Connect with Us

All posts tagged "ligji i arsimit te larte"

Politikë 19:27 - 15 Shkurt, 2020

“Ligji për Arsimin e Lartë shqetësimi kryesor”/ Basha premtim studentëve

Pas live-t në Facebook, kreu i opozitës Lulzim Basha komunikoi sot me qytetarët me anë të rubrikës “Më bëj një pyetje” në Instastory. Basha ktheu sytë...

Aktualitet 10:58 - 16 Mars, 2019

Neimi i Labinotit e dredh sërish/ Fillon sulmet dhe akuzat ndaj Ramës

Neimi i Labinotit, i cili njihet si Henri Çili i UET e ka dredhur sërish. Dje ai ka folur për herë të parë pas gjashtë vitesh...

studente e ekonomikut ne proteste
Aktualitet 15:47 - 18 Janar, 2019

Protesta e studentëve/ Pedagogët paralajmërojnë Ramën

Pedagogët e Fakultetit të Historisë dhe Filologjisë ditën e hënë do të hyjnë në grevë. Për grevën e pedagogëve vendosi Asambleja e akademikëve. Ky veprim i...

Monika Kryemadhi Lulzim Basha ne deklarate per mediat
Aktualitet 14:25 - 8 Janar, 2019

Problemi që duhet të zgjidhë Basha/ Të gjithë kundër të gjithëve

Në fillim të muajit dhjetor 2018, studentët e Universiteteve publike të Tiranës nisën protestat para Ministrisë së Arsimit. Ndërkohë në mbështetje të studentëve të Tiranës, protesta...

Jozefina topalli partia demokratike
Aktualitet 14:46 - 5 Janar, 2019

Më aktuale se kurrë/ Fjalimi dhe akuzat e Jozefina Topallit kundër Ligjit të Arsimit të Lartë

Në vitin 2015 kreu i qeverisë Edi Rama çoi me shpejtësi në parlament Ligjin e Arsimit të Lartë, një ligj i shumë kundërshtuar nga pedagogët dhe...

Aktualitet 22:41 - 6 Dhjetor, 2018

Basha pro Ramës/ Të gjithë kundër studentëve

Mbrëmjen e sotme, protesta e studentëve ka rrëmbyer vëmendjen e mediave dhe lidhur me këtë kauzë, opozita ka zgjedhur të përfaqësohet në studiot televizive me Alfred...

Aktualitet 17:06 - 21 Korrik, 2015

Ligji i Arsimit te Larte, studentet proteste: Nuk do ta lejojme kurre te zbatohet!

Ndersa parlamenti mblidhet per miratimin e ligjit te Arsimit te Larte, studentet kane zhvilluar nje proteste perpara parlamentit. Perfaqesues te aktivisteve studentore, paralajmeruan Kryeministrin Rama se...

Aktualitet 10:48 - 8 Prill, 2015

Ligji “Çili”, reagon rektori Kule: MAS ligj antikombëtar për arsimin e lartë, shkatërron sistemin universitar

Ashpërsohen kritikat ndaj kapitullit 12 të draftit për arsimin e lartë, i cili synon krijimin e universiteteve publike të pavarura. Pas kritikave të pedagogëve, kundër këtij...

Politikë 23:50 - 3 Prill, 2015

Ligji i ri për arsimin e lartë/ Tabaku: Paratë e shqiptarëve do t’i shkojnë universiteteve private

Deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku është shprehur se miratimi i ligjit të arsimit të lartë nga qeveria, i jep përfundimisht fund sistemit publik të arsimit...

Aktualitet 10:49 - 1 Prill, 2015

Nikolla/ Ligji për arsimin është i studentit, nuk dërgon para publike drejt privatëve

Në një konferencë për shtyp nga Ministrja e Arsimit, Lindita Nikolla, ka sqaruar se ligji për arsimin e lartë ka kaluar mbledhjen e Këshillit të Ministrave...