Connect with Us

All posts tagged "ligj"

Politikë 09:22 - 9 Korrik, 2020

Ekskluzive/ CNA.al e paralajmëroi, zgjidhet kreu i ri i KPP

Disa ditë më parë CNA.al e paralajmëroi zgjedhjen e kreut të ri të Komisionit të Prokurimit Publik, në shkelje totale të ligjit. Burime për CNA.al thanë...

Gara për kryetar të Komisionit të Prokurimit Publik/ Dy prej kandidatëve në shkelje të ligjit
Politikë 14:19 - 4 Korrik, 2020

Gara për kryetar të Komisionit të Prokurimit Publik/ Dy prej kandidatëve në shkelje të ligjit

Dhjetë ditë më parë kryeministri Edi Rama ka shkarkuar nga detyra kryetaren e Komisionit të Prokurimit Publik, Evis Shurdha për shkak të përplasjeve të forta që...

Basha premtime nga Velipoja/ “Si kryeministër i së nesërmes...”
Politikë 19:23 - 3 Korrik, 2020

Basha premtime nga Velipoja/ “Si kryeministër i së nesërmes…”

Në vazhdën e takimeve me operatorët turistikë në vend, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, është ndalur ditën e sotme në qytetin e Velipojës. Basha deklaron...

Sociale 21:05 - 26 Qershor, 2020

“Të miturit në konflikt me ligjin”/ Sfida parandalimi dhe rehabilitimi

Në Shqipëri përfaqësues të shoqërisë civile dhe autoritetet zyrtare kanë rritur vëmendjen mbi një fenomen shqetësues, atë të përfshirjes së të miturve në vepra të ndryshme...

“Neglizhenca ka kosto shumë të rënda”/ Meta jep mesazhin e fortë
Politikë 19:55 - 25 Qershor, 2020

“Shton rrezikun e pastrimit të parave”/ Meta kthen në Kuvend ligjin për “Bitcoin”

Presidenti Ilir Meta ka kthyer sot në Kuvend për rishqyrtim ligjin “Për tregjet financiare të bazuara në teknologjinë e regjistrave të shpërndarë”, ose i njohur ndryshe...

Lajme 17:06 - 19 Qershor, 2020

Publikohet raporti i Venecias për ‘Antishpifjen’/ Ligji nuk është gati për miratim!

Zbardhet opinion përfundimtar i Komisionit të Venecias për paketën anti-shpfije. Komisioni i Venecias thekson se “ky ligj nuk janë gati për miratim në formën e saj...

Aktualitet 21:18 - 17 Qershor, 2020

Rrëzohen akuzat për Gjergj Lucën/ “Rozafa” zero ndotje në mjedis, vërtetohet ligjërisht

Banorët e Njësisë Administrative Labinot Fushë që prej disa ditësh janë ngritur në protestë kundër kompanisë ‘Rozafa’ dhe pronarit të saj. Banorët akuzojnë se pronari i...

Meta habit me deklaratën/ “Në Komisionin e Venecias është lobuar kundër meje, kam dokumenta”
Politikë 16:45 - 16 Qershor, 2020

Meta kthen në Kuvend një tjetër ligj/ “I tërheq veshin” deputetëve: Nuk i kushtoni vëmendje

Presidenti Ilir Meta ka kthyer pak më parë për rishqyrtim në Kuvend ligjin “Për tregjet e kapitalit”. Presidenca ka publikuar për mediat arsyet e kthimit të...

Aktualitet 19:40 - 15 Qershor, 2020

Vettingu në polici/ Instituti i Studimeve Politike: Një dështim tjetër i suksesshëm!

“Vettingu në polici, një histori dështimi?” Këtë pyetje e shtron Instituti i Studimeve Politike, teksa kujton se vettingu në polici u miratua në mars të vitit...

Meta kujton rikthimin e Familjes Mbretërore/ “Ahmet Zogu kontribuoi në funksionimin e shtetit modern”
Politikë 19:27 - 9 Qershor, 2020

Meta “i prish lumturinë” Ramës/ Kthen një tjetër ligj në Kuvend

Një foto e publikuar sot, na bëri të mendojmë se presidenti Ilir Meta dhe kryeministri Edi Rama i janë rikthyer “dashurisë” së tyre komplekse. Dhe në fakt...

Politikë 15:36 - 8 Qershor, 2020

Tabaku përshëndet vendimin e Metës për TVSH-në e jahteve/ Ligj i palogjikshëm dhe kriminal

Ish deputetja e PD, Jorida Tabaku ka përshëndetur vendimin e Presidentit Ilir Meta për të kthyer ligjin që i heq TVSH-në blerjes së jahteve. Sipas Tabakut,...

