Connect with Us

All posts tagged "lindjet"

Sociale 20:34 - 8 Mars, 2020

Bien lindjet në Shqipëri/ Niveli më i ulët prej 60 vitesh

Në Shqipëri lindjet kanë shënuar pikën më të ulët që prej 60 vitesh, duke rënë në 1.37 fëmijë për një grua në moshë riprodhuese, nga 2.1...

Politikë 19:18 - 14 Gusht, 2019

Bien ndjeshëm lindjet/ Mungojnë politikat, vendi në emergjencë demografike

Lindjet dhe shtesa natyrore e popullsisë vijojnë të shënojnë rënie në Shqipëri ndërkohë që studiuesit vlerësojnë se vendi është në një emergjencë demografike që kërkon hartimin...

Aktualitet 08:24 - 15 Maj, 2019

Lindjet në janar-mars 2019, në minimumin historik/ Cili qytet kryeson

Largimi i të rinjve, tendenca e çifteve për të bërë më pak fëmijë, pasiguria për të ardhmen, të ardhurat e pakta të disponueshme, ndryshimi i stilit...

Aktualitet 08:26 - 16 Nentor, 2018

Shifrat alarmante/ Çfarë po ndodh me popullsinë shqiptare

Nga viti në vit numri i lindjeve po bie me shpejtësi, duke sinjalizuar një situatë tashmë alarmante për popullsinë e vendit. Zhvillimet  demografike po bëhen dramatike...

Sociale 13:20 - 14 Shkurt, 2018

Shqipëria po shuhet/ Të dhënat e tjera të trishta të INSTAT: Shtesa natyrore e popullsisë ra me 16.5% në 2017

INSTAT ka publikuar sot të dhëna të tjera demografike që tregojnë një situatë alarmante për sa i përket shtesës natyrore të popullsisë, teksa po bien lindjet...

Aktualitet 08:50 - 18 Janar, 2018

Njerëzit e famshëm që kanë vdekur në ditën e lindjes

Quhet Efekti i Ditëlindjes, një fenomen statistik që tregon se gjasat e vdekjes së një njeriu të ndodhë rreth ditëlindjes së tij rriten. Ndërkohë që një...