Connect with Us

All posts tagged "macron"

Bota 15:32 - 21 Nentor, 2019

Kriza e NATO-s/ Francë, duhet të flasim!

Kur nuk di më tej, mbledh njerëzit gjithandej! Një grup pune, kjo është përgjigja e vakët e NATO-s ndaj kritikave të fundit të ashpra që erdhën...

Blog 08:26 - 21 Nentor, 2019

Pse BE gaboi me bllokimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Nga Anthony Salamone “The National” Bashkimi Evropian, po përballet aktualisht me një mosmarrëveshje serioze mbi zgjerimin e unionit, e cila mund të sjellë pasoja të rënda...

Blog 08:22 - 20 Nentor, 2019

Tërheqje litari para samitit për Ukrainën në Paris

Para samitit për Ukrainën Lindore që zhvillohet në Paris, ka disa lëvizje politike: Kushtet e Rusisë janë plotësuar, data është caktuar. Por në një pikë qendrore...

Blog 08:20 - 19 Nentor, 2019

Propozimet franceze/ Reformim apo fund i zgjerimit të BE?

Në tetor presidenti francez, Macron u kritikua shumë, kur bllokoi çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Tani nga Parisi vijnë propozime...

Blog 08:29 - 15 Nentor, 2019

Pse “truri” i NATO-s nuk ka vdekur ende

Nga Wojciech Michnik “New Eastern Europe” * Presidenti francez Emanual Makron, deklaroi në një intervistë për ”The Economist”, se NATO ka “vdekur nga truri”, dhe se...

Bota 22:21 - 12 Nentor, 2019

Macron: Sistemi ndërkombëtar në një krizë “pa precedent”

Presidenti francez Emmanuel Macron shprehu keqardhjen për “krizën e paprecedentë” në sistemin politik global dhe bëri thirrje për aleanca të reja që do të zgjidhnin problemet...

Politikë 09:10 - 12 Nentor, 2019

Video- Meta takon Macron/ Bashkëpunim për të ardhmen europiane

Presidenti Ilir Meta ndodhet për një vizitë zyrtare në Francë, me rastin e Forumit të Parisit për Paqen. Mësohet se gjatë kësaj vizite, Meta ka zhvilluar...

Politikë 13:44 - 10 Nentor, 2019

“BE është si ajo vajza që e duan 6 djem”/ Vuçiç: Nesër do takohem me Macron

Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç e ka krahasuar Bashkimin Europian me një vajzë që e duan disa djem por s’ mund ta kenë. Vuçiç ka deklaruar...

Bota 08:52 - 10 Nentor, 2019

“Metoda Makron”/ Provokim i debateve, mbi problemet me të mprehta që ka sot Evropa

Nga Tara Varma “European Council of Foreign Relations” Dy ditë para 30 vjetorit të rënies së Murit të Berlinit, revista prestigjioze “The Economist”, publikoi një intervistë...

Bota 20:05 - 7 Nentor, 2019

Macron: BE të reformohet para se të hapë negociatat me Tiranën dhe Shkupin

Në një intervistë me revistën The Economist, të publikuar të enjten, presidenti Macron tha se Bashkimi Evropian ka nevojë për të reformuar procedurat e anëtarësimit para...

Bota 15:15 - 6 Nentor, 2019

Macron dhe Xi/ Marrëveshje prej miliarda dollarësh

Presidenti i Francës Macron dhe Presidenti i Kinës Xi kanë njoftuar një marrëveshje të re tregtare me vlerë 13,5 miliardë euro. Macron dhe Xi shprehën njëkohësisht...

Blog 09:45 - 30 Tetor, 2019

Shqipëria dhe Maqedonia/ “Viktimat” e padëshirueshme të konfliktit Makron-Merkel

Nga Judy Dempsey “Carnegie Europe” * E sotmja nuk është një periudhë e mirë për vendet e Ballkanit Perëndimor. Por edhe për përkrahësit e “më shumë...

