Connect with Us

All posts tagged "Manastirliu"

Politikë 12:39 - 10 Janar, 2020

Manastirliu inspekton punimet në maternitetin ri të Beratit: Ndërtojmë dhe rehabilitojmë 4 maternitete

Puna për rikonstruksionin e maternitetit të Beratit po ecën me ritme shumë të shpejta dhe spitali i ri do të përfundojë brenda 14 muajve. Ministrja e...

Sociale 14:53 - 9 Janar, 2020

Hapet qendër sociale në Urën Vajgurore/ Manastirliu: Mbështesim 14 bashki me fondin social

Çelet qendra e parë komunitare me shërbime sociale për fëmijët me aftësi ndryshe dhe gratë në nevojë në bashkinë e Urës Vajgurore. Ministrja e Shëndetësisë dhe...

Sociale 10:17 - 7 Janar, 2020

Virusi i gripit/ Manastirliu apel prindërve: Dërgojini fëmijët në qendra shëndetësore

Ndërsa kurba e qarkullimit të virusit të gripit është në rritje, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu siguroi se shërbimi do të jetë 24...

Lajme 17:07 - 24 Dhjetor, 2019

Manastirliu në urgjencën e QSUT/ Spitalet në gadishmëri për festat e fundvitit

Spitalet dhe Urgjenca Mjekësore do të jenë në gadishmëri 24 orë në ditët festive. Deklarata u bë nga Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu,...

Sociale 12:53 - 19 Dhjetor, 2019

Nga Janari, 70 mjekë specialistë i shtohen spitaleve rajonale/ Për herë të parë mamografia në spitalin e Lezhës

Dy muaj pas vizitës në spitalin e Lezhës, ku deklaroi se brenda vitit do të vendoset mamografia në këtë spital, Ministrja Manastirliu u rikthye sot në...

Sociale 14:21 - 16 Dhjetor, 2019

Manastirliu në Ishëm: 12 qendrat shëndetësore të dëmtuara do të përfshihen në planin e rindërtimit

Qendra shëndetësore në Ishëm është një nga godinat e shëndetësisë të dëmtuara nga tërmeti i datës 26 nëntor. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu...

Sociale 13:43 - 12 Dhjetor, 2019

Manastirliu në Mamurras: Garantojmë urgjencën 24/7, objektet shëndetësore të dëmtuara do të rindërtohen

“Objektet shëndetësore të dëmtuara lehtë si pasojë e tërmetit po rehabilitohen, ndërsa ato me dëmtime serioze do të përfshihen në planin e rindërtimit”. Nga urgjenca e...

Sociale 17:44 - 10 Dhjetor, 2019

2 javë pas tërmetit/ Manastirliu tregon gjendjen e të plagosurve: I kemi dhënë rëndësi trajtimit psikologjik

Ministrja e Shëndëtesisë Ogerta Manastirliu ka folur sot për gjendjen aktuale të personave që janë prekur nga termeti i 26 nëntorit si nga ana fizike, ashtu...

Sociale 13:48 - 9 Dhjetor, 2019

Manastirliu në Qendrën Sociale “Gonxhe Bojaxhi”/ Vaksinim për çdo qytetar 

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nga Qendra Sociale “Gonxhe Bojaxhi”, është shprehur se shërbimi  shëndetësor për qytetarët e prekur nga tërmeti në strukturat...

Politikë 14:26 - 5 Dhjetor, 2019

Nuk ka dëme strukturore në godinat shëndetësore/Po punohet për riparimin e dëmeve

“Buxheti i vitit 2020 është buxheti i rindërtimit të qendrave shëndetësore dhe spitaleve, pa cënuar shërbimet për qytetarët” –  Kështu u shpreh Ministrja e Shëndetësisë dhe...

Sociale 14:27 - 3 Dhjetor, 2019

Manastirliu në Durrës/ Barna për të sëmurët kronikë, vijon vaksinimi i kategorive në rrezik

Shërbimi shëndetësor po ofrohet pa ndërprerje pranë pikave të emergjencës dhe në hotele ku janë akomoduar familjet e mbetura pa strehë si pasojë e tërmetit. Ministrja...

