Connect with Us

All posts tagged "maqedonia"

Kosova & Rajoni 14:47 - 24 Qershor, 2020

Sërish shifra shqetësuese nga Maqedonia e Veriut/ Humbin jetën 8 persona

Shifra shqetësuese raportohen nga Maqedonia e Veriut gjatë 24 orëve të fundit. Mësohet se tetë persona kanë humbur jetën dhe 136 të tjerë kanë rezultuar pozitiv...

parlamenti evropian
Bota 14:52 - 11 Shkurt, 2020

Eurodeputetët pro propozimeve për reformimin e negociatave të anëtarësimit

Propozimet e fundit të Komisionit Europian për reformimin e procesit të anëtarësimit janë përshëndetur nga deputetët e Parlamentit Europian. Ato shihen si urë për çeljen e...

Blog 19:08 - 7 Dhjetor, 2019

Macroni sfidon presionin e BE për negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Presidenti francez Macron përsëriti në Londër qëndrimin se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë gati për nisjen e negociatave me BE. Ai sfidon strategjinë e...

Blog 08:25 - 15 Nentor, 2019

Pas vetos franceze priten telashe në Ballkan, ç’po zien në Maqedoninë e Veriut

Nga Nektaria Stamouli “Politico.eu” * Shkup – Shenjat e përpjekjeve të këtij vendi për të marrë një ftesë nga Brukseli, mund të shihen kudo. Pllakat metalike...

Blog 09:45 - 30 Tetor, 2019

Shqipëria dhe Maqedonia/ “Viktimat” e padëshirueshme të konfliktit Makron-Merkel

Nga Judy Dempsey “Carnegie Europe” * E sotmja nuk është një periudhë e mirë për vendet e Ballkanit Perëndimor. Por edhe për përkrahësit e “më shumë...

Kosova & Rajoni 09:21 - 21 Tetor, 2019

Zaev: Maqedonia nuk ka alternativë tjetër veç BE-së

Zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të zhvillohen më 12 prill 2020. Kjo është vendosur në takimin e liderëve të partive parlamentare me...

Politikë 18:12 - 20 Tetor, 2019

Integrimi i Shqipërisë si vija horizonti/ Altin Goxhaj: “Lëpihemi për një copë pesë”

Avokati Altin Goxhaj ka komentuar refuzimin e vendeve të BE-së, kryesisht Francës, për të hapur negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. I ftuar në Fax...

Bota 14:24 - 19 Tetor, 2019

 Ndarja e Shqipërisë nga Maqedonina e Veriut/ Macron: Do ishte e tmerrshme për Rajonin

Pas shtyrjes së vendimit për hapjen e negociatave për dy vendet e Ballkanit Perëndimor, presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka deklaruar se shumica e vendeve anëtare...

Politikë 18:10 - 15 Tetor, 2019

Negociatat/ S’ka marrëveshje pro Shqipërisë, ministrat e Jashtëm të BE nuk dakordësohen

Këshilli i Bashkimit Evropian nuk ka arritur në një vendim të unifikuar për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ministrja e Jashtme e...

Aktualitet 12:08 - 28 Qershor, 2019

Ekskluzive-Njerëz nga Kosova dhe Maqedonia për të prishur zgjedhjet në Shqipëri

Opozita vijon të jetë e vendosur për të mos lejuar zgjedhjet e 30 qershorit, por qëndrimet e ndërkombëtarëve për ta klasifikuar Partinë Demokratike si organizatë të...

Aktualitet 12:22 - 21 Maj, 2019

Integrimi drejt BE-së/ Hahn: Maqedonia e Veriut duhet të shpërblehet

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Johannes Hahn në konferencën e bisedimeve ekonomike të Vienës, “Perspektiva e re për Maqedoninë e Veriut”, është shprehur se hapja e...

Aktualitet 09:35 - 18 Shkurt, 2019

 “Kalova nga Tirana”/  Gruevski bën paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Gruevski, i cili aktualisht ndodhet në Hungari, ku ka kërkuar azil politik ka pohuar se arriti në Budapest nga Tirana, përmes Malit...

