Connect with Us

All posts tagged "ligje"

Politikë 22:34 - 17 Maj, 2020

“Hiç nuk u ndjetë!”/ Fuga reagon ashpër: Ma këputet shpirtin, qani gjoja për Teatrin

Akademiku Artan Fuga ka shpërthyer ashpër ndaj politikanëve për shembjen e Teatrit Kombëtar. Fuga kujton bëmat e qeverisë aktuale dhe thotë se për çdo të keqe...

Kronika 14:27 - 11 Maj, 2020

Olsian Çela raporton te “Ligjet” kriminalitetin në vend/ Renditja sipas qyteteve

Kryeprokurori Olsjan Çela ka raportuar në Komisionin e Ligjeve, për gjendjen e kriminalitetit në vend në vitin 2019. Çela ka deklaruar se numrin më të lartë...

Politikë 10:13 - 11 Maj, 2020

Nga marrëveshja me Turqinë, tek falja e gjobave/ Meta dekreton shpalljen e 4 ligjeve

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka dekretuar shpalljen e 4 ligjeve. Bëhet fjalë për marrëveshjen e bashkëpunimit financiar ushtarak mes Shqipërisë dhe Turqisë, ligjin për faljen...

Politikë 14:10 - 4 Maj, 2020

Nga biodiversiteti tek marrëveshja e huasë me Kuvajtin/ Meta dekreton 4 ligje 

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot 4 ligje të Qeverisë Rama. Presidenca njofton se Presidenti ka miruatuar ndryshimet në ligjin për mbrojtjen e biodiversitetit, ndryshimet dhe...

Politikë 18:29 - 24 Prill, 2020

Ndryshimet në Kodin Penal/ Kryemadhi: Absurditet për të tërhequr vëmendjen!

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka folur lidhur me ndryshimet në Kodin Penal për shkak të koronavirusit. Kryemadhi thotë se miratimi i ligjeve në një kohë...

Kronika 16:52 - 26 Shkurt, 2020

Vrasjet e dy grave brenda 24 orëve/ Hajdari: Ligjet janë pavlerë, të merren masa të rrepta

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari ka reaguar lidhur me vrasjet e ndodhura gjatë 24 orëve të fundit në vend. Hajdari bën thirrje se duhet të denoncojmë...

Bota 17:36 - 11 Dhjetor, 2019

Dita e gjashtë e protestave në Francë/Sindikatat: Nuk dorezohemi pa parë rezultate

Protesta dhe demonstrata paqësore vijojnë të zhvillohen në qytetet franceze nga punonjës të sektorit publik. Sot shënohet dita e gjashtë që qytetarët janë në protestë kundër...

Lajme 16:12 - 11 Dhjetor, 2019

Ndryshime në ligjin e mediave/ Skëndaj: Po cënohet liria e fjalës

Drejtoresha Ekzekutive e Komitetit shqiptar të Helsinkit Erida Skëndaj, foli sot mbi qëndrimin refuzues të 15 organizatave lidhur me dy projektiligjet e propozuara nga qeveria për...

Aktualitet 12:39 - 29 Prill, 2019

Tabaku hedh akuzat e forta/ Ndryshime ligjore anti-kushtetuese në Kuvend

Ish-nënkryetarja e Komisionit të Ekonomisë, Jorida Tabaku akuzon qeverinë dhe kryeministrin Rama, se vazhdojnë të dërgojnë në Kuvend ndryshime ligjore anti-kushtetuese. Në një postim në rrjetet...

karma dhe kater ligjet qe do t'ju ndyshojne
Aktualitet 23:20 - 1 Mars, 2019

Karma/Bota portokall dhe  katër  ligjet që do t’ju ndryshojnë jetën

Ligji i madh i karmës Ligji i parë i karmës thotë që çdo veprim i yni vjen me pasoja. Ata që sillen mirë do të gjejnë...

Aktualitet 19:49 - 18 Dhjetor, 2018

Reforma e policisë/ Ish-ministri: Ligje që nuk arnojnë asgjë

Pas ndryshimit të ligjit që i jep mundësi edhe ushtarakëve të marrin funksione drejtuese të policisë ka ardhur reagimi i ish-ministrit të Drejtësisë, Ylli Manjanit. Në...

