Connect with Us

All posts tagged "lufte"

Katër ditë në Hagë/ Hashim Thaçi “thyen heshtjen”
Kosova & Rajoni 20:22 - 18 Korrik, 2020

Thaçi pas kthimit nga Haga/ Historia e Kosovës dhe UÇK-së nuk mund të rishkruhet

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka folur pas kthimit të tij nga Haga, ku u mor në pyetje për katër ditë. Ai thkesoi se askush nuk...

Grida Duma publikon videon/ Rama në luftë me shqiptarët për pasurinë e tij
Politikë 13:25 - 14 Korrik, 2020

Grida Duma publikon videon/ Rama në luftë me shqiptarët për pasurinë e tij

Ish deputetja e PD, Grida Duma përmes një video të publikuar në Facebook ka denoncuar atë që e quan braktisje të qytetarëve nga qeveria. Duma thotë...

Teknologji 10:22 - 13 Korrik, 2020

SHBA luftë TikTok-ut/ Këshilltari i Trump: Prisni veprime të fuqishme!

Këshilltari për tregti në Shtëpinë e Bardhë, Peter Navarro, thotë se ai pret që presidenti amerikan, Donald Trump, të veprojë kundër aplikacioneve kineze TikTok dhe ËeChat,...

Sociale 20:29 - 12 Korrik, 2020

Infermierja 60-vjeçare në krye të detyrës tek Infektivi/ “Lufta” me durimin për të parë nipin e sapolindur

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar foton e një infermiereje të urgjencës së Infektivit e cila sapo ka mbushur 60 vjeç. Ministrja thotë se Elisabeta...

Raporti i KE-së për Shqipërinë/ Luftoni krimin e organizuar, korrupsionin dhe pastrimin e parave!
Politikë 17:21 - 10 Korrik, 2020

Raporti i KE-së për Shqipërinë/ Luftoni krimin e organizuar, korrupsionin dhe pastrimin e parave!

Komisioni Europian ka publikuar sot raportin e vlerësimit për përmbushjen e kërkesave nga Shqipëria. Një pjesë të raportit e ka publikuar ambasadori i BE-së në Shqipëri...

Yuri Kim nxit Policinë e Shtetit/ “Vazhdoni luftën kundër krimit të organizuar”
Sociale 10:48 - 28 Qershor, 2020

Yuri Kim nxit Policinë e Shtetit/ “Vazhdoni luftën kundër krimit të organizuar”

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Yuri Kim, ka marrë pjesë në ceremoninë e dhënies së medaljeve për Shefen e Zyrës Rajonale të Sigurisë së...

Ja si nacionalistët serbë shkaktuan nisjen e Luftës së Parë Botërore
Blog 08:47 - 28 Qershor, 2020

Ja si nacionalistët serbë shkaktuan nisjen e Luftës së Parë Botërore

Më 28 qershor 1914, Gavrilo Princip, një nacionalist serb, vrau trashëgimtarin e fronit mbretëror austriak, Arkidukën Franc Ferdinand dhe gruan e tij Sofia në kryeqytetin e...

Lajme 21:15 - 26 Qershor, 2020

Lufta ndaj trafikimit njerëzor/ DASH: Shqipëria s’përmbush standardet minimale

Departamenti Amerikan i Shtetit për Monitorimin dhe Luftën e Trafikimit të Qënieve Njerëzore publikoi Raportin Vjetor të Trafikimit të Qenieve Njerëzore. Sipas raportit, Shqipëria nuk plotëson...

Vrasje, përndjekje dhe tortura/ Gjykata e Hagës ngre akuza ndaj Thaçit dhe Veselit
Kosova & Rajoni 16:10 - 24 Qershor, 2020

Vrasje, përndjekje dhe tortura/ Gjykata e Hagës ngre akuza ndaj Thaçit dhe Veselit

Mediat e Kosovës raportojnë se Prokuroria e Hagës ka ngritur zyrtarisht një sërë akuzash për presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe kryetarin e PDK Kadri Veselin....

Superkompjuteri më i shpejtë në botë/ Ja si do të ndihmojë në luftën kundër Coronavirusit
Teknologji 13:39 - 23 Qershor, 2020

Superkompjuteri më i shpejtë në botë/ Ja si do të ndihmojë në luftën kundër Coronavirusit

Superkompjuteri më i shpejtë në botë po vendoset në luftën kundër koronavirusit. Superkompjuteri japonez Fugaku ka marrë vendin e parë, duke kryer 2.8 herë më shumë...

Teknologji 11:40 - 16 Qershor, 2020

Qeveria gjermane prezanton aplikacionin për luftën ndaj Covid/ Çfarë duhet të dini

Aplikacioni i shumëpritur i qeverisë gjermane për paralajmërimin e koronavirusit tani është në dispozicion për t’u shkarkuar në të gjithë telefonat mobile. Sa më shumë njerëz...