Ministri i Brendshem, Sander Lleshaj ne konference per mediat
Aktualitet 17:15 - 14 Shkurt, 2019

“Lleshaj pasaardhës i Geron Xhafës”/ Noka i mbyll gojën ministrit të Ramës

Deputeti i Partisë Demokratike, Flamur Noka i është përgjigjur akuzave të ministrit të Brendshëm, Sandër Lleshajt situatën që u krijua ditën e sotme në Kuvend. Lleshaj...

Aktualitet 11:45 - 14 Shkurt, 2019

Kuvendi voton pro Maqedonisë së Veriut në NATO 

Pas disa përplasjeve dhe tensioneve të forta, Kuvendi i Shqipërisë ka votuar protokollin për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut në Nato. Votimi u mbyll me...

Aktualitet 10:40 - 14 Shkurt, 2019

Kuvendi një minutë heshtje për viktimat/ Rama: Jemi pranë vendit fqinj  

Kryeministri Edi Rama e ka nisur fjalën e tij në seancën e sotme të Kuvendit, me fjalë të ndjera për tragjedinë në Maqedoni, lidhur me aksidentin...

emri i ri i Maqedonise
Aktualitet 08:41 - 13 Shkurt, 2019

Hyn në fuqi emri i ri Republika e Maqedonisë së Veriut

Marrëveshja e Prespës dhe ndryshimet kushtetuese hynë në fuqi dhe prej ditës së sotme vendi quhet Republika e Maqedonisë së Veriut, informon INA. “Njoftojmë se janë...

kryetari i pd, lulzim basha, deklarate
Aktualitet 13:31 - 6 Shkurt, 2019

Maqedonia e Veriut në NATO/ Basha: Arritje historike

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka përshëndetur nënshkrimin e protokollit të pranimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. Në një deklaratë për mediat, Basha shprehet...

gruevski zbardh arratisjen
Aktualitet 22:29 - 2 Shkurt, 2019

I kërkuar nga autoritetet/ Gruevski tregon si u arratis nga Maqedonia

Ish-kryeministri i Maqedonisë Nikola Guevski i cili është shpallur në kërkim nga autoritete maqedonase ka dhënë një intervistë për TV SITEL. Gruevski ndodhet në Budapet ku...

flamuri i maqedonise dhe flamuri i natos
Aktualitet 14:34 - 2 Shkurt, 2019

Maqedonia në NATO/ Stoltenberg nxjerr datën

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg ka bërë me dije se më 6 shkurt 2019 aleatët e NATO-s së bashku me ministrin e Jashtëm të...

flamuri i maqedonise dhe flamuri i natos
Aktualitet 18:47 - 28 Janar, 2019

Pranimi i Maqedonisë në NATO/ Kur nisin procedurat

Parlamenti grek pritet që të votojë pranimin e Maqedonisë në NATO, javën e ardhshme. Referuar burimeve të Ministrisë së Jashtme greke, seksioni grek i CNN njoftoi...

Aktualitet 08:42 - 17 Tetor, 2018

Skenarët post-referendum/ Rruga e vetme e Maqedonisë është BE dhe NATO

Nga Azgan Haklaj * Referendumi për emrin e Maqedonisë Veriore kristalizoi qartë dy kahjet e faktorit politik në shtetin fqinj, që mbahet në këmbë nga faktori...

Aktualitet 20:57 - 1 Tetor, 2018

Maqedonia e pas 30 shtatorit!

Nga Arian Galdini Që Referendumi i 30 shtatorit ishte një sfidë tejet e vështirë, kjo tashmë përveçse dihej paraprakisht, e ka edhe një përgjigje të pas...

Aktualitet 18:00 - 13 Shtator, 2018

Foto- Bushati takon homologun maqedonas/ Thekson rëndësinë e referendumit për emrin

Në ditën e dytë të vizitës në Maqedoni Ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati, u takua me homologun Nikola Dimitrov, ku në fund të takimit dhanë dhe...