Connect with Us

All posts tagged "lufta e vlores"

Politikë 08:49 - 3 Shtator, 2020

Meta uron 3 Shtatorin/ Të shpallet festë kombëtare, nderim sakrificave të atdhetarëve  

Presidenti Ilir Meta ku kujtuar sot 3 shtatorin e vitit 1920, ndërsa shpreh mirënjohjen dhe nderimin për sakrificat e atdhetarëve tanë në Luftën e Vlorës. Po...

100 vite nga Lufta e Vlorës/ Presidenti dekoron 8 patriotë të krahinës së Tepelenës
Aktualitet 19:59 - 20 Gusht, 2020

100 vite nga Lufta e Vlorës/ Presidenti dekoron 8 patriotë të krahinës së Tepelenës

Në kuadër të 100-vjetorit të Luftës së Vlorës, Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi sot një vizitë pune në Bashkinë e Tepelenës, ku vlerësoi tetë atdhetarë...

Aktualitet 13:32 - 11 Janar, 2018

Një këngë italiane për Luftën e Vlorës 1920

-Refreni i këngës (poezisë) së Ali Asllanit: “Vlora, Vlora, Vlora, Vlora, Bjeri moj të lumtë dora “ është mjaft i njohur në Shqipëri si shprehje në...

Aktualitet 22:49 - 14 Maj, 2016

VIDEO/ Të vërtetat e Luftës së Vlorës

Aq sa është një ngjarje e njohur, Lufta e Vlorës në vitin 1920 ka edhe elementë të tjerë që kanë mbetur në hije.  Cilët ishin organizatorët...