu zbarkimt të trupës...

Aktualitet 19:03 - 5 Qershor, 2018

Kotzias: Ka ardhur koha e një përgjigjeje të madhe për çështjen e emrit të Maqedonisë

Mendoj se po vjen momenti të themi “po”-në ose “jo”-në e madhe, ndërkohë që ti kupton vështirësitë që gjenden para teje, tha në një intervistë për...

Aktualitet 20:47 - 3 Qershor, 2018

Polici tregon se si diskriminohen shqiptarët në njësinë speciale të Maqedonisë

Polici shqiptar i njësisë speciale maqedonase “EBR”, Gentian Dauti, i revoltuar nga trajtimi i bashkëpatriotëve të tij në këtë njesi ka shkruar një shkrim ku u...

Aktualitet 20:47 - 2 Qershor, 2018

Presidenti i Maqedonisë mund të bllokojë marrëveshjen me Greqinë

Marrëveshja eventuale mes Maqedonisë dhe Greqisë për çështjen e emrit mund të shkaktojë krizë politike e turbulenca tjera në vend bazuar në paralajmërimin e presidentit të shtetit,...

Aktualitet 22:23 - 1 Qershor, 2018

Emri i ri i Maqedonisë, Cipras në pritje të telefonatës së Zaevit

Shkupi e Athina në pritje të telefonatës mes kryeministrave, Zoran Zaev e Aleksis Cipras për çështjen e emrit. Ashtu siç ishte paralajmëruar, pritet që gjatë ditës...

Aktualitet 20:34 - 1 Qershor, 2018

Zyrtare/ Nuk ka ende marrëveshje përfundimtare për emrin e ri të Maqedonisë

Zëdhënësi i Qeverisë greke Dimitris Canakopoulos, në një intervistë të dhënë këtë mëngjes për televizionin grek “Epsilon” deklaroi se nuk do të ketë marrëveshje për emrin...

Aktualitet 19:57 - 30 Maj, 2018

Referendumi, fjala e fundit për emrin e ri të Maqedonisë

Referendumi do të jetë fjala e fundit përmes së cilës do të vendoset për çështjen e emrit. Kështu u shpreh kryeministri Zoran Zaev gjatë konferencës për...

Aktualitet 18:32 - 29 Maj, 2018

Emri i ri i Maqedonisë/ Kotzias: Marrëveshja përfundimtare në duart e kryeministrave

Ministrat e punëve të jashtme përfunduan me pjesën e tyre, negociatat vazhdojnë në nivel të ekspertëve, ndërsa kur do të përfundojnë edhe ato, tekstet e përpiluara...

Aktualitet 21:19 - 28 Maj, 2018

Arrihet marrëveshja për emrin e ri të Maqedonisë

Raportohet se ministrat për Punë të Jashtme, Nikos Kocias dhe Nikolla Dimitrov kanë arritur një pajtim për një zgjidhje të mundshme të çështjes së emrit. Në...

Aktualitet 20:22 - 28 Maj, 2018

Mogerini dhe Hahn mbështesin negociatat për emrin e ri të Maqedonisë

Përfaqësuesja e lartë për politikë të jashtme të BE-së, Federika Mogerin shprehet e inkurajuar nga bisedimet mes Shkupit dhe Athinës për çështjen e emrit. Takimi në...