Connect with Us

All posts tagged "mandatet"

“Kemi treguar durim olimpik”/ Plas sherri mes Spiropalit dhe Bushatit
Politikë 21:54 - 24 Shtator, 2020

“Kemi treguar durim olimpik”/ Plas sherri mes Spiropalit dhe Bushatit

Ministrja socialiste Elisa Spiropali, është përplasur ashpër mbrëmjen e sotme në “Open” me analistin Andi Bushati lidhur me ndryshimet në Kodin Zgjedhor. Pjese nga debati; Spiropali:...

Deputeti leksion Bashës/ “Kërkojë listat e hapura me shkresë dhe jo në televizor”
Politikë 12:01 - 7 Shtator, 2020

Kur do ti bëjë zgjedhjet lokale, Lulzim Basha?!

Ditën e djeshme, presidenti Ilir Meta ka dekretuar datën e zgjedhjeve parlamentare. Ashtu sikurse CNA.al e kishte paralajmëruar, se do ta shpallte brenda të hënës, Meta...

Politikë 12:27 - 2 Shtator, 2020

Qarqet që pritet të bëjnë diferencën në zgjedhjet e ardhshme parlamentare

Në pranverën e vitit 2021 pritet të zhvillohen zgjedhjet e ardhshme parlamentare, ku risia është hapja e listave të kandidatëve. Pra, nga një sistem proporcional rajonal...

Rregullat e lojës i prishi PD-ja/ Kulluri: Nuk mund t’i kërkosh llogari Ramës, pse Basha dogji mandatet
Politikë 18:21 - 20 Korrik, 2020

Rregullat e lojës i prishi PD-ja/ Kulluri: Nuk mund t’i kërkosh llogari Ramës, pse Basha dogji mandatet

Analisti Edvin Kulluri ishte i ftuar në studion e “ABC News” për të folur mbi aktualitetin politik, ndryshimet kushtetuese dhe çështjen e listave. Gjatë intervistës në...

Zbulohet data që do shpallë presidenti për zhvillimin e zgjedhjeve
Politikë 11:32 - 17 Korrik, 2020

A mund ta votojë parlamenti jo kushtetues, marrëveshjen e 5 qershorit?!

Presidenti Ilir Meta dhe disa faktorë të tjerë, përfshirë këtu opozitën, po thonë se amrrëveshja e 5 qershorit, duhet të miratohet nga parlamenti, ashtu siç është...

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Meta: Hap i rëndësishëm drejt normalizimit të marrëdhënieve mes 2 vendeve
Politikë 13:39 - 16 Korrik, 2020

“Djegia e mandateve ide e marrë”/ Meta ngre tonet: E bënë se nuk isha unë në Shqipëri

Presidenti Ilir Meta ka folur sërish sot në lidhje me djegien e mandateve të deputetëve më shumë se një vit më parë nga PD dhe LSI....

Politikë 06:49 - 10 Korrik, 2020

Agim Doçi për opozitën: Autogoli më i rëndë ka qenë djegia e mandateve

I ftuar në “360gradë” nga Artur Zheji në RTV Ora, poeti Agim Doçi tha se opozita më interesante është në rrjetet sociale. Doçi: Opozita më interesante është...

Agron Duka i penduar/ “Futja në listat e PD-së na ka penalizuar partinë”
Politikë 21:22 - 7 Korrik, 2020

Agron Duka i penduar/ “Futja në listat e PD-së na ka penalizuar partinë”

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka, i ftuar mbrëmjen e sotme në emisionit “Në fokus”, në TvT, tha se do të garojë në zgjedhjet e...

Hajdari shprehet hapur/ Gratë në Kuvend punojnë më shumë se burrat, por
Politikë 22:15 - 6 Korrik, 2020

Rudina Hajdari sfidon kolegët/ “Në një vit kam bërë më shumë opozitë se opozita në 7 vite”

Deputetja Rudina Hajdari, e ftuar mbremjen e sotme në Syri tv, ka treguar edhe njëherë arsyet se pse nuk e dogji mandatin e deputetes. ” Një...

PD nuk hapet, listat hapen
Politikë 10:33 - 6 Qershor, 2020

Një fitore si e Luli Bashës

Dje në mbrëmje, Luli Basha, kryetari i Republikës së re, shpalli fitoren dhe e quajti “gol” marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. Në fakt po ta lexosh dokumentin...

