Connect with Us

All posts tagged "ligji gjuheve"

Aktualitet 20:56 - 22 Mars, 2018

Ligji për gjuhët fle në Presidencë/ Ivanov mban peng gjuhën shqipe

Kaluan 8 ditë nga miratimi i Ligjit për Gjuhët në Kuvendin e Maqedonisë, por presidenti Ivanov edhe më tej refuzon që ta nënshkruaj dekretin për shpalljen...

Aktualitet 20:50 - 18 Mars, 2018

Kundër ligjit të gjuhëve/ Dyqind protestues para qeverisë

Mediat maqedonase në gjuhën shqipe bëjnë me dije se, sot, përpara godinës së  Qeverisë. rreth 200 persona kanë protestuar duke shprehur revoltën e tyre kundër ligjit...

Aktualitet 18:14 - 17 Mars, 2018

Ligji i gjuhëve ndez situatën/ Protesta para shtëpive të deputetëve maqedonas që votuan “pro”(Video)

Përveçse protestave publike, simboleve naziste antishqiptare dhe albanofobisë së grupeve të idhtarëve nacionalistë maqedonas miratimi i Ligjit të gjuhëve, që përcakton shqipen si gjuhë të dytë...

Aktualitet 20:07 - 15 Mars, 2018

Presidenti nuk e firmos sërish/ Zaev: Ligji për gjuhët nuk dëmton askënd

Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ka dalë në opinion me qëndrimin e tij zyrtar rreth votimit të Ligjit për përdorimin e gjuhëve dhe zhvillimeve të mbërmshme...