Hajdari kujton thirrjet e studentëve të dhjetorit/ Palët politike të punojnë për të arritur këtë objektiv
Politikë 18:49 - 12 Qershor, 2020

“Lufta kryesore, ndryshimi i sistemit”/ Hajdari: Beteja jonë është në parlament

Ka përfunduar pak minuta më parë mbledhja e Komisionit të Reformës Zgjedhore. Deputetja Rudina Hajdari theksoi pas mbledhjes, se kanë shpallur si luftë kryesore ndryshimin e...

Kronika 23:05 - 28 Maj, 2020

“Luftë brenda llojit”/ Vishaj zbulon se çfarë po ndodh me sistemin e drejtësisë

Avokati Saimir Vishaj, i ftuar mbëmjen e sotme në emisionin “360 Gradë”  u shpreh se gjithmonë ka patur një luftë që të ndahen pushtetet, legjislativ, ekzekutiv...

Politikë 20:52 - 25 Maj, 2020

Nga Astrit Patozi/ Lufta nuk është lojë, o komandant!

Të më ndjejë komandanti i luftës, që vetëm tani e pashë paralajmërimin e tij se ne shqiptarët do t’i paskemi fundjavat pa makina deri në mars....

Shëndeti 10:57 - 29 Prill, 2020

“Do përfundojë me sukses”/ Mesazhi shpresëdhënës i mjekes së ‘Shefqet Ndroqit’

Prej më shumë se një muajji vendi po përballet me pandeminë e koronavirusit, ndërsa mjekët dhe infermierët ndodhen në vijën e parë të luftës. Në një...

Politikë 23:04 - 23 Prill, 2020

Thellohet “lufta” Berisha-Basha/ Ish kryeministri këmbëngul: Duhen protesta të fuqishme

Ish kryeministri Sali Berisha i është përgjigjur kreut të opozitës, Lulzim Basha i cili doli kundër thirrjes së Berishës për protesta. CNA.al raportoi më herët se...

Sociale 18:49 - 17 Prill, 2020

Lufta me koronavirusin/ SHBA miraton fonde shtesë për Shqipërinë

Qeveria e Shteteve të Bashkuara, përmes USAID-it, ka miratuar fonde shtesë për Shqipërinë në ndihmë të luftës kundër pandemisë COVID-19. Ambasada amerikane informon se këto fonde...

Bota 08:46 - 12 Prill, 2020

Lufta me COVID-19/ Qytetarët italianë me “pasaporta imuniteti”

Italia është vendi i dytë në botë me numrin më të madh të viktimave nga koronavirusi. Ndërkohë në kuadër të masave për parandalimin e përhapjes së...

“Terapitë intensive në kolaps”/ Ish ministri i Shëndetësisë ngre alarmin: 23 pacientë me 7 të intubuar!
Sociale 19:47 - 9 Prill, 2020

“Po përdorni Kodin Penal si “gjethe fiku”/ Shehu kritika qeverisë: Lufta fitohet me masa shëndetësore

Ish- ministri i Shëndetësisë në qeverinë e PD, Tritan Shehu kritikon qeverinë për ndryshimet në kodin penal që ashpërsojnë dënimet për qytetarët që thyejnë masat e...

Sociale 16:45 - 8 Prill, 2020

Nga heqja e patentës deri te heqja e lirisë/ Rama publikon masat e reja: Do i drejtohen parlamentit

Kryeministri Edi Rama ka publikuar masat e reja për të cilat do i drejtohen parlamentit për ndryshime në Kodin Penal e Rrugor të Republikës së Shqipërisë...

Sociale 21:45 - 2 Prill, 2020

Cilat aktivitete do lejohen të hapen?/ Përgjigjet Rama

Kryeministri Edi Rama është pyetur se cilat janë aktivitetet që do të lejohen të hapen në ditët në vijim. Rama ka theksuar se asnjë aktivitet nuk...

Lajme 16:44 - 1 Prill, 2020

“Askush nuk e parashikon dot se sa do të zgjasë lufta”/ Rama publikon shifrat dhe fakte nga puna në fshat

Kryeministri Edi Rama ka publikaur disa shifra zyrtare dhe fakte nga puna në fshat. Sipas Ramës, edhe pse në një situatë të jashtëzakonshme aktiviteti në sektorin...

Kosova & Rajoni 13:40 - 30 Mars, 2020

Mali i Zi i kërkon ndihmë NATO-s për luftimin e koronavirusit

Qeveria e Malit të Zi i ka kërkuar ndihmë mjekësore NATO-s, , sa i takon luftën kundër koronavirsit. Aktualisht në Malin e Zi janë të regjistruara...