Connect with Us

All posts tagged "lufta e pare boterore"

Blog 08:37 - 18 Janar, 2020

Çfarë ishin “vrapuesit” e llogoreve gjatë Luftës së Parë Botërore/ Më i famshmi mes tyre Adof Hitleri

Filmi “1917”, i regjizorit të njohur Sem Mendez premton një eksperiencë unike kinematografike. Ai përshkruan historinë e 2 lajmëtarëve të ushtrisë britanike, që kalojnë linjat e...

Blog 08:34 - 4 Janar, 2020

Kush janë luftërat më vdekjeprurëse të epokës moderne

Lufta kanë ekzistuar që nga fillesat e njerëzimit. Pavarësisht se dikur Toka nuk kishte kaq shumë njerëz sa sot, dhe armët ishin shumë më pak efikase,...

Blog 08:15 - 26 Dhjetor, 2019

Mrekullia e festës/ Si u ulën armët gjatë Krishtlindjes së vitit 1914, në kulmin e Luftës së Parë Botërore

Në mesin e një kasaphane që sapo kishte nisur gjatë Luftës së Parë Botërore, në zonat e frontit perëndimor ndodhi befas një armëpushim i papritur. Mijëra...

Aktualitet 21:11 - 11 Nentor, 2018

Fundi i Luftës së Parë Botërore/ Historia e amerikanit që u vra një minutë para hyrjes në fuqi të paqes

Henry Gunther u vra pikërisht një minutë para se të shpallej fundi i Luftës së Parë Botërore, më 11 nëntor 1918. Henry Nicholas John Gunther ka...

Aktualitet 20:31 - 10 Nentor, 2018

Histori/The day after – Lufta e Parë Botërore

Armët e Luftës së I Botërore, makinerisë vdekjeprurëse të shekullit 20-të, heshtën si pasojë e armëpushimit në Compiegne pranë Parisit më 11 nëntor 1918. Katër perandori...

Histori 22:01 - 12 Mars, 2015

Fushëbetejat e Luftës së Parë Botërore, ja si duken sot

Ky koleksion fotografish është puna e Michael St Maur Sheil dhe përmban foto të realizuara gjatë një periudhe 7 vjeçare. Për më tepër ai shprehet: “Ky koleksion pasqyron një...