Meta publikon foton e 30 viteve më parë/ Mesazhi për shqiptarët e larguar në Gjermani
Politikë 17:13 - 2 Qershor, 2020

Meta kthen një tjetër ligj në Kuvend/ “Duhet rishikuar, ka paqartësi”

Presidenti Ilir Meta ka kthyer për shqyrtim në Kuvend ligjin “Për shërbimet e pagesave”. Meta deklaron se rregullimi i shërbimeve të pagesave me ligj të posaçëm...

PS bën lëvizjen e radhës/ Reformën Zgjedhore më 23 korrik në seancë plenare
Politikë 12:58 - 30 Maj, 2020

Ndryshimet në ligjin e Policisë së Shtetit/ ISP shpreh shqetësimin në Kuvend

  Instituti i Studimeve Politike (ISP) ka reaguar lidhur me nismën e Këshillit të Ministrisë për ndryshime në ligjin 108/2014, mbi policinë e shtetit. ISP shpreh...

Mbajtja e maskave/ Presidenti Trump ndryshon tonin
Bota 15:53 - 28 Maj, 2020

Trump gati urdhrin e ri/ Rishikim i rregulloreve për platformat e rrjeteve sociale

Presidenti amerikan Donald Trump pritet të nxjerrë një urdhër ekzekutiv për rishikimin e një ligji, i cili prej kohësh mbron kompanitë Twitter, Facebook dhe Google që...

Politikë 13:02 - 24 Maj, 2020

Plotësimi i vendeve vakante/ ISP: Devijim nga përgjegjësitë ligjore, Kuvendi s’ka përmbushur detyrimet

Instituti i Studimeve Politike (ISP), ka bërë një analizë për plotësimin e vendeve vakante në raste dorëheqjeje apo largimi për arsye të tjera. Duke iu referuar...

Politikë 17:41 - 16 Maj, 2020

Dhuna ndaj të miturit/ Meta thirrje policisë: Respektoni ligjin dhe të drejtat e njeriut

Presidenti Ilir Meta ka reaguar lidhur me videon e publikuar në rrjetet sociale, ku një i mitur dhunohet nga punonjësit e policisë. Meta deklaron se ky...

Politikë 09:47 - 5 Maj, 2020

Dita e Dëshmorëve/ Ruçi: Krenar që kontribuova për përmirësimin e ligjit

Në Ditën e Dëshmorëve, Kreu i Kuvendit, kryeparlamentari Gramoz Ruçi e ka vënë theksin tek “Statusi për dëshmorët e atdheut”. Në mesazhin e tij, Ruçi shprehet...

Politikë 19:04 - 17 Prill, 2020

“Turp që komandon nga Facebook”/ Zhupa i kthehet Ramës: Asnjë gjobë nuk do falet, ishin vendime të paligjshme

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama i cili tha se do të falë të gjitha gjobat që u janë...

Politikë 11:47 - 16 Prill, 2020

Gjuzi – Ramës/ “Pse nuk vë asnjëherë maskë, po shkel ligjin”

Kryetari i Partisë Konservatore Kujtim Gjuzi ka ironizuar kryeministrin Edi Rama në seancën e sotme parlamentare për mospërdorimin e maskës. Duke e quajtur shkëlqesi, Gjuzi kërkoi...

Politikë 18:05 - 8 Prill, 2020

Akuzat për tenderat/ Manastirliu: Opozita të heqë maskën e hipokritit, procedurat janë bërë në bazë të ligjit

Prej disa ditësh opozita ka kërkuar anullimin e 12 tenderave, të cilët pretendon se janë korruptivë, ndërsa lidhur me këtë ka reaguar edhe ministrja e Shëndetësisë...

Bota 19:58 - 19 Mars, 2020

Presidenti Trump aktivizon ligj të veçantë për të luftuar koronavirusin

Presidenti amerikan, Donald Trump po aktivizon Ligjin për Prodhimin e Mbrojtjes, që do t’i jepte mundësinë administratës së tij që të detyrojë industrinë amerikane të prodhojë...

Politikë 17:18 - 16 Shkurt, 2020

Denoncimi/ Të hetohet Armando Subashi, shkeli ligjin dhe punon për firmat e betonit në Fier

Kryetari i degës së PD Fier, Luan Baçi, akuzoi kryebashkiakun e Fierit Armando Subashi se është vënë në shërbim të firmave private të lidhura me të...

Politikë 18:25 - 13 Shkurt, 2020

Ligji për përgjimin e qytetarëve nga policia/ PD: Minon rrugën europiane

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi ka reaguar për ligjin që lejon Policinë e Shtetit të përgjojë qytetarët pa autorizimin e Prokurorisë apo pa...