Life Style 11:33 - 13 Nentor, 2018

I besoni?! Këto janë 10 nga ligjet e Karma-s dhe duhet t’i lexoni

1-Ata që të lënduan, do të kalojnë në po të njëjtin lëndim dhe nëse je me fat, ke për t’i parë edhe të vuajnë. 2-Parimet e...

Aktualitet 15:37 - 31 Tetor, 2018

Gjermania ndryshon rregullat e punësimit/ Ky është kriteri, që duhet të përmbushin të huajt

Shteti gjerman ka ndryshuar rregullat e punësimit për shtetasit e huaj. Në bazë të legjislacionit të ri të emigracionit, personat e paarsimuar do e kenë më...

Aktualitet 16:54 - 2 Tetor, 2018

Gjermania ndryshon ligjet për emigrantët/ Këto janë kriteret e reja

Qeveria e koalicionit në Gjermani ka njoftuar se ka rënë dakord për ligje të reja për emigrimin, pas shumë muaj debatesh për politikën e migrimit. Mediat...

organet e dregjtesise
Aktualitet 12:41 - 18 Shtator, 2018

Reforma në Drejtësi/ Zbulohen nëntë emrat për Këshillin Mbikëqyrës

Paraditen e së sotme gjatë punimeve në Komisionin e Ligjeve është aporovuar lista me 9 kandidatë që do dërgohet në Kuvend për votim. Mësohet se sipas...

Aktualitet 17:59 - 27 Gusht, 2018

Trondit ish-ministri Ramës/ Prokuroria bashkëpunon me kriminelët

Ish-ministri i Drejtësisë në Qeverinë Rama 1, Ylli Manjani me anë të një postimi në rrjetet sociale është shprehur, se Prokuroria ka nisur një fillim të...

Aktualitet 08:42 - 7 Gusht, 2018

Ktheu tri ligje, bllokoi kreun e SHISH dhe paktin detar/ Meta-Rama në “luftë” të hapur?

Kryeministri Edi Rama dhe presidenti Ilir Meta duket se tashmë janë në luftë të hapur mes tyre. Zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit 2017 sollën fundin e...

Aktualitet 20:08 - 25 Shtator, 2017

Përfundon mbledhja e grupit të PD/ Kundër shkurtimeve të trupës së vettingut

E nisur rreth orës 16:00 mbledhja e grupit parlamentar të Partisë Demokratike është mbyllur me miratimin e një sërë kërkesash adresuar institucioneve respektive. Gjatë kësaj mbledhje...

Kuriozitete 23:14 - 21 Maj, 2016

100 ligjet më të çuditshme dhe më të rrallë në botë

Nuk është çudi që avokatët janë ndër profesionistët më të paguar. Lexoni listën e 100 ligjeve më të çuditshme në botë dhe nuk do të habiteni...

Aktualitet 09:28 - 3 Maj, 2016

Cilat janë 17 ligjet e bllokuara që zvarriten prej 1 viti në komisionet parlamentare

Janë 17 ligje që prej shumë muajsh vijojnë të zvarriten në komisionet parlamentare. Kriza e numrave brenda mazhorancës, por dhe përplasjet mes tyre, kanë bërë që...

Bota 15:24 - 15 Shtator, 2015

Hungaria arreston 60 refugjate sipas ligjeve te reja per kufijte

Zyrtarë të Hungarisë kanë thënë se deri tani kanë arrestuar 60 migrantë, bazuar në ligjin e ri, dhe se planifikon t’i dënojë ata. Hungaria sot ka...

Aktualitet 10:22 - 8 Prill, 2015

Komisioni i Ekonomisë diskuton mbi projektligjin për lojërat e fatit

Komisioni i Ekonomisë ka diskutuar sot mbi projektligjin për lojrërat e fatit. I pranishëm në këtë mbledhje ishte edhe ministri i Financave, Shkëlqim Cani, i cili...

Aktualitet 09:18 - 17 Mars, 2015

Tekstet shkollore, ja kriteret që duhet të plotësojnë botuesit

Shtëpitë botuese të licensuara për hartimin e teksteve shkollore duhet të nisin përpjekjet për të hartuar tekstin që do të vendoset në bankën e nxënësve me...