Politikë 09:44 - 30 Tetor, 2019

“Spurdhjak i përhedhur”/ Vasili sulmon Cakajn: Shtrembëron e gënjen për deklaratat e Macron

Nën kryetari i Petrit Vasili ka sulmuar ministrin e Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj pasi sipas tij, ministri gënjen dhe shtrembëron gjithçka me synimin e vetëm...

Politikë 08:49 - 25 Tetor, 2019

Video-Deklarata e fortë/ A do ta padisë Macron, Edi Ramën për shpifje?  

Pas deklaratës së mbrëmshme të kryeministrit Edi Rama i cili paralajmëroi Ramush Haradinajn se do ta padiste për shpifje ka ardhur reagimi i parë nga LSI....

Politikë 21:31 - 24 Tetor, 2019

“‘Jo’-ja për negociatat vetëm nga 2 vende”/ Rama: Bishtat për azil, pjesë e politikës së brendshme franceze

Kryeministri Edi Rama, nga studio e “Opinion” mbrëmjen e sotme ka komentuar deklaratat e Presidentit Macron, i cili do të shprehej se “jo”-ja për Shqipërinë dhe...

Politikë 17:16 - 24 Tetor, 2019

Bllokimi i negociatave/ Macron ndryshon qasje, Franca tjetër ‘skenar’ ndaj Ballkanit Perëndimor

Pas bllokimit të negociatave për anëtarësimin e Shqipërisë  dhe Maqedonisë së Veriut në BE, presidenti i Francës, Emmanuel Macron, i ndodhur nën një presion të fortë...

Politikë 15:50 - 24 Tetor, 2019

Eurodeputetja shqiptare kritikon Macron/ U pajtova me ty, por u zhgënjeva

Eurodeputetja e Suedisë me origjinë shqiptare, Arba Kokalari ka kritikuar ashpër presidentin francez Emmanuel Macron. Gjatë seancës plenare të Parlamentit Europian, Kokalari tha se është zhgënjyer...

Politikë 08:57 - 22 Tetor, 2019

Vetoja e Macron për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut/ “Financial Times”: Gabim historik!

Vijon të shkaktojë reagime dhe kritika të forta, vetoja që presidenti i Francës, Emmanuel Macron vuri në BE, kundër vendimit për çeljen e negociatave me Shqipërinë...

Politikë 14:39 - 21 Tetor, 2019

Spiropali “thumbon” opozitës: E shpallën Macron “Hero Kombëtar”

Ministrja e Shtetit për Marrëdhënie me Parlamentin Elisa Spiropali shprehet se liderët e opozitës gati sa nuk janë ngazëllyer me kundërshtimin e KE-së për të hapur...

Politikë 20:20 - 20 Tetor, 2019

Franca kundër negociatave/ Manjani: Macron tha të vërtetën

Ish ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka komentuar refuzimin e vendeve të BE-së, për të hapur negociatat me Shqipërinë Sipas Manjanit, Macron tha të vërtetën, atë...

Politikë 12:58 - 20 Tetor, 2019

Zbulohet çfarë e lidh Bashën me presidentin Macron

Dy ditë më parë presidenti i Francës, Emmanuel Macron ishte njeriu që “dënoi” për të paktën edhe 20 vitet e ardhshme rrugë europiane të Shqipërisë, ç’ka...

Politikë 17:59 - 19 Tetor, 2019

“JO-ja” për Shqipërinë/ Strazimiri: Duhet t’i jemi mirënjohës presidentit Macron

Ish deputeti demokrat, Gent Strazimiri ka komentuar vendimin negativ për Shqipërinë lidhur me hapjen e negociatave. I ftuar në “Ora news” Strazimiri u shpreh se azilkërkuesit...

Bota 14:24 - 19 Tetor, 2019

 Ndarja e Shqipërisë nga Maqedonina e Veriut/ Macron: Do ishte e tmerrshme për Rajonin

Pas shtyrjes së vendimit për hapjen e negociatave për dy vendet e Ballkanit Perëndimor, presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka deklaruar se shumica e vendeve anëtare...