Connect with Us

All posts tagged "mallra"

Lajme 12:16 - 10 Mars, 2020

Italia “zonë e kuqe”/ Balluku: Do të mbyllim të gjitha udhëtimet përveç transportit të mallrave

Ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku lajmëron se pasi Italia u shpall e gjitha “zonë e kuqe” do të anulohen të gjitha udhëtimet drejt shtetit fqinj. Balluku...

Kronika 13:42 - 20 Dhjetor, 2019

Tregtonin mallra kotrabandë/ Në pranga dy shtetas dhe dy në procedim penal

Dy shtetas janë vënë në pranga në Pogradec pasi mësohet se  kanë kaluar mallra kontrabandë përmes doganës, ndërsa dy të tjerë po procedohen penalisht pasi janë...

Bota 19:29 - 15 Dhjetor, 2019

Marrëdhëniet tregtare me SHBA/ Kina pezullon tarifat shtesë për disa mallra amerikane

Kina ka pezulluar tarifat shtesë për disa mallra amerikanë që ishin planifikuar të zbatoheshin në 15 dhjetor, pasi dy ekonomitë më të mëdha në botë ranë...

Kronika 09:55 - 8 Dhjetor, 2019

Kaluan katër kamionë me mallra kontrabandë në kufi / Arrestohet një doganier e 3 policë në Korçë

Pesë persona janë arrestuar në Korçë pasi lejuan kalimin e mallrave kontrabandë në doganë. Në pranga është vënë një doganier, tre punonjës të policisë kufitare dhe...

Ekonomi 15:16 - 28 Tetor, 2019

Bilanci për 9- mujorin/ Rritet transporti i mallrave dhe pasagjerëve me jashtë

Volumet e transportit të mallrave dhe pasagjerëve janë rritur gjatë 9-mujorit në tre linjat e komunikimit me jashtë vendit, toka deti dhe ajri në raport me...

Rama udhezon studentet ku te orjentohen per problemet
Aktualitet 14:25 - 8 Shkurt, 2019

“Shpërthen” ish deputeti socialist/ Rama shërbëtor i Serbisë

Ish deputeti i Partisë Socialiste aktualisht Kryetari i Partisë Zgjidhja, Koço Kokëdhima ka thënë se kryeministri Edi Rama është shërbëtor i Serbisë. Në një postim në...

Aktualitet 14:44 - 30 Dhjetor, 2018

Qeveria e Kosovës zgjeron tarifën për mallrat nga Serbia

Zyra e BE-së në Prishtinë i bën thirrje qeverisë së Kosovës që ta rishqyrtojë vendimin e saj të ri për ta zgjeruar taksën 100% edhe për...

Aktualitet 16:30 - 17 Dhjetor, 2018

Tarifa 100% për mallrat serbe/ Tensionohet situata BE-Kosovë

Pas refuzimit të heqjes së tarifës 100% ndaj mallrave serbe marrëdhëniet midis Bashkimit Europian dhe Kosovës janë përkeqësuar. Ky lajm u bë i ditur pas anulimit...

Aktualitet 12:26 - 2 Dhjetor, 2018

Nis ‘hakmarrja’ serbe/ Mbyllet terminali doganor në Preshevë

Pas tarifës 100% ndaj mallrave serb, ka nisur hakmarrja nga Beogradi zyrtar për Kosovën. Mësohet se qeveria serbe ka mbyllur terminalin doganor në Preshevë, duke e...

Aktualitet 17:05 - 28 Nentor, 2018

NATO ultimatum Kosovës/ Hiq tarifën 100% për mallrat serb

Komandant i Forcave të NATO-s, James Foggo i ka vënë ultimatumin Kosovës, për të hequr tarifa 100% ndaj mallrave serb. James Foggo, u shpreh i shqetësuar...

Aktualitet 16:24 - 27 Nentor, 2018

Kosova nuk ndalet/ Mallrat serbe hiqen nga raftet e dyqaneve

Pas vendimit të qeverisë kosovare për vendosjen e taksës 100% për produktet serbe, në qytetin e Prizrenit po hiqen nga nga raftet e supermarketeve dhe dyqaneve...

Aktualitet 21:03 - 22 Nentor, 2018

Kosova nuk heq dorë nga taksa ndaj mallrave serbe

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, tha të enjten se taksa prej 100 për qind ndaj mallrave serbe, nuk duhet të hiqet derisa Serbia ta njohë pavarësinë...

Aktualitet 23:15 - 9 Korrik, 2018

Bllokohen mallra me substanca të rrezikshme në Kakavijë

Doganierët grekë kanë bllokuar 778 pako me insekticide në pikën kufitare të Kakavijës. Sipas mediave helene, mes tyre ishte edhe një substancë me rrezikshmëri të lartë...

Aktualitet 08:45 - 4 Janar, 2018

70 llojet e mallrave për të cilat nuk do paguhet më doganë (lista)

Janë gjithsej 70 lloje mallrash për të cilat, nga data 1 janar e në vijim nuk do të paguhet më tarifë doganore. Paketa fiskale e vitit...

Aktualitet 17:09 - 9 Prill, 2017

Kontrabandë mallrash/Arrestohet shoferi i kamionit, në kërkim doganieri

Një ngarkesë me 7 tonë mallra kontrabandë të padeklaruara është sekuestruar sot nga policia. Mallrat po transportoheshin me një kamion tip Volvo, i cili është ndaluar...

Aktualitet 11:14 - 25 Janar, 2017

Kapet me mallra kontrabandë/ Blutë e Shkodrës arrestojnë 58 vjeçarin

Një 58 vjeçar është arrestuar në flagrancë nga policia e Shkodrës, pasi është kapur me mallra kontrabandë, me qëllim kontrabandimin e tyre drejt Malit të Zi....

Aktualitet 21:12 - 22 Nentor, 2016

Produktet e falsifikuara/ Procedohen penalisht 79 biznese, sekuestrohen mallrat

Me inciativë të SELEC, Taks Forcës Kundër Mashtrimit dhe Kontrabandës, nga vendet e Europës Juglinndore u organizua  Operacioni i Përbashkët “KNOW HOW II”,   me objekt kufizimin...

Aktualitet 19:26 - 11 Prill, 2016

Shqipëria, “luftë tregtare” me Maqedoninë

Në fundjavë bizneset shqiptare reaguan në lidhje me bllokimin e disa kamionëve me produkte bujqësore nga Shqipëria nga ana e Maqedonisë. Kjo pasoi reagimin e parë të...

Aktualitet 13:35 - 9 Mars, 2015

INSTAT/ Në shkurt çmimet e konsumit u rritën

Çmimet e konsumit pësuan një rritje të lehtë në muajin shkurt, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2014, por edhe krahasuar me muajin janar. Sipas...