Connect with Us

All posts tagged "lista e zeze"

Nga pasuria e prindërve tek konflikti i interesit/ KPK konfirmon në detyrë gjyqtaren e Vlorës
Vetingu 13:18 - 15 Janar, 2021

U denoncua për falsifikim të orës së aksidentit/ Prokurori i “listës së zezë”, në filtrin e Vettingut

Olger Eminaj, prokurori i Korçës, është një nga prokurorët e denoncuar nga ish Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, në vitin 2014, pranë Presidentit të asaj kohe...

Të tjerë politikanë të korruptuar në litën e zezë të SHBA?/ Palmer: Nuk do druhemi
Politikë 23:10 - 12 Janar, 2021

Të tjerë politikanë të korruptuar në listën e zezë të SHBA?/ Palmer: Nuk do druhemi

SHBA përdor një instrument efikas ndaj politikanëve dhe zyrtarëve të korruptuar, vendosjen e tyre në listën “e zezë”. Pjesë e kësaj liste janë bërë edhe disa...

Nga Hajdarmataj tek gjyqtari që nxori blof ONM/ Lista e ‘zezë’ e ndërkombëtarëve
Vetingu 13:42 - 22 Nentor, 2020

Nga Hajdarmataj tek gjyqtari që nxori blof ONM/ Lista e ‘zezë’ e ndërkombëtarëve

Prej dy vitesh gjyqtarët dhe prokurorët u janë nënshtruar hetimeve-Vetting. Procesi i rivlerësimit po kryhet mbi bazën e tre kritereve të vlerësimit të pasurisë, të kontrollit...

Vetingu 14:27 - 24 Tetor, 2020

Prokurori i “listës së zezë”, së Tahirit/ Mbi 80 000 euro apartament dhe 15 000 makinë

Në vitin 2016, Ministri i Brendshëm  në atë kohë  Saimir Tahiri i dërgoi Presidentit Bujar Nishani, një listë me 29 prokurorë dhe 16 gjyqtarë, të cilët...

Kundër racizmit/ Twitter merr vendimin, heq përfundimisht këto fjalë nga programi
Teknologji 12:53 - 3 Korrik, 2020

Kundër racizmit/ Twitter merr vendimin, heq përfundimisht këto fjalë nga programi

Platforma e mediave sociale Twitter po heq fjalët “mjeshtër”, “skllav” dhe “listë e zezë” në favor të një gjuhe më gjithëpërfshirëse. Termat përdoren shpesh në kodet...

Politikë 23:37 - 31 Tetor, 2019

Paralajmërimi i fortë i Lorenc Vangjelit/ SHBA do publikojë një tjetër listë të zezë me 14 persona

Analisti Lorenc Vangjeli ka paralajmëruar se shumë shpejt SHBA do të publikojë një listë me 14 persona të shpallur “nongrata”ku mes të cilëve do të ketë...

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla
Lajm i Rekomanduar 14:21 - 3 Shtator, 2019

Prokurori i “listës së zezë”/ Si e mbrojti Llalla nga Rama, të arsimuarin e plepave

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka njoftuar se me datë 4 Shtator do të zhvillojë seancën dëgjimore për prokurorin Hysni Vata. Ky i fundit do të...

Ekonomi 08:24 - 3 Shtator, 2019

Mashtrimi me taksat/ Shqipëria rrezikon të hyjë në listën e zezë të BE

Shqipëria dhe disa vende të Ballkanit Perëndimor u përfshinë në listën gri bashkë me 36 vende të tjera për rrezikun që mbart për mashtrimet me taksat...

Vetingu 10:48 - 29 Gusht, 2019

SHBA-BE kundër gjyqtarëve të Administratives

Pjesa më e madhe e gjyqtarëve të Gjykatës Administrative janë kategorizuar në listën e zezë të SHBA-BE. Një pjesë prej tyre kanë rënë në Vetting që në...

Lajm i Rekomanduar 13:53 - 14 Gusht, 2019

Kryebashkiakët e inkriminuar/ Basha me listë të zezë

Në një konferencë për mediat kreu i PD, Lulzim Basha, ka përmendur një sërë emrash kryebashkiakësh, të cilët sipas tij kanë një kaluar kriminale dhe të...

Shëndeti 12:53 - 28 Prill, 2019

Ushqimet më të rrezikshme në botë, ja pse nuk duhet të gjenden kurrë në tryezën tuaj

Kur bëhet fjalë për ushqimet gjithnjë na vjen ndërmend shprehja “Ne jemi çfarë hamë”. Mënyra e të ushqyerit është një nga indikatorët kryesor e të pasurit...