Politikë 21:50 - 25 Maj, 2020

Rudina Hajdari tregon kushtin/ Ja kur do rikthehem në Partinë Demokratike

Deputetja Rudina Hajdari ka treguar kushtin për rikthimin e saj në Partinë Demokratike, nga e cila u shkëput për shkak të djegies së mandateve. Hajdari tha...

Politikë 15:35 - 24 Prill, 2020

Faktet/ “Rastësitë” e Lulzim Bashës me rusët

Janë një sërë faktesh mjaft kokëforta, të cilat ne po i rendisim një nga një. Këto jo si akuza ndaj kreut të Republikës së re, Lulzim...

Politikë 10:56 - 23 Prill, 2020

“Gruaja” e Bilalit dhe “velina” e Putinit/ Njëri kryeministër, tjetri me ndërmend

Dy ditë më parë, CNA.al raportoi kontratën e radhës të Lulzim Bashës me një kompani lobimi në SHBA, e cila kishte zgjedhur veç Lulit, të luftonte...

Politikë 11:09 - 17 Shkurt, 2020

Një vit nga djegia e mandateve/ Kush do të ikë nga politika, Basha, Kryemadhi apo Rama?

Rreth një vit më parë, në shkurt të vitit 2019, opozita filloi një sërë protestash kundër qeverisë, të cilën e akuzon se ka ardhur në pushtet...

Politikë 13:45 - 16 Shkurt, 2020

Faktet/ Lulzim Basha një vit pas diegies së mandateve

Një vit më parë në mesditë, Lulzim Basha, pas një vendimi të pakonsultuar, totalisht i nxituar dhe me pasoja katastrofike për opozitën dhe Shqipërinë, shkoi si...

Politikë 11:21 - 16 Shkurt, 2020

Video-Rama një vit që nuk është më kryeministër/ Lëvizja e radhës e Bashës

Pas një protestë të zhvilluar në 16 shkurt 2019, kryetari i Republikës së re, Lulzim Basha tha se tashmë Rama është rrëzuar, se ai nuk ishte...

“Sulmi” i Spiropalit ndaj zëdhënësit të PPE/ Paloka: Moj nafija e partisë...
Politikë 21:44 - 11 Shkurt, 2020

Paloka “qan” djegien e mandateve/ Nuk kemi më asnjë privilegj

Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka, i ftuar në emisionin “Tempora”, u shpreh se me djegien e mandateve opozitarët nuk kanë më asnjë imunitet.  “Ne për...

Politikë 22:04 - 4 Shkurt, 2020

A është penduar opozita që dogji mandatet?/ Kryemadhi: Nuk u bë qameti

Kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi në një intervitë për ALBTV USA ka ngritur alarmin e ikjes së të rinjve nga Shqëipëria. Ajo ka mbajtur sot edhe...

Politikë 13:10 - 4 Shkurt, 2020

Pse Luli nuk shkon për vizitë në SHBA?

Po bëhet më shumë se një vit që kreu i Republikës së re, Lulzim Basha nuk ka zhvilluar dot ansjë vizitë në Shtetet e Bashkuara të...

Politikë 13:08 - 4 Shkurt, 2020

LSI parti parlamentare/ Mona pa mandat

Në shkurt të vitit të kaluar, pra rreth një vit më parë, kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi iu bashkua vendimit të kreut të PD-së, Lulzim Basha...

Politikë 15:22 - 15 Janar, 2020

Gënjeshtra e Bashës për demokratët se parlamenti është deligjitimuar

Dje Lulzim Basha, pas më shumë se një vit sorollatje rrugëve që u bëri shqiptarëve, me protesta e dështime, dhe pasi la në burg dhe me...

Politikë 12:33 - 15 Janar, 2020

Lulzim Basha, “KÇK”-ja e Edi Ramës

Kryetari i Republikës sër, Lulzim Basha, një vit më parë, doli në rrugë, dogji mandatet, tha se Rama do të shkonte në burg, se nuk do...

Politikë 09:43 - 15 Janar, 2020

“Opozita u tërhoq me bishtin ndër shalë”/ Sherefedin Shehu paralajmëron pazarin e radhës

Pas një proteste të zhvilluar në 16 shkurt 2019, opozita e drejtuar nga Lulzim Basha, vendosi të djegë mandatet e deputetëve, në shenjë proteste kundër qeverisë,...