Politikë 09:28 - 3 Dhjetor, 2019

Manastirliu i përgjigjet ish-deputetes/ Po mashtron qytetarët me foto “fake” nga tërmeti

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka reaguar pasi ish- deputetja demokrate, Oriola Pampuri nëpërmjet fotove të publikuara në rrjetet sociale pretendon se qendra spitalore Universitare, QSUT...

Sociale 14:21 - 30 Nentor, 2019

Manastirliu në qendrat e emergjencës/ Vaksinim kundër gripit për të moshuarit, fëmijët dhe të sëmurët kronik 

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu deklaroi sot nga pikat e emergjencës në Durrës se janë në dispozicion të të prekurve nga tërmeti vaksina...

Lajme 16:29 - 28 Nentor, 2019

Manastirliu në spitalin e Durrësit/ Nuk ka dëmtime strukturore të spitalit, puna do vijojë normalisht

Pas vlerësimit të inxhinierëve dhe drejtuesve të Institutit të Ndërtimit, spitali i Durrësit rezulton pa dëmtime strukturore, por me dëme që do të riparohen menjëherë. “Sapo...

Sociale 15:45 - 27 Nentor, 2019

Manastirliu në kampin e Thumanës/ Shërbim mjekësor 24 orë për qytetarët e strehuar në çadrat e emergjencës

Në qendrën e emergjencës në Thumanë ku janë ngritur çadrat për të strehuar familjet e prekura nga tërmeti po ofrohet shërbim mjekësor 24/7 për të sëmurët...

Sociale 14:04 - 26 Nentor, 2019

Manastirliu bën bilancin/ Mbi 600 të lënduar nga tërmeti

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka dhënë informacione në lidhje me personat që kanë marrë lëndime fizike për shkak të lëkundjeve të tërmetit. Në një prononcim ...

Sociale 14:37 - 25 Nentor, 2019

Hapen 6 qendra për përcaktimin e aftësisë për punë/ Manastirliu: Transparencë në vlerësimin e KEMP-it

Nga data 1 Dhjetor, në të gjithë qarkun Tiranë do të kemi sistem të ri vlerësimi për aftësinë e kufizuar. Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale...

Sociale 12:31 - 20 Nentor, 2019

Manastirliu në Shkodër/ Ulen rradhët e pritjes për koronarografitë, përfituan mbi 6800 pacientë

Shërbimi i hemodinamikës në spitalin rajonal të Shkodrës ofrohet brenda 24 orëve, duke zeruar rradhët e pritjes për këtë shërbim jetik për qytetarët, që sot ofrohet...

Sociale 13:42 - 19 Nentor, 2019

Buxheti 2020/ Manastirliu: Rehabilitojmë 120 qendra shëndetësore me buxhetin e ri

Rindërtohet dhe pajiset me aparatura mjekësore moderne qendra shëndetësore e Vaut të Dejës, duke siguruar një standard të ri shërbimi për banorët e kësaj bashkie dhe...

Sociale 14:19 - 18 Nentor, 2019

Buxheti për vitin 2020/ Manastirliu: 26 milion dollarë investimet në shëndetësi

Buxheti për sektorët e shëndetësisë dhe mbrojtjes sociale për vitin 2020 parashikohet të jetë 77 miliardë e 735 milionë e 940 mijë lekë. Ministrja e Shëndetësisë...

Sociale 11:01 - 18 Nentor, 2019

Portali “Mjekë për Shqipërinë”/ Manastirliu: Punësohen 58 mjekë në sistemin shëndetësor publik

Gjatë muajit Nëntor, janë punësuar 58 mjekë të rinj në qendra shëndetësore dhe spitalet publike në vend me portalin “Mjekë për Shqipërinë”. Gjatë takimit me mjekët...

Sociale 12:43 - 15 Nentor, 2019

Nis investimi për realizimin e transplantit të parë të palcës së kuqe në QSUT

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale financon 24 milionë euro në vit për sëmundjet tumorale, duke e rritur me gati 3 herë financimin për këto sëmundje,...

Sociale 13:59 - 14 Nentor, 2019

Dita Botërore e Diabetit/ Manastirliu nxjerr bilancin e personave të prekur në 2019

Shtohen 4 mijë raste të reja në vit me diabet në Shqipëri. 14.5% e personave që kryen Kontrollin Mjekësor Bazë këtë vit kanë rezultuar pre-diabetikë. 78...