Connect with Us

All posts tagged "lufte berthamore"

Blog 14:22 - 25 Janar, 2020

25 Janar 1995/ Kur Rusia rrezikoi të nisë një luftë bërthamore ndaj SHBA-së

Pas Luftës së Dytë Botërore, bota është rrezikuar disa herë nga shpërthimi i një lufte bërthamore mes 2 superfuqive të mëdha, SHBA dhe Bashkimit Sovjetik. Por...

Aktualitet 13:53 - 4 Nentor, 2018

Kanë frikë nga lufta bërthamore, të pasurit bëjnë gati vendin sekret

Komuniteti më i madh i bunkerëve privatë në botë, ku 1%-ëshi i më të pasurve ka në plan t’i mbijetojë fundit të botës, ndodhet në Dakotën...

Aktualitet 13:06 - 18 Prill, 2017

Plas lufta bërthamore?!/Koreja e Veriut alarmon OKB-në

Vijon përplasja e ashpër mes dy superfuqive botërore, SHBA dhe Koresë së Veriut. Ambasadori i përhershëm i Koresë së Veriut në Kombet e Bashkuara, Kim In...

Aktualitet 16:40 - 8 Prill, 2017

SHBA-Kore e Veriut/A ka rrezik për luftë bërthamore?

Reagimi i Edward Luttwak, këshilltar i qeverisë amerikane: Rreziku më i madh do të vinte nëse do të prisnim ende. Eshtë situata aktuale e rrezikshme, veprimi...