Aktualitet 15:50 - 8 Mars, 2019

Adriatik Llalla në listën e zezë/ Zbardhet kërkesa për SHBA-në

Ish-Kryeprokurori Adriatik Llalla i cili u shpall “non grata” nga Departamenti Amerikan i Shtetit ka bërë kërkesë për rishqyrëtimin e këtij vendimi me datë 15 Shkurt....

Aktualitet 20:09 - 6 Janar, 2019

Denoncimi/ Lista e zezë e kompanive ajrore që abuzojnë me pasagjerët

Pas shumë vitesh heshtjeje më së fundi një autoritet zyrtar shtetëror ka denoncuar agjencitë që abuzojnë me pasagjerët shqiptar që zgjedhin të udhëtojnë me linjat ajrore....

Aktualitet 12:04 - 17 Korrik, 2017

Lista e zezë e Ramës “tërbon” politikën/Shpërthen ish-deputeti i PS: Antinjerëzore!

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, aktualisht kreu i partisë “Zgjidhja”, Koço Kokëdhima, ka komentuar listën e publikuar pak ditë më parë nga kryeministri Edi Rama, që përmbante...

Aktualitet 19:31 - 15 Korrik, 2017

“Lista e zezë” e Ramës/Shpërthim i pakontrolluar i katranit të shpirtit të tij

Ish-kryeministri Sali Berisha ka komentuar “listën e zezë” të publikuar pak ditë më parë nga kryeministri Edi Rama, që përmbante emrat e zyrtarëve që kanë abuzuar...

Aktualitet 16:36 - 15 Korrik, 2017

Lista e zezë dhe rubrika, qytetari dixhital denoncon!

1) Për herë të parë denoncimin si akt qytetar, e ndesha këtu ku jetoj sot. Në Amerikë. Një mëngjesi herët. Nxitoja për në punë…, fqinja ime...

Aktualitet 19:49 - 14 Korrik, 2017

Pjesë e “listës së zezë”/Flet ish-kampionia e volejbollit: E shokuar!

Ish-volejbollistja kampione e “Dinamos”, Mimoza Ibrahimi, aktualisht pedagoge e edukimit fizik në Akademinë e Rendit, shprehet e indinjuar që emri i saj figuron në listën e...

Aktualitet 14:47 - 14 Korrik, 2017

Rama tregon se çfarë ishte “lista e zezë”/ U bë nami, por…

Gjatë takimit të zhvilluar sot në Librazhd, kryeministri Edi Rama ka komentuar edhe “Listën e zezë” me 100 emrat që publikoi në rrjetin e tij social....

Aktualitet 13:39 - 14 Korrik, 2017

Kritikat për “Listën e Zezë”/ Ja si u përgjigjet kryeministri Rama

Kryeministri Edi Rama ka komentuar për herë të parë “Listën e Zezë”. Në një konferencë për shtyp, Rama ka sqaruar se emrat e përfshirë në këtë...

Aktualitet 09:48 - 14 Korrik, 2017

Rama fut në “listën e zezë” të vdekurin/ Reagon vajza e doktorit: Fali Ati im se nuk dinë ç’bëjnë

Lista e Zezë e publikuar nga kryeministri Edi Rama dy ditë më parë ka ngjallur shumë reagime. Në listën prej 100 emrash, ishte edhe emri i...

Aktualitet 21:43 - 13 Korrik, 2017

Nga Andi BUSHATI/“Lista e zezë” si një sfilatë me atlete

Botimi i listës me 100 punonjësit shtetërorë, ku si margaritar kurore shkëlqente emri i mjekut të njohur Mentor Petrela, ka ngjallur një seri të gjatë reagimesh...

Aktualitet 16:02 - 13 Korrik, 2017

Tjetër skandal në “listën e zezë” të Ramës/Akuzon në 2017 zyrtarin e shkarkuar 4 vite më parë, emri

Kryeministri i vendit, Edi Rama ka publikuar ditën e djeshme, të ashtuquajturën “lista e zezë”. Ndonëse Rama e korrigjoi më pas listën e tij, ku akuzonte...

Aktualitet 15:21 - 13 Korrik, 2017

Mentor Petrela i përgjigjet Ramës/Krahasuar me atë që u bënë gjyshërve në ’44, kjo që më bërë ti është lule

Neurokirurgu i njohur botërisht, pjesë e 100 më të mirëve në botë, por prej dje, pjesë e ‘listës së zezë’ të kryeministrit Rama me nëpunësit e...