Connect with Us

All posts tagged "lufta"

Blog 12:12 - 14 Tetor, 2019

14-28 Tetor 1962/ Kur Kriza e Raketave Kubane, e çoi botën në prag të luftës bërthamore

Kriza Kubane e Raketave, i çoi Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimin Sovjetik shumë pranë një konflikti që mund të ishte apokaliptik për mbarë botën. Shkak për...

Blog 09:30 - 9 Tetor, 2019

Si po rikthehet ISIS-i

Nga Mike Giglio “The Atlantic” * Prej javësh, Iraku është tronditur nga protestat antiqeveritare dhe trazirat e dhunshme. Kryeministri i saj, një aleat i SHBA-së, mund...

Blog 11:48 - 2 Tetor, 2019

Dhjetor 1940/ Kur Gandi i lutej në një letër Hitlerit, t’i jepte fund luftës që sapo kishte nisur

Këto dy figura historike, nuk mund të ishin më të kundërta se kaq. Mahatma Gandi udhëhoqi indianët drejt pavarësisë, përmes protestave paqësore, si një formë e...

Ekonomi 08:45 - 20 Shtator, 2019

Kasa fiskale dhe “fiskalizimi”/ Luftë me evazionin apo me mullinjtë e erës!

Nga Redi Ametllari Auditues KLSH Kontrolli i Lartë i Shtetit ka filluar një auditim performance me temë “Efektiviteti i kasave fiskale”. Koha e zhvillimit të auditimit...

Blog 10:48 - 17 Gusht, 2019

Dimitri Poljakov, kush ishte spiuni sovjetik që i siguroi Perëndimit fitoren e Luftës së Ftohtë

Në vitin 1984, agjentët e shërbimit sekret amerikan, që monitoronin shtypin sovjetik, vërejtën një artikull alarmante në një gazetë ruse. Nuk ishte ndonjë ekspozim i agjentëve...

Politikë 22:02 - 12 Gusht, 2019

Memoriali turk/ Gjon Juncaj: Ju paguajmë me gjak shqiptari

Vendosja e memorialit turk në Tiranë, ka sjellë reagime dhe kundërshti të shumta gjatë ditëve të fundit. Një ndër ta që ka reaguar ashpër ndaj këtij...

Ekonomi 14:28 - 5 Gusht, 2019

Lufta kundër informalitetit/ Ndryshon Kodi i Procedurave Tatimore

Ministrja e Financave, Anila Denaj, foli sot për mediat lidhur me ndryshimet që do të bëhen në Kidin e Procedurave Tatimore, në kuadër të luftës kundër...

problemi me i madh xhorxh soros
Aktualitet 22:19 - 17 Korrik, 2019

George Soros ishte kundër ndërhyrjes së NATO-s në Kosovë

Levizja AntiSoros Për Shqipërinë ka publikuar disa shkrime të publikuara gjatë periudhës së luftës së Kosovës, ku tregohet qartë se si Geroge Soros, ishte në anën...

Aktualitet 08:20 - 6 Korrik, 2019

Shqiptarët, të refuzuarit e mëdhenj të Europës/ Ikin masivisht të rinjtë

Shqipëria, e cilësuar si e sigurt nga BE, mbetet ndër vendet kryesore të origjinës së azilkërkuesve, duke u përgjigjur me 3% të totalit të tyre në...

rama dergon meten ne kushtetuese
Aktualitet 23:27 - 8 Qershor, 2019

“Lufta” e Metës me Ramën/ Ja kur dhe si shkarkohet Presidenti

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ditën e sotme pak pas nisjes zyrtare të protestës së opozitës njoftoi shfuqizimin e dekretit të zgjedhjeve të 30 Qershorit. Ky...