Connect with Us

All posts tagged "ligji"

“Të përmirësohet trajtimi financiar i ushtarakëve”/ Meta kthen në Kuvend ligjin për Forcat e Armatosura
Politikë 17:07 - 26 Shkurt, 2021

“Të përmirësohet trajtimi financiar i ushtarakëve”/ Meta kthen në Kuvend ligjin për Forcat e Armatosura

Presidenti Meta i kthen Kuvendit për rishqyrtim ligjin “Për karrierën ushtarake në Forcat e Armatosura të Republikës së Shqipërisë”, të ndryshuar”, pasi e konsideron të pakonsultuar...

Bashkim Dedja: S’jam penduar se votova pro ligjit të Vettingut…
Vetingu 14:36 - 22 Shkurt, 2021

Bashkim Dedja: S’jam penduar se votova pro ligjit të Vettingut…

Bashkim Dedja ish kryetari Gjykatës Kushtetuese deklaron se pjesa më e madhe e të shkarkuarve me vetting nuk janë larguar nga detyra për arsyen themelore mbi...

Opinione 12:52 - 21 Shkurt, 2021

Lëreni Ilir Metën të bëjë fushatë për LSI!

Nga Mero Baze Ilir Meta po përpiqet të sfidojë ligjin, qeverinë dhe çdo kundërshtar të tij, që e këshillon të mos përfshihet në fushatë elektorale, për...

Vota e emigrantëve/ Majko i kujton afatet KQZ-së: Zbatoni ligjin
Politikë 17:21 - 19 Shkurt, 2021

Vota e emigrantëve/ Majko i kujton afatet KQZ-së: Zbatoni ligjin

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko u shpreh besimplotë se KQZ-ja do të arrijë të krijojë kushtet, që emigrantët shqiptarë të votojnë në zgjedhjet e...

Zbardhet projektligji/ Katër deputetë të PS dhe një i opozitës kërkojnë pezullimin e vettingut në polici
Aktualitet 15:22 - 19 Shkurt, 2021

Ligji për Policinë e Shtetit përfundon në Gjykatën Kushtetuese/ Zbardhet kërkesa e Avokatit të Popullit

Avokati i Popullit, me anë të një deklarate, ka reaguar për një nen, që i jep të drejtë Policisë së Shtetit që të gjurmojë. Sipas Avokatit...

Meta i prerë me Ramën/ Në këtë situatë nuk ka vend për "sekrete"
Politikë 15:27 - 29 Janar, 2021

Meta kthen në Kuvend ligjin për prokurimin publik: Cenon sigurinë juridike

Presidenti Ilir Meta ka kthyer në Kuvend për rishqyrtim ligjin nr. 162/2020 “Për prokurimin publik”. Nga shqyrtimi i praktikës parlamentare të propozimit, shqyrtimit dhe miratimit të...

Nga Klodian Tomorri/ Bejtja, premtimet elektorale dhe Ligji i Direktorit
Politikë 21:50 - 21 Janar, 2021

Shpallja dëshmorë e viktimave të 21 janarit/ Tomorri: Tallje e pështirë për të bërë politikë

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se katër personat e vrarë në protestën e 21 janarit, do të shpallen dëshmorëe të kombit. Por sipas gazetarit Klodian Tomorri,...

Darka e ministrave në Dubai/ Shehi: Qeceritarët e kanë kthyer Shqipërinë në pronë private
Aktualitet 21:38 - 14 Janar, 2021

Darka e ministrave në Dubai/ Shehi: Qeceritarët e kanë kthyer Shqipërinë në pronë private

Dashamir Shehi, drejtues i LZHK, tha se qeveria e Edi Ramës po shet copa të Shqipërisë tani që është në largim. Duke komentuar darkën e Dubait,...

A i përmbushi pritshmëritë OFL?/ Felaj tregon rezultatet
Aktualitet 16:58 - 12 Janar, 2021

Vjedhjet nga të miturit/ Felaj tregon masat që janë marrë dhe si mund të parandalohen këto raste

Fenomeni i vjedhjes, si një nga krimet më të përhapura sidomos nga të mitur dhe adoleshentët, është një nga problemet më të mëdha që po hasim...

Administrata Tatimore/ Ibrahimaj: Risitë që sjell fiskalizimi për bizneset dhe portali Self-Care
Aktualitet 22:27 - 5 Janar, 2021

Fiskalizimi/ Ibrahimaj: Bizneset në zona pa internet përjashtohen nga procesi 

Të gjitha bizneset që nuk kane akses në internet për shkak të mungesës së valëve do të jenë të përjashtuara nga procesi i faturimit elektronik, fiskalizimit....

“Fushatë e pështirë spiropaliste”/ Blushi i Metës i “vërsulet” Ramës: Merruni me mafien e inceneratorëve
Politikë 19:44 - 28 Dhjetor, 2020

Çështja e detit/ Presidenca paralajmëron Ramën: Meta nuk do të tolerojë papërgjegjshmërinë shtetërore

Kryeministri Edi Rama ngriti akuzat se presidenti Ilir Meta po kërkon të përfitojë politikisht nga kjo çështja e detit me Greqinë me ndjeshmëri të lartë në...

