Connect with Us

All posts tagged "lufta"

A ka një recetë për suksesin e demokracisë në një vend?
Blog 08:13 - 16 Shtator, 2020

A ka një recetë për suksesin e demokracisë në një vend?

Nga Dalibor Rohac “American Interest” Pas Luftës së Dytë Botërore, shumë intelektualë perëndimorë dyshuan nëse Gjermania mund të bëhej sërish një komb demokratik i civilizuar. Megjithatë,...

Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur në luftë/ Kosova ende pa përparim
Kosova & Rajoni 23:31 - 30 Gusht, 2020

Dita Ndërkombëtare e Personave të Zhdukur në luftë/ Kosova ende pa përparim

Dita ndërkombëtare e personave të zhdukur e gjen Kosovën pa ndonjë përparim në zbardhjen e fatit të të zhdukurve gjatë luftës së vitit 1999. Janë 1...

Blog 08:41 - 27 Gusht, 2020

Xhengiz Kan/ Kush ishte udhëheqësi mongol që gati pushtoi gjithë botën

Në fillim të shekullit XIII-të, Uanian Jongji, perandori i fuqishëm i dinastisë Xhin, i dërgoi një mesazh një luftëtari të famshëm, që kishte guxuar të pushtonte...

Politikë 11:26 - 18 Korrik, 2020

Nga Ditmir Bushati/ Rruga e vërtetë

* Dante Aligieri te “Komedia Hyjnore” shkruante “në mes të shtegtisë së kësaj jete, u gjeta në një pyll krejt errësi, se kisha humbë unë rrugën...

A mundet SHBA-ja të shkatërrojë njëkohësisht Rusinë dhe Kinën, pa armë bërthamore?
Blog 08:36 - 13 Korrik, 2020

A mundet SHBA-ja të shkatërrojë njëkohësisht Rusinë dhe Kinën, pa armë bërthamore?

Nga Robert Farley “National Interest” * Shtetet e Bashkuara, e kanë hedhur tashmë poshtë doktrinën e saj shpesh të keqkuptuar shpesh të “dy luftërave”, e destinuar...

Ja si mund të nisin luftërat botërore të shekullit XXI
Blog 10:07 - 11 Korrik, 2020

Ja si mund të nisin luftërat botërore të shekullit XXI

Nga Charlie Ang Hwa Leong “Al Jazeera” Pandemia e Covid-19, është si një aksident hekurudhor me xhirim të ngadaltë. Ai mund të jetë shkëndija që do...

Kosova & Rajoni 15:08 - 9 Korrik, 2020

Në Srebrenicë, Evropa dështoi

Para 25 vjetësh ndodhi në Srebrenicë krimi më i rëndë në Evropën e pas Luftës së Dytë Botërore: njësi serbe vranë atje mbi 8.000 djem dhe burra...

Bllokada e Berlinit/ Fitorja e parë e Perëndimit kapitalist, përballë Lindjes komuniste
Blog 08:28 - 26 Qershor, 2020

Bllokada e Berlinit/ Fitorja e parë e Perëndimit kapitalist, përballë Lindjes komuniste

Bllokada e Berlinit, ishte një përpjekje e Bashkimit Sovjetik për të kufizuar aftësinë e Shteteve të Bashkuara, Britanisë së Madhe dhe Francës, për të udhëtuar në...

Ultimatumi i PD për zgjedhoren/ Nuk kursehet Rama: S’ keni tagër t’i jepni urdhra Kuvendit
Politikë 15:38 - 25 Qershor, 2020

Rama bën “avokatinë” e Thaçit dhe Veselit/ U rehabilituan xhelatët

Kryeministri Edi Rama gjatë fjalës së tij në Kuvend, doli në mbështetje të Presidentit Hashim Thaçi, kreut të PDK, Kadri Veseli, dhe të të gjithë udhëheqësve...

Çfarë nuk dini mbi pushtimin e Bashkimin Sovjetik nga Adolf Hitleri
Blog 08:18 - 23 Qershor, 2020

Çfarë nuk dini mbi pushtimin e Bashkimin Sovjetik nga Adolf Hitleri

Pushtimi i Bashkimit Sovjetik, ishte fushata më ambicioze e Luftës së Dytë Botërore. Hitleri besonte se mund të realizohej brenda 3-muajsh, përmes një sulmi të shpejtë...

