Connect with Us

All posts tagged "lufta e ftohte"

Tre dekada mashtrime nga liberalët/ Ku gabuan elitat amerikane pas Luftës së Ftohtë
Blog 08:24 - 19 Gusht, 2020

Tre dekada mashtrime nga liberalët/ Ku gabuan elitat amerikane pas Luftës së Ftohtë

Nga Andrew A.Michta “American Interest” * Amerika përballet sot me një sfidë potencialisht ekzistenciale për sigurinë e saj kombëtare, pasi dy fuqi të mëdha rivale, Rusia...

Pompeo "godet" Kinën/ Armik më i vështirë sesa Bashkimi Sovjetik i Luftës së Ftohtë
Bota 21:36 - 12 Gusht, 2020

Pompeo “godet” Kinën/ Armik më i vështirë sesa Bashkimi Sovjetik i Luftës së Ftohtë

Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo tha të mërkurën në Pragë se fuqia ekonomike globale e Kinës e bën këtë vend komunist në disa kuptime një...

Blog 08:46 - 13 Qershor, 2020

Çmenduritë e Luftës së Ftohtë/ Kur Stalini dhe Mao Ce Duni, tentuan të vrisnin aktorin e famshëm amerikan Xhon Uejn

Përveç garës së egër hapësinore dhe prodhimit të armëve bërthamore, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Sovjetik, përdoren edhe mjete të tjera për të mposhtur...

Blog 08:23 - 14 Shkurt, 2020

Pse duhet shpëtuar traktati i fundit, mbi kufizimin e armëve bërthamore

Nga Madeleine Albright & Igor Ivanov, “The New York Times” * Raportet mes Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara, kanë qenë në krizë për pjesën më të...

Blog 08:30 - 12 Dhjetor, 2019

Intervista/ Robert Kaplan: SHBA u vetëkënaq pas Luftës së Ftohtë, ja si duhet të sillet me Kinën dhe Rusinë

Robert D.Kaplan, vlerësohet gjerësisht si një nga mendimtarët kryesorë në nivel global, mbi politikën e jashtme, mbrojtjen dhe gjeopolitikën. Ai është autori i 18 librave, përfshirë...

Blog 11:19 - 28 Nentor, 2019

A ka “vdekur” NATO?

Nga Patrick Buchanan “Newmax” * Pas një jave, 29 vendet anëtare të “aleancës më të suksesshme në histori”, do të takohen për të kremtuar 70 vjetorin e...

Blog 08:35 - 13 Nentor, 2019

Intervista/ Mikail Gorbaçov: Pse ishte e pashmangshme shembja e sistemit komunist

Në një intervistë për gjermanen “Der Spiegel”, ish-udhëheqësi i Bashkimit Sovjetik Mikail Gorbaçov, flet për rënien e Murit të Berlinit, shpjegon pse shembja e sistemit komunist...

Blog 09:55 - 9 Tetor, 2019

Bunkerët e miliarderëve/ Si po përgatitet një përqind e popullsisë për fundin e botës

Nëse thua “bunkeri i fundjavës”, shumica e njerëzve do ta imagjinonin një dhomë të mbushur me çanta dhe gjëra të konservuara. Kërcënimi nga asgjësimi global, mund...

Blog 09:08 - 13 Shtator, 2019

Si të parandalohet nisja e një Lufte të dytë të Ftohtë

Nga Kemal Derviş “Project Syndicate” * Kur udhëheqësit botërorë të mblidhen në Nju Jork më vonë gjatë këtij muaji, në kuadër të mbledhjes vjetore të Asamblesë...

Histori 23:37 - 5 Qershor, 2016

Incidentet e Luftës së Ftohtë/ Incidenti në Detin e Zi në vitin 1989

Në vitin 1988, kryqëzori amerikan ”USS Yorktown” dhe desterojeri “USS Caron”, lundruan në ujërat ruse në Krime. Ato u pikasën shpejt nga dy fregata të vogla...

Histori 15:05 - 29 Nentor, 2015

Intrigat e Luftës së Ftohtë: Historia e vërtetë e “Urës së Spiunëve”

Nga Sara Kettler “Smithsonian” Filmi i ri i Stiven Spielberg “Ura e Spiunëve”, dramatizon një shkëmbim të pabesueshëm spiunësh, që u zhvillua në kulmin e Luftës...

Aktualitet 20:47 - 29 Janar, 2015

Gorbaçov: Lufta e Ftohtë mund të përfundojë e nxehtë

Ish- lideri sovjetik, Mikhail Gorbachev thotë se frikësohet që konfrontimet në mes të Rusisë dhe Perëndimit për Ukrainën, mund të përshkallëzohen në një konflikt të armatosur....

Uncategorized 12:26 - 26 Janar, 2015

“Ora e Apokalipsit”: Pas vitit 1984, më pranë se kurrë shfarosjes

Apokalisi ka qenë gjithmonë të paktën 7 minuta larg. Kështu rezulton nga llogaritjet e  “Doomsday Cock” (Orës së Kijametit), një mekanizëm sahati simbolik që mat afërsinë...

Aktualitet 21:05 - 14 Dhjetor, 2014

Incidentet më të frikshëm të luftës së ftohtë

Afro pesëdhjetë e dy vjet më parë, në tetor të vitit 1962, SHBA dhe BRSS iu afruan pragut të luftës bërthamore gjatë asaj që është bërë...