Inspektori i Drejtësisë letër Ministrisë së Drejtësisë/ Kërkon ndryshimin e ligjit për kriteret e përzgjedhjes
Aktualitet 18:32 - 28 Dhjetor, 2020

Inspektori i Drejtësisë letër Ministrisë së Drejtësisë/ Kërkon ndryshimin e ligjit për kriteret e përzgjedhjes

Institucioni më i rëndësishëm i sistemit të drejtësisë Inspektoriati  i Lartë i Drejtësisë ndonëse ka nisur nga puna prej afro gjashtë muajsh, ka vetëm një inspektor...

Gjykata më e lartë e BE-së mbështet kufizimet për therje të kafshëve
Bota 22:55 - 17 Dhjetor, 2020

Gjykata më e lartë e BE-së mbështet kufizimet për therje të kafshëve

Gjykata më e lartë në Bashkimin Evropian ka mbështetur një ligj belg që parasheh humbjen e vetëdijes së kafshëve para therjes, duke kundërshtuar kështu kërkesat e...

“Do doja që PD ta merrte pushtetin e vetme”/ Ristani: Në zgjedhje të ishte Topalli dhe disa kontribues të vjetër të partisë
Politikë 20:24 - 17 Dhjetor, 2020

Ndryshime thelbësore në Kod/ Ristani: Ligji i ri kufizon kryeministrin dhe zyrtarët e tjerë

Ish kryetari i KQZ-së Arben Ristani, foli për vendimin që ndalon pjesëmarrjen e kryeministrit dhe të zyrtarëve të tjerë të administratës shtetërore të marrin pjesë në...

Politikë 11:48 - 14 Dhjetor, 2020

SPAK ‘merr në dorë’ krimet zgjedhore/ Miratohet ndryshimi në ligj

Komisioni i Ligjeve ka miratuar sot një pjesë të ndryshimeve të parashikuara në marrëveshjen e 5 qershorit për Kodin Zgjedhor. SPAK ka të drejtë të hetojë...

“Votimi elektronik është dështim politik”/ Drejtuesja e Koalicioneve: ODHIR do jetë në Shqipëri në 25 prill
Politikë 19:38 - 11 Dhjetor, 2020

Protestat për Klodjan Rashën/ Reagon OSBE: Jo dhunë, për vrasjen të veprojë ligji

Prezenca e OSBE në Tiranë ka reaguar për protestat e dhunshme që po zhvillohen për vrasjen e Klodjan Rashës nga efektivi i policisë. OSBE shpreh ngushëllimet...

Me 72 vota pro/ Kosova miraton Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike
Kosova & Rajoni 15:57 - 4 Dhjetor, 2020

Me 72 vota pro/ Kosova miraton Ligjin për Rimëkëmbje Ekonomike

Në një seancë të jashtëzakonshme të thirrur nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), Kuvendi i Kosovës më në fund ka arritur që ta miratojë Projektligjin për...

Ndryshimi i ligjit për TVSH-në fut në vështirësi industrinë e qumështit
Sociale 23:14 - 26 Nentor, 2020

Ndryshimi i ligjit për TVSH-në fut në vështirësi industrinë e qumështit

Kur kanë kaluar gati dy vjet nga ndryshimi i ligjit për TVSH-në, impakti negativ që kjo skemë ka sjellë tek përpunuesit, është i dukshëm, madje edhe...

Qeveria i shtyn afatin OFL-së/ Lleshaj: Do të amendojmë ligjin
Politikë 21:41 - 24 Nentor, 2020

Qeveria i shtyn afatin OFL-së/ Lleshaj: Do të amendojmë ligjin

Qeveria do të shtyjë afatin e punës për Operacionin Forca e Ligjit, në prag të përfundimit të vlefshmërisë së aktit normativ. Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj...

Politikë 14:57 - 24 Nentor, 2020

Presidenti ktheu ligjin për Policinë e Shtetit/ Balla: Meta takohet natën me ish-shefa të kanabizuar

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka reaguar pasi presidenti Meta ka kthyer ligjin për Policinë e Shtetit. Balla ka shkruar në një...

Vakancat në Gjykatën e Lartë/ Darjel Sina nuk plotëson kushtet, KLGJ i pranon kandidimin
Aktualitet 17:31 - 15 Nentor, 2020

Vakancat në Gjykatën e Lartë/ Darjel Sina nuk plotëson kushtet, KLGJ i pranon kandidimin

Vendi i Xhezair Zaganjorit në Gjykatën e Lartë pas shkarkimit nga vetingu vijon të mbetet bosh. Në garë janë 4 kandidatë, Kestrin Katro, Jetmira Rragami, Theodhori...

Meta çon në SPAK ligjin për Metrologjinë/ Nisni menjëherë hetimet
Politikë 16:08 - 12 Nentor, 2020

Meta çon në SPAK ligjin për Metrologjinë/ Nisni menjëherë hetimet

Disa ditë pasi ktheu ligjin për Metrologjinë në Kuvend, Meta ka vënë në dijeni edhe SPAK-un në lidhje me shkeljet e konstatuara në të. Meta kërkon...

Meta çon në SPAK ligjin për Metrologjinë/ Nisni menjëherë hetimet
Politikë 13:05 - 8 Nentor, 2020

“Fut zgjedhjet në kaos”/ Meta kthen në Kuvend një tjetër ligj

Presidenti Ilir Meta ka kthyer në Kuvend ligjin ‘Për gjendjen civile’. Në 9 faqe arsyetim, Meta thotë se ndryshimet e bëra në ligj në këtë fazë...