Blog 10:16 - 7 Qershor, 2020

D-Day, zbarkimi që ndryshoi fatin e luftës dhe të mbarë botës

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Beteja e Normandisë, që zgjati nga qershori deri në gushtin e vitit 1944, ishte padyshim më vendimtarja, pasi solli çlirimin e...

Politikë 20:15 - 2 Qershor, 2020

Budina paralajmëron Ramën nga Berati/ “Lufta nuk ka filluar ende”

Regjisori Robert Budina ka paralajmëruar kryeministrin Edi Rama nga Berati, ku ndaloi sot së bashku me artistët dhe aktivistët e Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar...

Bota 08:22 - 29 Maj, 2020

Rizbulimi i historisë hebraike të Selanikut

Deri para Luftës II Botërore kur nazistët vranë rreth 97 përqind të hebrenjve që jetonin aty, Selaniku njihej si “Jeruzalemi i Ballkanit”. Një projekt po rizbulon...

Politikë 15:36 - 26 Maj, 2020

Veliaj i përgjigjet Ylli Ndroqit/ Nuk i honeps trafikantët me dy emra

Pronari i Ora News, Ylli Ndroqi, në një shkrim të publikuar sot në median e tij, akuzonte për shantazh kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj....

Blog 15:06 - 19 Maj, 2020

Kim Filbi: Si u bë një anglez i ri i privilegjuar, tradhëtar i kombit të tij?

Nga William Boyd * Anglezët mund të krenohen në mënyrë të arsyeshme për arritjet reale dhe të qëndrueshme në 3 fusha të veçanta të përpjekjes njerëzore:...

Opinione 12:19 - 19 Maj, 2020

Saga e lirisë e Gjergjit të UÇK-së

Nga Azgan Haklaj  * Në një cikël shkrimesh për UÇK-në, aksionet e saj në Luftën e Koshares, të djemëve dhe vajzave nga të gjitha trojet etnike...

Blog 15:29 - 16 Maj, 2020

Pse e fituan Aleatët Luftën e Dytë Botërore?

A ishte një faktor vendimtar ndërhyrja e tepruar e Hitlerit në punët e ushtrisë, superioriteti detar i Aleatëve, apo ekspertët që arritën të thyenin kodin e...

Bota 16:28 - 8 Maj, 2020

75 vjetori i përfundimit të Luftës së Dytë Botërore/ Steinmeier: Gjermaninë mund ta duash vetëm me zemër të thyer

Shënohet 75 vjetori i përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Presidenti gjerman Frank-Walter Steinmeier u bëri thirrje gjermanëve të jenë vetëkritikë dhe të ndërgjegjshëm. “Këtë vend...

Blog 11:06 - 24 Prill, 2020

Meshkujt viktima të përdhunimit, tabuja e fundit e luftës në Bosnjë

Burrat që u përdhunuan ose pësuan dhunë seksuale gjatë luftës në Bosnje të viteve 1992-1995, prej kohësh kanë ngurruar të flasin nga frika e stigmatizimit, por...

Bota 19:24 - 1 Prill, 2020

Koment/ Vetëm e vërteta duhet marrë në konsideratë në luftë kundër Coronës

Arma më e rëndësishme në luftë kundër Coronës është e vërteta. Këtë e tregon rasti i Kinës, ku virusi u shfaq për herë të parë. Që...

Politikë 15:35 - 30 Mars, 2020

Edi Rama mbyll jetën, por jo tenderat

Sot në një vëzhgim të thjeshtë të bërë nga CNA.al në Agjencinë e Prokurimeve Publike dhe Drejtorinë e Përgjithshme të Thesarit vihet re se qeveria shqiptare,...

Politikë 15:31 - 30 Mars, 2020

Skandali/ Qeveria, miliona euro tendera në kohë “lufte”

Qeveria shqiptare kërkon masa të forta nga qytetarët në kuadër të pandemisë globale të Covid-19. Koronavirusi tashmë ka izoluar thuajse gjithë botën dhe ka futur në...

Blog 08:48 - 20 Mars, 2020

Dhjetë keqkuptime mbi Gripin Spanjoll të 1918-ës, pandeminë më të madhe të historisë

Pandemia, është një fjalë e frikshme. Por bota ka parë pandemi edhe më herët, madje edhe më të këqija se kjo aktualja. Merrni pandeminë e vitit...