Connect with Us

All posts tagged "lufta e dyte boterore"

Blog 08:38 - 2 Mars, 2020

Shpejtoi fundin e Luftës së Dytë Botërore/ Çfarë ishte Projekti Manhatan?

* Projekti Manhatan, i vënë në zbatim gjatë Luftës së Dytë Botërore, ishte një përpjekje e qeverisë amerikane për të hulumtuar, ndërtuar dhe përdorur bombën bërthamore....

Blog 08:34 - 4 Janar, 2020

Kush janë luftërat më vdekjeprurëse të epokës moderne

Lufta kanë ekzistuar që nga fillesat e njerëzimit. Pavarësisht se dikur Toka nuk kishte kaq shumë njerëz sa sot, dhe armët ishin shumë më pak efikase,...

Blog 10:58 - 20 Shtator, 2019

“Një vend dy sisteme”/ Historia që fshihet pas protestave në Hong Kong

Protestat po trondisin prej disa muajsh Hong Kongun. Nga 31 marsi, këto protesta kanë fituar simpatinë e botës, teksa janë dënuar Partia Komuniste në Pekin. Ato...

Blog 09:12 - 13 Shtator, 2019

Benjamin Salomon, dentisti që vrau 98 ushtarë japonezë, para se të ekzekutohej me 76 plumba gjatë Luftës së Dytë Botërore

Benjamin Salomon, iu bashkua ushtrisë amerikane në vitin 1941. I lindur dhe rritur në Milluoki, dhe i diplomuar për stomatologji, ai nuk e kishte imagjinuar ndonjëherë...

Bota 10:01 - 1 Shtator, 2019

Bombat e para ranë në Vielun/ Si nisi Lufta e Dytë Botërore

Më 1 shtator 1939 avionët ushtarakë gjermanë shkatërruan qytetin e vogël polak, Vielun. Bombardimi i Vielunit shënoi jo vetëm fillimin, por edhe krimin e parë të...

Bota 20:40 - 31 Gusht, 2019

Lufta e Dytë Botërore: Polonia do t’u japë gjermanëve “faturën”

Reparacionet e luftës janë „një çështje e përgjegjësisë dhe moralit”, ka thënë presidenti polak, Andrzej Duda për gazetën „Bild” të shtunën (31.08). „Lufta, për të cilën...

Aktualitet 22:50 - 29 Gusht, 2018

Foto/ Tirana pas Luftës së Dytë Botërore

Lufta e Dytë Botërore la pasoja në të gjithë Europën, përfshirë këtu edhe Shqipërinë. Në foton e mëposhtme shihet Tirana pas Luftës së Dytë Botërore dhe...

Aktualitet 20:36 - 3 Korrik, 2017

Thesari i Hitlerit/Ku ndodhet liqeni ku nazistët fshehën pasurinë që vodhi diktatori?

Të paktën shtatë persona kanë humbur jetën teksa përpiqeshin të binin në gjurmët e thesarit që kanë fshehur nazistët. Gjatë ditëve të fundit të Luftës së...

Aktualitet 23:18 - 23 Korrik, 2016

Sulmi ndaj Polonisë/ Kështu nisi Lufta e II Botërore

Më 1 shtator 1939 luftanija stërvitore gjermane “Schleswig-Holstein” qëllon pozicionet polake në gadishullin Versterplate përpara Gdnaskut. Pak më pas 1,5 milionë ushtarë gjermanë kalojnë kufirin drejt...

Aktualitet 23:12 - 1 Korrik, 2016

Churchilli, Hitleri, Stalini… dhe debati i pambyllur për Luftën e Dytë Botërore

Christopher Hitchens A ka ndonjë parim të përbashkët, apo supozim mbi të cilin ngrihet konsensusi ynë politik, ndonjë gjykim me vlera për të cilin të gjithë...

Histori 11:23 - 4 Maj, 2015

Datat e mëdha të Luftës së Dytë Botërore

Më poshtë vijojnë datat kyçe të Luftës së Dytë Botërore, që përfundoi 70 vjet më parë, me kapitullimin e Gjermanisë naziste. Konflikti, sipas historianëve, shkaktoi 40-60...

Histori 12:46 - 25 Prill, 2015

Kur lufta mbaroi – Çfarë ndodhi më 8 maj 1945?

Më 8 maj 1945 hyri në fuqi pa kushte kapitullimi i Wehrmacht-it gjerman. Por me këtë jo në mbarë rajhun mbizotëroi paqja. Dhe shumë gjermanë këtë...

Uncategorized 18:30 - 1 Mars, 2015

Kumanove/ Gjendet një granatë e Luftës së Dytë Botërore

Ministria e Punëve të Brendshme ka lajmëruar gjetjen e një granateve të Luftës së Dytë Botërore në fshatin Srezovocë të Kumanovës. Pas lajmërimit të 44-vjeçarit M.P...