Connect with Us

All posts tagged "Makron"

Blog 08:39 - 11 Janar, 2020

A është Bosnja një “minë me sahat”?

Nga Janusz Bugajski, “Center for European Policy Analysis” * Presidenti francez Emanuel Makron, e ka përshkruar Bosnje Hercegovinën si një “minë me sahat”, dhe një problem...

Blog 08:36 - 20 Dhjetor, 2019

NATO mund të “vdesë” nga vizioni eurocentrik i Emanuel Makronit

Nga Steven Keil “Defense News” * Pavarësisht nëse ishte një “bast” i dyshimtë, apo një përpjekje e llogaritur për të ndryshuar politikën evropiane në fushën e...

Blog 08:58 - 7 Dhjetor, 2019

Miqësia e re ogurzezë midis Rusisë dhe Kinës

Nga David A.Andelman “CNN” * Këtë javë nisi nga puna gazsjellësi i ri “Power of Siberia” me një gjatësi 2900 km, dhe më një kosto financere...

Aktualitet 11:56 - 30 Prill, 2019

Samiti në Berlin/ Një impuls i ri për çështjen e Kosovës?

Stabiliteti në Ballkan është në interes të Europës – me këtë formulë Franca dhe Gjermania gjejnë një emërues të përbashkët në politikën për Ballkanin Perëndimor. Por...

Aktualitet 09:40 - 24 Dhjetor, 2018

Paqja sociale në rrezik/ Macron nën presion

Në vitin e ri Emmanuel Macron do të duhet të japë përgjigje për pyetjet e kritikëve. Të tillë ai ka shumë. Nuk janë vetëm Jelekverdhët që...