Connect with Us

All posts tagged "lindja e mesme"

Blog 08:57 - 6 Shkurt, 2020

Si ia dola të rikthej madhështinë e Amerikës

Nga Donald Trump * Që nga zgjedhja ime si president, ne kemi krijuar 7 milionë vende të reja pune, 5 milionë më shumë sesa gjatë administratës...

Blog 08:22 - 31 Janar, 2020

A është koronavirusi, një histori e përsëritur e pandemisë së vitit 1918?

Nga Jane Orient, “Newsmax” * Një duzine të vdekurish nga një sëmundje epidemike, tërheq natyrshëm vëmendjen e medias. Mungesa e gatishmërisë për kërcënime vërtet të mëdha,...

Blog 08:35 - 27 Janar, 2020

Kërcënimet ekonomike që i vijnë Evropës, nga apatia ndaj fuqive të mëdha

Nga Jonathan Hackenbroich, “European Center of Foreign Relations” * Amerika dhe Kina, po përdorin tashmë kërcënime të forta ekonomike ndaj Gjermanisë dhe Evropës. Dhe kjo gjë...

Blog 08:27 - 18 Janar, 2020

Projekti neo-otoman i Erdoganit, mund të nisë dështimin e tij që nga Libia

Nga Simon Schofield “Euobserver” * Turqia ka nisur zbatimin e një strategjie neo-otomane, duke synuar të rivendosë veten si një fuqi e madhe rajonale. Kjo strategji,...

Bota 08:52 - 17 Janar, 2020

“Rrezik që vrasjet sekrete të kthehen në normalitet”

Një valë frikësuese vrasjesh sekrete ka mbërritur në Europë, shkruan historiani dhe eksperti i shërbimeve sekrete, Christopher Nehring. Kjo ka të bëjë edhe me shpërbërjen e...

Bota 22:54 - 9 Janar, 2020

Trump: NATO-ja të përfshijë edhe vende nga Lindja e Mesme

Presidenti i SHBA Donald Trump tha të enjten se ai mbështet zgjerimin e NATO-s, për të përfshirë aty vende të Lindjes së Mesme, ndërkohë që Shtetet...

Blog 08:39 - 4 Janar, 2020

Trump riskon luftë në Lindjen e Mesme

Me vrasjen e gjeneralit iranian Soleimani presidenti i SHBA-së, Donald Trump riskon shpërthimin e dhunës së pakontrolluar në rajon. Po ashtu ai dobëson forcat demokratike në...

Blog 08:23 - 25 Nentor, 2019

A do të ketë një tjetër ”Pranverë Arabe”?

Nga Paul R.Pilar “National Interest” * Trazirat e kohëve të fundit në vendet arabe, nuk janë bërë akoma aq të mëdha, si ato që pasuan vetëdjegien...

Blog 22:00 - 2 Nentor, 2019

Pse lindja e Mesme, është ende një “tokë pjellore” për grupet terroriste

Nga Fareed Zakaria “Newsmax” * Vdekja e Abu Bakr Al-Bagdadit, është një fitore reale në luftën kundër grupeve terroriste. Shteti Islamik, është një nga organizatat më...

Blog 12:06 - 26 Tetor, 2019

Pakti i fshehtë 103 vite më parë/ Kush janë arkitektët e dështimit që futen në kaos Lindjen e Mesme

Në vitin 1916, në mesin e Luftës së Parë Botërore, Perandoritë e Francës dhe Britanisë së Madhe, nënshkruan marrëveshjen e fshehtë Sykes-Picot, në përpjekje për të...

Blog 09:23 - 17 Shtator, 2019

Bota injoroi shenjat paralajmëruese, tani Lindja e Mesme është buzë humnerës

Nga Simon Tisdall “The Guardian” * Kriza në Gjirin Persik, po përshkallëzohet çdo ditë e më shumë. Të dielën, presidenti amerikan Donald Tramp tha se SHBA...

Blog 10:53 - 17 Gusht, 2019

ISIS-i po ndërton “Kalifatin” e tij të dytë

Nga Josh Rogin “The Washington Post” * Shteti Islamik, ka vënë tashmë nën kontroll një kamp të madh në verilindje të Sirisë, dhe nuk ka asnjë...

Aktualitet 19:11 - 27 Janar, 2018

Harta e re që po trazon Lindjen e Mesme/ Krijohet shteti i Kurdistanit

Një hartë, që përmban thelbin e planit për rikonfigurimin e shteteve të Rajonit të Lindjes së Mesme ka sjellë trazira në një pjesë të madhe të...

Aktualitet 11:48 - 5 Gusht, 2017

Foto-9 gra nga Lindja e Mesme/ Bukuritë e fshehura nën rrobat e fesë

 Në ditët e sotme gratë nga Lindja e Mesme nuk janë plotësisht të fshehura nën veshjet e fesë. Madje shumë prej tyre kanë impresionuar me stilin...

Aktualitet 18:51 - 23 Maj, 2017

Premtimi i madh i Trump/Do të bëj gjithçka që mundem për paqen në Lindjen e Mesme

Presidenti amerikan, Donald Trump, u zotua të martën për të bërë “gjithçka që është në dorën time”, për të vendosur paqen në Lindjen e Mesme, duke...

Bota 20:00 - 3 Gusht, 2015

Sadam Huseini, Lufta e Gjirit dhe Lindja e Mesme e re

Iraku pushtoi Kuvajtin në gusht 1990. Komuniteti ndrëkmbëtar iu kundërpërgjigj me fillimin e një operacioni ushtarak. Konflikti u zgjidh shpejt, por ai kishte një efekt transformues...

Uncategorized 22:40 - 12 Prill, 2015

Politika gjermane në Lindjen e Mesme

 Konfliktet në Lindje të Mesme po përhapen. Por si po pozicionohet qeveria gjermane ndaj Egjiptit dhe pse po e mbështet Arabinë Saudite në konfliktin e Jemenit?...